Vegán – životný štýl alebo úchylka?

Vegáni - moje jedlo s*rie na vaše jedloJedným z najnovších hitov poslednej doby je vegánstvo. Kto nie je vegán, ten žije nezdravo, a pochcípajú mu holuby na streche. Lekári však varujú, že takíto ľudia sa zahrávajú so svojim zdravím. O to viac, keď to nútia aj svojim deťom. Kde je teda pravda?

Vegánstvo je zvláštny spoločenský úkaz. Existovalo tu už prakticky celú históriu, odkedy sme na tejto planéte, a doteraz nikto nemal potrebu naňho upozorňovať. Vynorilo sa však ako nová odnož tzv. zdravého stravovania. A to nie len tak nejakého, ale rovno toho najzdravšieho. Lekári síce sami nevedia, čo je to tá zdravá strava, ale vegáni v tom majú jasno – nakrájaný šalátik, bez mäsa, bez vajec, bez všetkého, len tak nasucho. Zázrak zdravej výživy, po ktorej tlsté mašiny zázračne zhadzujú stovky kilogramov, a užívajú si všetky jeho výhody od jemnejšej a pružnejšej pleti po priame telepatické spojenie s Aštarom Šeranom. Jedine že by nie.

Vegán – co to jako žere?

Vegáni sa definujú podľa Wikipédie ako ľudia, čo nejedia mäso ani žiadne živočíšne produkty. Okrem hazardu, ktorý predstavuje veľmi riskantné vyradenie živočíšnych bielkovín zo stravy, ktoré žiadnymi inými bielkovinami nenahradíte, je tu ešte nebezpečnejšia vec. A tou je sektárske správanie. Pretože môžete sa stretnúť s akýmkoľvek vegánom, a neuplynie niekedy ani minúta, aby vám nepovedal, že je vegán. Napr. pri diskusii o zamestnaní alebo o politike. Zmysel toho mi vždy unikal, ale každý má nejakú úchylku. Zaujímavé je však to, že aj v tých najchudobnejších krajinách, kde chudáci spĺňajú definíciu vegánstva tiež, lebo si nemôžu dovoliť normálnu stravu, tak nemajú potrebu na to upozorňovať. Len u nás, v relatívne bohatej krajine, ich nájdete na každom rohu.

A prečo si myslím, že vegáni sú sekta?

V prvom rade ide o tú nutkavú potrebu všetkým hovoriť, pri každej jednej príležitosti, že sú vegáni. Aj keď sa na to nikto nepýta. A tí čo sú asi vyššie v hierarchii, tak vám rovno začínajú hovoriť, ako strašne nezdravo jete. A že pri takomto životnom štýle určite do roka zomriete a odpadne vám pravé vajce (aj ženám!).  Aj keď reč nebola o jedle, ani keď nie je žiadne jedlo na okolí. Kľudne mohla byť reč o tom, že sa vám narodilo dieťa, alebo aký ste si práve kúpili nový sveter. Maximálne do 5. minúty rozhovoru sa to pokúsia stočiť na vegánstvo, a na vyobrazenie skazy pre všetkých čo to nenasledujú. Presne ako jehovisti, len tí aspoň nie sú tak otravní. Asi vrchný vegán prikázal každému členovi konkrétnu štruktúru rozhovoru. A najmä vypnúť logickú časť mozgu.

A čo je zlé na vegánstve?

V prvom rade ide o výživový hazard so svojim telom. Schválne píšem hazard a nie riziko, pretože väčšina vegánov vie o takejto strave iba to, že “mäso a všetko zo zvierat je zlé”. Ale nemajú absolútne žiaden prehľad o výživových hodnotách, ktoré majú jednotlivé potraviny, a najmä ako ich potrebujú kombinovať, aby si tým uškodili čo najmenej. Vegán totižto musí vedieť obrovské kvantum informácií, až na úrovni skúseného dietológa, aby si tým dlhodobo neuškodil. Rastlinné bielkoviny majú totiž odlišný profil aminokyselín ako živočíšne bielkoviny, a musíte vedieť kombinovať viaceré druhy potravín tak, aby ste sa aspoň z diaľky priblížili stráviteľnosti a využiteľnosti živočíšnych bielkovín.

Keď sa totiž napchávate iba obilninami alebo strukovinami, tak vám čím ďalej tým viac budú chýbať niektoré aminokyseliny, a nestrávená časť bielkovín vám pekne bude hniť v črevách a popri obrovskom prdení robiť dlhodobo viaceré problémy v tele. To povestné ľudové prdenie zo šošovice je klasickým príkladom. Pričom šošovica nie je sama osebe zlá, ale musí sa tak ako ostatné strukoviny kombinovať s obilninami, alebo s niečim iným, aby ste polovicu z toho nevyprdeli. A po rozhovoroch z desiatkami vegánov viem, že absolútne žiaden z nich to nerieši. Namiesto toho tára niečo o superpotravinách a šaláte.

A je to ešte horšie

Druhý problém je to, že veľakrát si vegáni myslia, že chudnutie znamená dobrý signál, a že sú na dobrej ceste. Áno, je to fajn, keď 150-kilová mašina schudne na 70 kíl. Síce sa jej to vráti naspäť, keď prejde na normálnu stravu. Pretože nevyriešila zdroj problému, iba nechala telo vyhladovať šalátom. Problém je ale skôr v tom, že s vegánstvom začínajú aj ľudia bez nadváhy, pretože im to niekto nahuckal, alebo sa na nejakom zvrátenom webe dočítali, že cukor je zlý, a že vegánstvo raz spasí celý svet. Dlhšiu verziu príbehu na 3 strany so štúdiami, americkými vedcami a osvietením teraz vypustím. Takto sa zo 70-80 kilových mužov stávajú 40-50 kilové kostry, ktorým robí problém pomaly aj chodiť, nie to ešte športovať.

Minule mi napríklad jeden taxikár hovoril, ako viezol jeden takýto prípad, ktorý mal 40 kíl aj s botami, a ktorý mu asi 15 minút v kuse hovoril o tom, že je vegán, a ako sa vraj dobre cíti. Samozrejme, sám od seba, taxikár to mal hlboko u prdele, veď viezol už aj väčších exotov. A keď sa toho nášho vegánika-kostry spýtal, že čo na to jeho lekár, tak už tak optimistický nebol. Lekár mu na poslednej kontrole povedal, že ak nezaradí to pár mesiacov do jedálnička aspoň trochu živočíšnych bielkovín, tak zomrie na podvýživu.

A toto je, páni a dámy, paradox 21. storočia. Máme najviac žrádla v celých dejinách, viac ako mali králi pred 200 rokmi. Ale ľudia tu hladujú, týrajú sa, a ohrozujú si svoj život. Len kvôli nejakej modle zdravej stravy. Ako keby stav z filmu Idiocracy nastal už teraz.

A čo deti?

Horšie však je to, že ak sú obaja vegáni rodičmi, tak svoju úchylku zvyčajne nútia aj svojim deťom. Pri ktorých je oveľa kritickejšie, čo jedia, pretože ich telo sa ešte len vyvíja. A čo narastie zle už v detstve, to už v dospelosti nespraví ani chirurg. Viem aj o jednom prípade istej nemenovanej súkromnej bratislavskej škôlky, kde deťom nútia tzv. zdravú stravu. Podotýkam – NÚTIA – a nie dávajú na výber. V praxi to vyzerá ako nepodarený vegánsky vtip, kde deťom dávajú namiesto poriadneho výživného jedla aj 3-5 dní v kuse napr. iba nesolený varený čistý cícer. Len tak, bez ničoho. Keď sa moja manželka pýtala, prečo to tým deťom robia, tak jej povedali, že aby si deti na to zvykli, že je to zdravé. A že na konci sú tak hladné, že to zjedia. Ideálny spôsob, ako vypestovať v dieťati celoživotný odpor k danej potravine. A hraničí s týraním detí, posväteným zaslepenými rodičmi.

Podotýkam, že za takéto “služby” im platia 600 eur mesačne. Nie v nejakej zavšivavenej škôlke v osade, kde šetria aj na vode. A to už nehovorím, že v tejto škôlke v zime kúria len na 16 stupňov, lebo opäť – je to zdravé! Tí rodičia asi musia byť fakt blbci, keď nevedia rozpoznať brutálne šetrenie nákladov a týranie detí, zamaskované za akože zdravý životný štýl. A ešte si za to aj priplatia.

A viete ako dopadnú takéto deti?

Lekári vám o tom môžu napísať celé knihy. V poslednej dobe im chodí kopec detí, ktoré majú silné poruchy výživy, spôsobujúce v horšom prípade choroby ako skolióza či rednutie kostí, alebo iné poruchy vývinu. Niektorým rodičom už takto aj odobrali deti, keď zistili, že ich vlastní rodičia týrajú vegánstvom. Ľudská blbosť totižto nemá v dnešnej dobe obdoby.

Ale veď Vy ste zaujatí voči vegánom!

Práveže nie. Proti vegánstvu samotnému nič nemám. Iba Biolit 😀 Dokonca aj ja sám si dám raz za čas 1 deň, keď nejem mäso, aby som si spestril jedálniček. Alebo keď sa náhodou podarí celý deň nič mäsité nejesť, napr. pri cestách po Ázii. Nemám však rád to sektárske správanie, vnucovanie chorých názorov, a otravovanie. Najmä ak som sa na to nespýtal, alebo ak vyslovene poviem, že mi to vadí, a dané indivíduum aj napriek tomu pokračuje vo svojej kázni. Nechcete jesť mäso, vajcia, alebo mlieko? Fajn, tak ma tým aspoň neotravujte. Chcete si ničiť zdravie? Fajn, podpíšte reverz, že sa vzdávate svojho zdravotného poistenia, a že si všetko budete u lekárov platiť sami. Aby ostalo viac peňazí v systéme na tých, ktorí to naozaj potrebujú – napr. ťažké úrazy po autonehode. A začnite šetriť, pretože budete potrebovať naozaj veľa peňazí. Že naše zdravotníctvo je zlé? OK, tak choďte to Ameriky, kde len za odvoz sanitkou pýtajú 4000 dolárov. Veľa štastia.

Pokrytectvo vegánov

Ďalšia vec, čo mi vadí na vegánoch, je ich pokrytectvo. Ani jeden mi totižto nepovedal, že sa stali vegánmi pre to, lebo sa nemohli pozerať na to, ako kruto sa zaobchádza so zvieratami pri ich veľkochove. Každý jeden mi však opakoval mantru “mäso je zlé”. Prípadne aj s dodatkom “zhnijú ti črevá a dostaneš rakovinu”. Čiže sa stali vegánmi nie kvôli nejakým super humánnym dôvodom, ale jednoducho iba z presvedčenia, že mäso je zlé. Na to ma napadá citát z jednej časti South Parku – “drogy jsou špatný, pane Mekký, ano?”. Pretože nie je nič horšie, ako robiť niečo z falošného presvedčenia. Príkladom toho je stredovek a masové vraždenie akože v mene Boha. Dnes sa na tom už smejeme, ale vtedajším “kacírom” nebolo zrovna do smiechu. Jediná výhoda v dnešnej dobe oproti vtedajšiemu náboženstvu je to, že dnešný vegán svojim “kacírom” už nemôže nič, okrem blbých rečí. Zlatá to demokracia.

A posledný dôvod, prečo byť vegánom je nesprávne, som zistil až pri písaní tohto článku. Slovník, ktorý kontroluje pravopis, neobsahuje slovo “vegán”, ani jeho odvodeniny. A skoro všetky slová, ktoré mi v tomto článku podčiarkuje ako nesprávne, sú takmer iba slová začínajúce na “vegán”. No nie je to signál priamo z nebies, že je to celé zle? 😀

Takže vás prosím, aby ste nikdy v živote nezačínali s vegánstvom

A ak ste s ním už začali, tak vyhľadajte pomoc kvalifikovaného psychológa. Pretože stravu nemôžete viniť za svoje problémy. Ten vám určite pomôže pri návrate medzi normálnych ľudí. Ak by ste aj napriek tomu mali nutkavú potrebu škodiť si, tak nezabúdajte, že tento svet má na to naozaj pestrú paletu ďalších možností – môžete padnúť zo skaly, otráviť sa azbestom, či nechať sa mučiť teroristami. Pre každého sa niečo nájde, a s trochou tvorivosti sa možno objavíte aj v nejakom ďalšom videu na Youtube na tému “only in Russia”. Síce to nebude od našich východných bratov, ale aj tak si nás na Západe s nimi mýlia, takže svojich 5 sekúnd slávy tam snáď zahviezdite. Doničiť sa dá totižto nespočetným množstvom spôsobov, bez otravovania ostatných, a dokonca rýchlejšie ako vegánstvom.

A s ktorým vegánom bankujete Vy?