Ako spoznať naozajstného experta

Múdry ako riťŠiroká dostupnosť internetu v poslednom desaťročí umožnila ľuďom ľahký prístup k obrovskému množstvu informácií. A to až tak veľkému, že ak niečo potrebujú vedieť, tak si už nerobia prieskum, ale idú za niekým, kto vyzerá byť v danej oblasti expertom. V oblasti tzv. zdravého životného štýlu však veľakrát narazia na exprda a nie na experta, a nevedia o tom. A keďže je v záujme vlastnej duševnej pohody dobré poznať nepriateľa, tak si teraz povieme, čo to tí exprdi sú.

Exprdi sú rádoby experti, ktorí na prvý pohľad vyzerajú, že o svojej oblasti vedia veľa, ale v skutočnosti vedia tak makový prd. Odtiaľ nové slovo ExPrd = Expert na makový Prd. Toto sú väčšinou indivíduá, ktoré si z rôznych dôvodov namýšľajú, že sú experti, väčšinou po prečítaní prvej zlacnenej knižky za 10 eur. A v oblasti tzv. zdravého životného štýlu je ich koncentrácia enormne vysoká. Možno je to tým, že čím je väčšia, náročnejšia a nejasnejšie definovanejšia téma, tým je aj viac priestoru na ľudskú blbosť.

Exprdov možno odlíšiť od expertov týmito varovnými znameniami:

Prehnané používanie angličtiny a iných cudzích slov

Typický príznak naštudovaného začiatočníka, ktorý neovláda poriadne ani slovenčinu, ani angličtinu, ale po prečítaní prvej americkej knižky je z neho hotový nový Einstein vo svojom odbore. Ak si to daný pacient nevšimne už na začiatku, tak študovaním ďalších materiálov prejde postupne do stavu, keď je z toho tak zmagorený, že každé druhé slovo je hybrid angličtiny so slovenskou koncovkou. Taký ten mačkopes s chvostom od žirafy a puklicami z rýchliku. Niektorí ľudia síce môžu namietať, že používanie cudzích slov je moderné, a je prejavom vzdelaného človeka.

Ale to je blud z komunistickej akademickej sféry, ktorým sa maskuje neschopnosť človeka vytiahnuť si slovník a preložiť si správne daný text ešte predtým, než sa ho bude snažiť pochopiť. A najmä v akademickej sfére je notoricky známe, že “keď o tom nič nevieš, tak aspoň používaj kopec cudzích slov, aby to znelo odborne”. A odtiaľ to prebrali všetky ostatné odbory. Pre mňa však platí jedno zásadné pravidlo, ktorým sa riadim v živote pri rozlišovaní, či to ten človek naozaj dobre vie. A ktoré mi svojho času povedal jeden špičkový matfyzácky profesor – p. Kubáček:

Danej téme rozumieš naozaj až vtedy, keď si schopný vysvetliť ju jednoducho aj 6-ročnému dieťaťu.

Toto pravidlo ihneď vylučuje použitie akéhokoľvek cudzieho slova, lebo 6-ročné dieťa vie hovoriť akurát tak jednoduché vety. A jediné cudzie slová, ktoré možno pozná, sú slová z anglickej básničky, ktorú sa naučilo naspamäť v škôlke. Exprdi z tohto začnú chytať stres, lebo ich ego sa bráni bolestivému odhaleniu a následnému vypredstavovanému verejnému poníženiu. Ktoré sa udeje iba v ich popletenej hlave. To však nič nemení na geniálnosti tohto pravidla. Keď si na neho budete zvykať, tak zistíte, že občas vyžaduje silné premýšľanie. A niekedy aj nepohodlné zistenie, že si ešte niečo musím doštudovať. Na to ale máte v hlave mozog, a jeho tréningom nič nepokazíte.

“To je komplikované”

Toto je základný príznak neschopnosti okamžite odpovedať veľakrát aj na základné otázky vo svojom odbore. Pretože na tomto svete nie je nič tak komplikované, aby to nešlo vysvetliť aj 6-ročnému dieťaťu. Ako príklad si zoberte dnešné počítače, ktoré sú naozaj komplikované – skladajú sa z niekoľkých miliárd tranzistorov a ďalších súčiastok. Sú však naozaj tak komplikované, aby ste za 5 minút nevedeli malému dieťaťu vysvetliť, ako si na tomto mega komplikovanom prístroji vie spustiť youtubové video?

Používanie štúdií ako dôkazu

Úchylka, šíriaca sa po internete ako mor. Málokto totiž vie, že štúdia nie je vedecká práca, napriek tomu akokoľvek odborne to znie. Štúdia je totiž slohová práca z vybraných textov. Pričom na výber neexistujú žiadne pravidlá. Čiže ak vo svete existuje 1000 rôznych odborných textov, ktoré v 995 prípadoch dokazujú X, a v ostatných 5 prípadoch dokazujú Y, a niekto vyrobí štúdiu z týchto 5, tak to nedokazuje nič, len zaujatosť autora takejto štúdie. Podľa starej známej múdrosti “kto chce psa biť, palicu si nájde”. A korunu tomuto snaženiu dávajú metaštúdie, ktoré napriek ultravedeckému názvu neznamenajú nič iné, len to, že sú to štúdie vypracované z iných štúdií. Objektivita jak hrom.

Vyskúšali niečo na sebe a teplom kamarátovi, a podľa nich to určite musí platiť aj na zvyšných 7 mld. ľudí

Toto je len ďalšie štádium blbosti. Nemá zmysel rozvádzať to ďalej.

Uvádzajú “prelomové” poznatky, ktoré nenájdete nikde inde na webe

Prípadne sa iba odkazujú na nejaký taký web. Výnimkou z tohto pravidla sú weby, ktoré obsahujú poriadne spracovaný “dôkazový materiál”, podporený veľkou vzorkou ľudí (rozumej státisíce, milióny a viac), v dlhodobom časovom období (roky, desaťročia), spracovaný podľa objektívnych postupov. Bohužiaľ často je prax taká, že niekto niekde niečo počul, vyskúšal to na svojom psovi, a zovšeobecnil to na celé ľudstvo. Katastrooooofe.

Oháňajú sa hromadou titulov a certifikátov

Toto správanie väčšinou signalizuje veľmi nízku sebadôveru, maskovanú za tituly a certifikáty, veľakrát z neznámych zdrojov. Ja takýchto ľudí volám naštudovaní panici – majú o téme načítané celé encyklopédie, ale prax žiadnu. Môžu byť z toho múdri ako riť, ale okamih pravdy sa dostaví až pri prvom zásune. Tak ako môžete mať naštudované o aute koľko chcete, ale kým nesadnete za volant, tak neviete o čom hovoríte. A aj potom potrvá ešte dlhý čas, kým sa z Vás stanú experti na danú tému. Tak ako sa z Vás ani po prvom zásune nestane hneď expert na Kamasútru. Bohužiaľ väčšina z nich si to neuvedomuje. A nám neostáva nič iné, len modliť sa k Bohu, aby takíto exprdi prišli čím skôr k rozumu. Pretože boj s blbosťou ešte nikto nevyhral.

Poskytujú tvrdenia bez vysvetlenia

Rozdiel medzi exprdom a expertom je to, že expert vie, prečo sú jeho tvrdenia pravdivé, a nemá problém Vám vysvetliť prečo. Exprdi iba hlásajú svoju svätú pravdu a vyhýbajú sa vysvetleniam. Varovné príznaky rozpoznáte spoľahlivo podľa slovných spojení ako “lebo to povedala táto autorita”, “lebo je to best practice”, či “takto to robia všetci”. Utekajte, kým nie je neskoro.

Útočenie na všetkých, ktorí majú iný názor

Takýto človek nie je expert, ale idiot, a mal by si to dať v hlave do poriadku. Iný názor je proste len iný názor. Aj keď je pre niektorých nepredstaviteľné, že z tých 7 mld. ľudí na svete môže mať niekto na tú istú vec iný názor. Ktovie, možno je to pozostatok zo školských čias, kde sa z nás snažili vytvoriť jednoliaty produkt. Každopádne, je to prejav nevyspelosti, a s odbornosťou to nemá nič spoločné. A pokým nemáte nejaké sklony k psychickému masochizmu, tak držte ruky od takéhoto človeka preč.

Takže toto sú základné rozpoznávacie znaky toho, ako oddeliť zrno od pliev. A krásne na nich je to, že sa dajú použiť na ľubovoľnú oblasť ľudskej činnosti. Keď si ich osvojíte, tak budete schopní okamžite rozpoznať, či je daný človek naozaj expert alebo nie. A budete prekvapení, ako málo skutočných expertov vo svojom odbore chodí po tejto krajine.

A akú máte skúsenosť Vy? Napíšte dole do komentárov pod článkom, s akými prejavmi ste sa stretli.