Čo je to zdravá strava?

Od zajtra zdravo jemKeď som začal písať prvé články na tomto blogu, tak som v rámci filozofickej minútky začal rozmýšľať o tom, čo je to vlastne tá zdravá strava. Každý o tom hovorí, všetci sú strašne múdri, ale keď sa človek začne do toho viac ponárať a rozpitvávať to, tak veľmi rýchlo zistí, že každý človek si o tom myslí niečo iné. Ale všetci sú na to experti. Čo to teda vlastne je?

Čo to vlastne je?

Zdravá strava tak trochu pripomína Boha. Nikto ho nikdy nevidel, ale takmer všetci veria, že v nejakej forme existuje. S tým rozdielom, že viera v rôznych bohov sa počas posledných tisícročí osvedčila ako výborný nástroj na prekonávanie životných kríz. Zdravá strava sa neosvedčila. Aspoň zatiaľ nie. Jednak preto, že ide o výmysel 20. storočia – a zaujímavé je, že dovtedy to nepotrebovali riešiť ani cisári, králi, či šľachta, a dožívali sa pekného veku. A jednak preto, že je to myšlienka stará maximálne pár desaťročí, a tým pádom nebol dostatok času na jej overenie v masovom merítku. Môžme sa len dohadovať, že napr. Japonci žijú dlhšie, lebo sa napchávajú rybami. Ale rybami sa napchávajú aj všetky ostatné prímorské národy, a rozdiel v priemernej dĺžke života u týchto národov je aj viac ako 10 rokov. Alebo napr. každý jeden človek Vám povie, že by ste mali jesť veľa ovocia a zeleniny, lebo sú vraj zdravé. Je to ale úplná pravda?

Ako je to v iných krajinách

Keď sa na to pozrieme z pohľadu štatistík dožitia na tejto stránke a rôzne stravovacie návyky v rôznych krajinách, tak zistíme napr. to, že:

  • väčšina Indov a Číňanov sú nútení vegetariáni, lebo si nemôžu dovoliť každodenné mäso, dokým nepatria k najbohatším ľuďom, a dožívajú sa v priemere 68, resp. 75 rokov,
  • zlatá miliarda ľudstva, čiže väčšina Európanov a Američanov sú mäsožravci, a zožerú najviac mäsa na svete, dokonca vraj viac ako zvyšných 6 miliárd ľudí na svete, a dožívajú sa od 75 do 83 rokov.

Čo z toho pre vás vyplýva

Vyplýva z toho to, že vegetariánska strava znižuje dĺžku života? Pre jednoduchých ľudí takéto niečo môže stačiť ako dôkaz. Ale pre ostatných by to mal byť len dôkaz toho, že vegetariánska strava nie je zdravšia ako mäsitá. A nič iné. Ľudské zdravie a dĺžka života totižto pravdepodobne závisí od niečoho iného ako od zeleniny. Problém je v tom, že nikto to presne nevie, a existujú iba dohady, čo všetko za tým môže byť – strava, psychická pohoda, životný štýl, jašteri z pekiel, či všemocná genetika. Potiaľto je to v poriadku. Vieme, že niečo nevieme, a máme smery, ktoré chceme preskúmať a vyhodnotiť. Problém je v tom, čo robia dnešní exprdi. Zoberú nejakú štúdiu, alebo zjednodušený príklad ako som uviedol vyššie, a prehlásia to za svätú pravdu. A pustia sa do boja proti neveriacim. Niekedy až agresívnym a urážlivým spôsobom.

Príklady

Pamätáte napríklad, ako sa až donedávna tvrdilo, že keď máte vysoký cholesterol, tak musíte obmedziť jedlá s cholesterolom? A na následné komunistické odporúčanie maximálne 1 vajce denne ? Lebo niekto spravil unáhlený záver, že ak máš vysoký cholesterol, tak nežer cholesterol ? Až kým sa nedošlo na to, že prílišné obmedzenie cholesterolu v strave vedie k jeho zvýšenej produkcii v tele… Kulturisti, ktorí zožerú aj 10-15 vajec denne, by Vám vedeli o tom rozprávať, ako všetci do 3 týždňov akože dostali infarkt a odpadlo im pravé prso.

Nič také sa samozrejme nestalo. A na tomto príklade aspoň vidíte, že aj všeobecne prijímané “pravdy” sú častokrát bludy. Len si nikto nedal ešte námahu poriadne to overiť, a následne zdieľať výsledky so zvyškom sveta. A to už nehovorím o moderných výživových zázrakoch ako aloe vera, himalájska soľ, goji, či cukor z lotosových kvetov. Zaujímavé, ako bez týchto vynálezov vedelo ľudstvo prežiť milióny rokov. Ale dnes máme nový druh ľudí s mentálnou úchylkou hovoriť vám, čo je zdravé, a presviedčať vás, že to potrebujete, inak vám toxíny rozožerú črevá. Týmto indivíduám budeme hovoriť zdravobijci.

Čo je to teda tá zdravá strava?

Strava, po ktorej vyzdraviete? Strava, po ktorej neochoriete? Strava, ktorá lieči chudobu detí v Afrike?

Keď sa na to spýtate lekárov, tak nevedia. Vedia napr. to, že čo je zdravšie, a čo je menej zdravšie. Alebo čo ako ovplyvňuje zdravie, prípadne aký to má vplyv na organizmus. Ale nevedia na nič povedať na 100%, že je to zdravé. Lebo to ešte nebolo dokázané, a teda ich to ani neučia. Tak to od nich ani nečakajte. Overoval som to už u viacerých chirurgov, športových lekárov, pohotovostných lekárov, všeobecných lekárov, zubárov, alergológov, neurológov či súčasných študentov medicíny. Odpoveď bola vždy rovnaká, v tom duchu ako som napísal zopár viet dozadu. Lebo bludy vám nesmú hovoriť.

Po dlhých rokoch hľadania, siahodlhého študovania a pokusoch a hazardovaním s vlastným zdravím poviem iba to, že to neviem ani ja. A ani ma to už nezaujíma. Lebo je to blud. A dojná krava kadejakých obchodov a podobných nezmyslov. Ku každému argumentu zdravobijca totižto bez problémov nájdem protidôkaz do pár minút, veľakrát na úrovni celých národov či kontinentov, že to neplatí. Preto jedzte, čo Vám chutí, a čo Vám robí dobre. Prípadne čo vám lekár nezakázal. A hlavne nežerte len šalát. Aj keď Vám akýkoľvek vegán bude tvrdiť, že je to vrcholný gurmánsky zážitok a tajomstvo večného života. Blbostí môžete aj bez toho robiť dosť.

Radšej si užívajte život.