Jedzte, čo vám chutí

Toto je tá práva strava - jedzte, čo vám chutíZdravobijci a rôzne zdravé blogy sa vo vás snažia vyvolať strach, aby ste zdravo jedli. A aby ste nejedli to, čo vám chutí. Lebo inak dostanete rakovinu, mužom zakvitnú bradavky a hneď zajtra vám vyvalí bok. Nič z toho sa samozrejme nestane. Ale ľudia sú už dnes tak zblbnutí, že sú o tom skalopevne presvedčení, a že z nejakého dôvodu musia jesť zdravo. A pritom ani nevedia, ako veľmi sa mýlia.

V prvom rade zopakujem to, čo ste tu čítali už viackrát – že zdravá strava neexistuje. Je to iba výmysel rôznych indivíduí, ktorí sa vám snažia predať svoje zázraky z amazonskej džungle, či cukor z lotosových kvetov. Bohužiaľ v posledných rokoch sa rozpútala okolo toho hysterická propaganda, a bežný dnešný človek je už presvedčený o tom, že musí zdravo jesť. Nie môže, ale MUSÍ. A keď do toho začnete viac rýpať, tak zistíte, že ani sám poriadne nevie prečo.

Ako sa ľudia nechajú zblbnúť zdravou stravou

Iste, dá vám 20 príkladov s rakovinou, všetky tie mantry ako „cukor je zlý„, a podobné nezmysly. Ale pravú príčinu nevie, a po pár minútach cieleného vypytovania sa začne byť stratený. A je to z jedného dôvodu. Je to iba efekt jednej krutej pravdy, na ktorú došla už hitlerova propaganda – a to že „stokrát opakovaná lož je pravda“. A teda, že o tom, že musí zdravo jesť, počul už tak strašne veľakrát a od toľkých veľa ľudí, že tomu podvedome uveril. A začal to brať ako pravdu.

Tak som s tým začal pôvodne aj ja. Aj ja som sa tak nechal pred zhruba 5 rokmi zblbnúť. Paradoxne od ľudí, čo mali oveľa horšie návyky ako ja. Keďže som ale o tom nevedel, tak som ani nevedel, že robím blbosti. Darmo som študoval kopec literatúry, sledoval kopec „expertov“, či snažil sa dodržiavať všetko vraj zdravé. O necelé 2 roky na to som už ležal v nemocnici, kde som sa zosypal zo zdravej stravy. A teraz môžem iba ďakovať svojmu veľmi aktívnemu životnému štýlu, že sa to stalo už za taký krátky čas. Pretože bez toho by som na to možno nikdy nedošiel. Alebo možno až vtedy, keď by bolo už príliš neskoro.

Aktívny životný štýl?

Bohužiaľ však dnes väčšina „zdravo“ žijúcich ľudí takto funguje stále. A myslia si, že aktívny životný štýl znamená ísť 3x týždenne do posilky alebo zabehnúť si na pol hodinu. A k tomu 2-3 lyžovačky v zime. To je však klasický kancelársky život, s minimálnou aktivitou v porovnaní s tým, čo telo naozaj potrebuje. Pretože o aktívnom životnom štýle môžete začať rozmýšľať, ak ste väčšinu dňa na nohách, a do toho každý deň športujete. Alebo nosíte celý deň tehly na stavbe.

Potom je jasné, že pri takejto nízkej úrovni aktivity sa nemajú ako prejaviť nedostatky „zdravej“ stravy. Telo nemá veľkú spotrebu, a teda výpadky dôležitých živín si vie buď čiastočne nahradiť, alebo sa tomu čiastočne prispôsobiť. Alebo vie jednoducho fungovať podvyživené aj roky. A nemusíte mu dávať to, čo vám chutí. Skúste však takéto telo pustiť na maratón, a zosype sa po pár kilometroch. Neverili by ste, ako dnešní bežci riešia potom stravu. Aby boli ešte „zdravší“, a aby zabehli ešte o kilometer viac. Pritom maratón je výkon, ktorý sa dá natrénovať na obyčajnej strave za pár mesiacov. Bez špeciálnej obuvi, bez špeciálneho vybavenia, len tak v teplákoch. Minule som dokonca videl na YouTube video, ako jedna indiánka v južnej Amerike zabehla 160-kilometrový ultramaratón v sukni a šlapkách. Na prvých 10 miestach toho ultramaratónu bolo 9 žien z toho istého indiánskeho kmeňa. Čo jedli stravu veľmi podobnú našej.

Ako sa brániť

Preto ani vôbec nemá zmysel týrať sa tým, či jeme alebo nejeme zdravo. Keď je to raz blbosť, a neexistuje to, tak to nemá zmysel ani riešiť. Skôr má zmysel riešiť ten proces, ktorý spôsobuje, že niekedy takéto veci berieme vážne. Keďže je to však podvedomý proces, a veľa z tých exprdov to veľmi dobre vie, tak je veľmi ťažké sa proti tomu brániť. A klasickými prostriedkami to nepôjde.

Ja som sa proti tomu naučil brániť jedným veľmi efektívnym spôsobom, ktorý funguje vo všetkých oblastiach života. Keď ma niekto začne niečím strašiť, tak okamžite prestanem počúvať a ignorujem to, alebo zaútočím naspäť. Pretože keď vás niekto straší, tak vás chce kontrolovať. A využíva na to jeden z najnižších pudov, ktorý vypína logiku a iné vyššie systémy, čím efektívne spúšťate svoje bariéry a naplno otvárate svoje brány tomu bordelu, čo sa na vás hrnie. Preto je dobré zaraziť to hneď na začiatku. A nenechať sa ničím zastrašiť. Vo vlastnom záujme. Pretože ak sa necháte, tak spúšťate podvedomý proces, nad ktorým nemáte absolútne žiadnu kontrolu.

Spravte to zopárkrát, a už sa v tom veziete. A teraz nehovorím iba o zdraví. Takto to funguje aj s prácou („keď nevyštuduješ školu, tak nebudeš mať prácu“), peniazmi („keď si nezoberieš hypotéku, tak nebudeš mať kde bývať“), vzťahmi („musíš všetkým vyhovieť, inak nebudeš mať kamarátov“), či ľubovoľnou inou oblasťou života. Človek sa nechá zmanipulovať do toho, čo ide proti nemu. A daná obeť sa potom diví, prečo je na ňu celý svet taký zlý, keď to všetko robí „dobre“.

A rovnako je to aj s tou magickou „zdravou“ stravou. Je to chujovina ako voda v koši. A čím skôr s tým prestanete, a začnete jesť to, čo vám chutí, tým lepšie pre vás.

A prečo máte jesť to, čo vám chutí?

Pretože vaše telo je miliónkrát inteligentnejšie ako všetci experti sveta dokopy. Má vyvinuté vlastné mechanizmy, aby vedelo, čo mu chýba, odkiaľ to získať, a ako vás prinútiť, aby ste mu to dali. Tieto mechanizmy si vyvíjalo milióny rokov, a ani dnešná medicína či biochémia nerozumejú presne drvivej väčšine toho, čo sa deje v tele. A po vyše storočí výskumov vedia iba veľmi orientačne, čo pôsobí viac alebo menej priaznivo na telo. A aj to len po zdĺhavých vyšetreniach, testoch a rozboroch na mieru pre konkrétneho človeka.

Naše telo je však už vybavené geniálnou inteligenciou, ktorá nám dáva niekoľkokrát denne vedieť, že čo najviac potrebuje. A my sa jej buď môžeme prispôsobiť, dať mu to, alebo si to môžeme začať vyčítať, že je to nezdravé, a nedať mu to. V tom prvom prípade sa nám telo za to takmer okamžite vždy odmení, v tom druhom prípade ide o bohapustú sebatrýzeň.

Tá inteligencia sa prejavuje tým, že v tom momente máme na niečo chuť. A ak nám niečo veľmi chýba, tak máme strašne veľkú chuť na konkrétne jedlo. O ktorom je už telo naučené dlhými rokmi, že obsahuje tú najlepšiu kombináciu živín v danej situácii. Preto nám robí chute práve na to jedlo. A čím väčší nedostatok máme v tele, o to viac stupňuje naše chúťky. Aby vás prinútilo čím skôr zjesť to, čo vám chutí.

Toto sa úplne bežne prejavuje na rôznych diétach. Keď človek napríklad dostane diétu bez tukov (lebo sú zlé, a dostanete z nich infarkt), tak v priebehu 2-3 dní začne mať človek obrovskú chuť na všetko mastné. Vyprážaný syr s hranolkami, pečený bôčik či vôňa opečenej slaniny v tomto prípade vedia spôsobiť ukrutné muky. A väčšinou takéto diéty končia už po pár dňoch tak, že sa človek doslova prežerie ako prasa. Lebo telo vie veľmi dobre, že bez tukov sa fungovať nedá.

Nadmerné chute

Na druhej strane si je potrebné dať pozor na staré známe pravidlo – „všetkého veľa škodí“. Ak máte totiž už niekoľko dní obrovské chute stále na to isté, vo veľkom sa tým napchávate, a stále nie a nie to prejsť, tak to už môže znamenať nejakú poruchu v tele. Alebo v mysli. Ja som napr. jeden čas mal veľmi stresové obdobie, a vedel som denne spratať aj pol kila smotanovej zmrzliny. Telo mi správne signalizovalo, že potrebuje kopec cukru, a ja som mu ho dodával. Ale príčina bola mimo telo, a ja som si ju našťastie po nejakých 2 týždňoch uvedomil. Stres som odstránil, a v priebehu ďalších dní odišla aj chuť na sladké. Telo už nepotrebovalo podporovať ten nezmysel, takže si to už nepýtalo.

A podobne to môže byť aj s vami. Ak máte dlhšiu dobu nadmernú chuť na nejaké jedlo, tak to znamená, že máte nedostatok niečoho z neho. Ak však to jedlo jete už niekoľko dní a neprechádza to, tak problém bude asi niekde inde. V tom prípade je dobré poradiť sa s dietológom. Pretože tí vedia veľmi dobre najčastejšie príčiny napr. toho, prečo máte chuť na sladké. Len preboha nehľadajte po internete na zdravých blogoch, v článkoch od všelijakých výživových poradcov. Lebo to je čistá katastrofa. Vzdelanie z biochémie a oficiálne skúšky zvyčajne žiadny z nich nemá, a tak to potom aj dopadne.

Osobitnou kategóriou chúťok sú potom ešte špeciálne chute. Napríklad keď máte chuť na zeminu či veci, ktoré bežne človek neje. V takom prípade radšej choďte rovno k lekárovi, lebo takto sa prejavujú skryté parazity. A zemina zo záhradky zrovna chutná nie je.

Môj príklad

Ja som od môjho zosypania sa zo zdravej stravy začal raziť prístup, že odteraz budem jesť už iba to, čo mi chutí. To bola zásadná zložka môjho návratu naspäť. Mám chuť na hotdog? Tak si jeden dám. Mám chuť na pečený bôčik? Tak si jeden upečiem. Mám chuť na Red Bull? Tak si jeden dám. Ak teda nie je večer. Lebo niektoré chute sa oplatí odložiť až do rána.

Začiatkom tohto roku som bol na kompletnej prehliadke u lekárov. Najprv na kompletnej záťažovej prehliadke u športového lekára, a potom ešte preventívne u kardiológa. Jediné, čo mi našli, je to, čo sa mi vytvorilo ešte niekedy v dobe mojej „zdravej“ stravy – malá blokáda na pravom ramienku pri srdci. Čo má vraj dnes hromada ľudí, a nepovažuje sa to za závadu. Pretože po pár rokoch to zvyčajne samo zmizne. A počas toho to človeka vôbec nijak neobmedzuje vo fyzickej aktivite.

Podstatné však je, že takto sa stravujem už vyše troch rokov, a môj zdravotný stav sa nezhoršil ani o chlp. Práve naopak – som v nadživotnej kondícii, oveľa lepšej ako som mal kedykoľvek predtým v živote. Moje výkony sú ďaleko nad tým, čo som si myslel, že je možné. Je to síce na míle ďaleko od olympiády, ale na moje pomery je to až zázrak. Čo sa pri pohľade späť ako zázrak ani nezdá. A je to iba dôsledok toho, že počúvam, čo mi telo hovorí.

Jedzte, čo vám chutí

Preto sa ani vy nebičujte za to, čo jete. Ak vám to nezakázal lekár alebo dietológ, tak jedzte, čo vám chutí. Vaše telo je miliónkrát inteligentnejšie ako ktokoľvek iný, a samo presne vie, čo v tej chvíli potrebuje. Samozrejme treba myslieť občas na to, že všetkého veľa škodí. Ak to však s ničím nepreháňate, tak nie je sa čoho obávať. Všetky choroby si tak či tak spôsobujeme sami, a veľakrát začínajú tými obavami. Ktoré sú takmer vždy zbytočné. Tak načo sa strachovať, a neužívať si to, čo tu máme k dispozícii? Jedlo je tu na to, aby nás zasýtilo i potešilo, a je veľmi vhodné používať ho na oba tieto účely súčasne. Pretože to je podstata toho, že máte jesť to, čo vám chutí 🙂