Energetické nápoje zaznamenali u nás v poslednom desaťročí obrovský nárast popularity. A zároveň sa okolo nich začal vytvárať kult plný bludov, ktorý ich začal odsudzovať z čírej neznalosti a strachu. Všetci sa na ne okamžite stali odborníkmi, lebo niekde počuli, ako sú strašne škodlivé, a že je to plné chémie. Aj keď každý deň do seba dávajú oveľa horšie veci. My sa však snažíme používať logiku a rozum, a preto sa teraz pozrieme na ne podrobnejšie. A vyvrátime jeden z najväčších mýtov dnešnej doby.
Začneme rozborom vlajkovej lode priemyslu – nápojom Red Bull. Nižšie sa budem stručne venovať rozdielom v niekoľkých ostatných značkách. Ak ste však už dopredu presvedčení o tom, že energeťáky sú škodlivé, tak tento článok radšej čím skôr zatvorte a založte si vlastnú sektu. Lebo na to už nepomáha ani svätená voda.
Zloženie Red Bullu
Podľa popisu na plechovke je nasledovné:
- voda – extrémne nebezpečná chemická zložka, pri kontakte s ľudským telom rozleptáva mozog a spôsobuje rakovinu análu na 3 generácie dopredu. Majte sa pred ňou na pozore. Ale inak sa z nej skladajú 2/3 ľudského tela a viac ako pár dní bez nej neprežijete
- sacharóza – po slovensky kryštálový cukor. Cukrobijci začínajú biť na poplach, ostatní ľudia pri zmysloch môžu zostať v pokoji. Cukor je totižto jediné možné palivo pre mozog a nervovú sústavu
- glukóza – rastlinný cukor, vyrába sa najmä z hrozna a zemiakov. Takisto je základným stavebným kameňom hore uvedenej sacharózy. Celkový obsah oboch cukrov v 250 ml plechovke je 27,5 gramu, čiže jedna mierne kopcovitá lyžica. Ako deti ste toho zjedli viac a nič Vám z toho nebolo. Ale dospelí umierajú vraj už len pri pomyslení na to.
- kyselina citrónová – neškodný konzervant aj vo veľkých množstvách, vyrába sa z citrónov a iných citrusových plodov, v ktorých sa prirodzene nachádza
- oxid uhličitý – to je to, čo robí bublinky. Nachádza sa vo všetkých sýtených nápojoch aj minerálkach.
- taurín – je prirodzenou súčasťou ľudského tela. Najviac sa nachádza v mozgu, sietnici oka, srdcovom svale, kostrovom a hladkom svalstve, krvných doštičkách a neutrofiloch. Taurín je obsiahnutý v rôznych potravinách, ako napr. v mäkkýšoch, rybách, hydine a je pridávaný do väčšiny detských výživ. Je to antioxidant, ktorý podporuje detoxikáciu organizmu. Medzi biologické funkcie taurínu patrí podiel na raste buniek, stabilizácii membrán, pohyblivosti spermií, zahusťovaniu žlčovej kyseliny a prenosu nervových vzruchov. Taurín priaznivo pôsobí na športové výkony, zvyšuje koncentráciu a navodzuje celkový pocit pohody. Podporuje hydratáciu organizmu počas cvičenia. Je mu tiež pripisovaná úloha ochrany srdca pred poškodením. Viac v článku na Wikipédii
- regulátor kyslosti – uhličitany sodné – alebo po slovensky kuchynská sóda. Keď Vám babka pečie koláče, tak určite Vás chce otráviť, prebrať Vaše miesto a ovládnuť svet.
- regulátor kyslosti – uhličitan horečnatý – látka s označením E504. Je netoxická, a jediný vedľajší účinok je ten, že vo veľmi vysokých koncentráciách sa z neho poseriete. V Red Bulle je jeho koncentrácia medzi 0,03 – 0,4%, čo je cca. 0,1 – 1,0 gramu. Pri kvalite niektorých potravín predávaných na Slovensku sa však skôr poseriete z niečoho iného.
- kofeín – nachádza sa prirodzene v káve, čajoch, guarane, v kakau a čokoláde. Takže ak jete tieto potraviny, tak zajtra zomriete a budete sa smažiť v pekle, kde Vám budú púšťať dokola Lunetic a Justina Biebera. V 250 ml plechovke Red Bullu je jeho obsah 80 mg. Podľa Wikipedie je v rovnakom objeme kávy jeho obsah 150 mg, a v rovnakom objeme čaju je to 62,5 mg. Čiže obsah kofeínu v čaji je približne rovnaký, a v káve až dvojnásobný. Ak si myslíte, že káva je zdravá, tak by ste nemali mať problém ani s energeťákom. Jedine že by ste o tom boli tak zatvrdelo presvedčení, že Vám už nepomôžu ani všetci svätí.
- vitamíny – s obsahom od 33% do 143% doporučenej dennej dávky. Ide o vitamíny skupiny B, ktorých prípadný nadbytok rýchlo vylúčite v moči.
- arómy – alebo po slovensky príchute. Viac na plechovke uvedené nie je. Vďaka tomuto to podľa vymletých zdravobijcov musí byť tá zložka, ktorá určite prinesie najväčšie zlo a koniec sveta. Zvyšok sveta môže byť v kľude, keďže viac aróm sa nadýchate počas rannej vykládky svojich čriev na záchode.
- farbivo karamel – úplne neškodné farbivo, ktorého ste v detstve aj dospelosti zjedli už minimálne niekoľko kilogramov
- farbivo riboflavín – po slovensky vitamín B2. Životne dôležitý vitamín, dôležitý pre dobrý stav kože, očí, funkciu srdca a ďalších orgánov.
Takže tuto to máte, podložené faktami
Čistými, oficiálnymi faktami. Na internete samozrejme nájdete bludy, väčšinou podložené smiešnymi argumentami typu “lebo som to niekde počul” alebo “lebo si to myslím”. Ak už takýmto veciam veríte, tak amen s vami… Ak si však nie ste istí, tak si svoje zdroje prejdite podľa zásad rozpoznávania expertov. Uvidíte, že väčšina alarmujúcich informácií na webe nepochádza od expertov, ale od exprdov. Radšej sa na to spýtajte priamo dietológa – a každý jeden vám odpovie, že nie sú zlé, ak to s nimi nepreháňate.
A čo ostatné energetické nápoje?
Všetky majú úplne alebo takmer úplne rovnaké zloženie ako klasický Red Bull, a líšia sa hlavne použitými konzervantami, farbivami, príchuťami a objemom. V niektorých je cukor, v iných nie je. A niektoré z nich obsahujú aj nezdravé éčka, najmä tie najlacnejšie. Nie je to však pravidlo. Pre názornosť uvádzam aspoň niektoré z nich, a iba dodatočné zložky v nich:
- Monster Energy – kyselina sorbová (E200) a kyselina benzoová (E210) – v oboch prípadoch prírodné konzervanty, pri silnom predávkovaní spôsobujú alergickú reakciu. Ďalšie zložky nápoja sú poväčšinou prírodného charakteru. Niektoré príchute (napr. Khaos) obsahujú aj nezdravý benzoan sodný (E211), a tieto nie sú vhodné na častú konzumáciu. Inak sú úplne bez problémov.
- Semtex – obsahuje farbivo chinolínová žlť (E104), ktoré vraj vyvoláva hyperaktivitu detí. Energeťáky sú však pre dospelých. Niektoré príchute obsahujú aj škodlivé E102 (tartrazín) a E133 (brilantná modrá), ktoré nie sú vhodné na častú konzumáciu. Základný Semtex je však OK.
- Tiger – identické zloženie ako Red Bull, navyše s konzervantom citronan sodný (E331) – úplne bezpečná látka bez vedľajších účinkov
- Big Energy Shock – podobné zloženie ako Monster, s viacerými neškodnými prísadami
- Burn – obsahuje benzoan sodný (E211), a teda nie je vhodný na častú konzumáciu
Čo to je z technického hľadiska?
V prvom rade si treba uvedomiť, že energetický nápoj je v skutočnosti limonáda s pridanými zložkami. A všetky predávané limonády musia spĺňať zákonom stanovené predpisy. Tu uvedené energetické nápoje sa predávajú už dlhodobo. Predali sa už milióny plechoviek, a ešte neboli stiahnuté z trhu, takže vyhovujú predpisom. A ak to s nimi nepreháňate, tak by mali byť úplne bezpečné. Ak by ste predsa len mali pochybnosti, tak sa pozrite na ich etiketu, kde musia výrobcovia uvádzať presné zloženie – a čo z toho nepoznáte, to si dajte vyhľadať na internete. Zoznamy éčok a ich nežiadúcich účinkov sú na webe voľne prístupné.
V druhom rade si treba uvedomiť, že všetkého veľa škodí. Tak ako by ste nemali chlastať 10 káv denne, tak by ste nemali piť ani veľa energeťákov. A riadiť sa pokynmi na obale, prípadne tým, čo vám povie každý jeden dietológ – zvyčajne nepiť viac ako 2-3 balenia denne, a mať pestrú a vyváženú stravu.
A v neposlednom rade si treba uvedomiť, že prv než niečomu uveríte, tak si o tom najprv zozbierajte fakty a použite svoj mozog. Veriť niečomu na základe toho, že som o tom niekde niečo počul, je horšie ako byť členom v sekte. A ak o tom nič neviete, ale napriek tomu si oduševnene stojíte za svojím, tak jednoducho robíte zo seba idiota. A ešte sa aj o tom snažíte presvedčiť aj toho druhého. A to nie je zrovna inteligentný prístup.
Čo k tomu dodať?
Nakoniec uvediem jeden z argumentov, ktorý používajú niektoré ťažké prípady na obhajobu svojho tvrdenia: “energetické nápoje sú nebezpečné, keď sa pijú s alkoholom“. Toto je pravda. Dôvodom je kombinácia kofeínu s alkoholom, ktoré pôsobia v tele protichodne, a vo vysokých dávkach môžu spôsobiť smrť. Je to však spôsobené kofeínom, ktorý sa rovnako nachádza aj v káve, a to až v 2-násobnom množstve. Čiže káva je v tomto prípade 2-násobne nebezpečnejšia. Myslite na to, keď budete pri najbližšej chlastačke piť kávu alebo čokoľvek iné s kofeínom. Asi vám hneď dôjde, že nemá zmysel démonizovať energetické nápoje. A hlavne paušalizovať ich domnelú škodlivosť na všetky možné prípady. Lebo tie za to nemôžu. Môže za to len nekonečná ľudská blbosť.