Pozor na štúdie – môžu byť zavádzajúce

Oblasť zdravia je asi najbohatšia na množstvo štúdií. V poslednom čase sa s nimi nielenže roztrhlo vrece – ono explodovalo ako atómová bomba. A vďaka nim je ľahšie ako nikdy predtým dokázať ľubovoľnú kravinu, pretože slovo štúdia predsa znie tak múdro… Dosť často dané indivíduum nemá problém prehlásiť to až za vedecký dôkaz, aj keď to má od pravdy na míle ďaleko. Čo to teda tá štúdia vôbec je?

Definícia

Štúdia je súhrnná slohová práca vytvorená z iných zdrojov. Pričom pre pravidlá výberu zdrojov neexistujú žiadne pravidlá, snáď okrem svedomia autora. A v tomto je ten problém. Pretože keď chcem dokázať hocičo, tak to nie je problém – stačí nájsť zopár článkov na moju tému s rovnakým názorom, aký chcem dokázať a bum! – vedecký dôkaz je na svete. Až na to, že to s vedou má asi toľko spoločné, ako chemická továreň s ekológiou.

Ide o to, že keď na danú tému existuje povedzme 1000 článkov, z toho 995 hovorí X, a 5 hovorí pravý opak, a ja chcem dokázať ten pravý opak, tak si vyberiem tých 5 článkov. Napríklad keď chcem dokázať neškodnosť fajčenia, tak nájdem presne tých 5 článkov, ktoré o tom hovoria (čo je otázka pár minút googlenia). Presne podľa porekadla “kto chce psa biť, palicu si nájde“. A spravím z nich súhrn do slohovej práce, spolu s citáciou zdrojov, aby to malo vedecký nádych, a dám tomu nezmyslu moderný a honosný názov štúdia. Z toho dôvodu nie je problém nájsť na internete štúdie, ktoré “dokazujú” niečo, a na susednom webe štúdie, ktoré “dokazujú” úplný opak. Myslite na to, keď nájdete ďalší zázračný doplnok výživy či “prevratný” poznatok, ktorý nie je podporený ničím iným ako štúdiou.

Metaštúdia

Ďalším stupňom zvrhlosti sú metaštúdie. Pre neznalého to znie ultra vedecky ako vrcholná práca Einsteina, jeho životná myšlienka a ten pravý dôvod prapodstaty vesmíru. Pre znalého je to však niečo, od čoho treba utekať čím rýchlejšie. Metaštúdia totiž nie je nič iné, ako štúdia vytvorená z iných štúdií. A keďže už samotné štúdie sú pochybným zdrojom informácií, tak štúdiu vytvorenú z viacerých takýchto zdrojov nemôže brať nikto vážne. Pretože ak dáte na vstup odpad, tak nemôžete očakávať, že vám na výstupe vypadne zlato. Jedine že by ste boli kúzelník ako Harry Potter. A vlastne ani ten tuším nevedel vyrábať zlato…

Môže byť teda štúdia pravdivá?

Teoreticky môže, ale vyžaduje to enormné množstvo úsilia, pre ktoré sa väčšina ich autorov v živote nebude namáhať. Vyžadovalo by to totižto zozbieranie všetkých možných kníh, článkov, vedeckých prác a vlastne všetkého možného na tú tému, ktoré kedy ľudstvo vytvorilo, a poctivé objektívne spísanie súhrnných výsledkov do štúdie. A to pri dnešnom objeme informácií proste nie je možné. Najmä v takej oblasti, ako zdravie, kde denne vznikajú milióny nových článkov, tisícky nových expertov, a kadečoho ďalšieho. Preto keď vidím, že niekto zakladá svoje tvrdenia na štúdii, tak sa mi otvára rybička vo vrecku. Lebo ľudská blbosť zjavne nemá hraníc.

Preto ani vy neberte štúdie vážne.

Pretože ak sa aj náhodou danému autorovi podarí napísať pravdu, tak ani sám o tom nevie. Niekedy sa proste podarí aj motyke vystreliť.

Máte aj Vy takúto skúsenosť so štúdiami? Napíšte do komentárov pod článkom, aké najväčšie nezmysly ste už videli popísané v štúdiách. Nech sa spoločne nad tým zasmejeme 🙂