Koľko vody potrebujete denne vypiť?

Keď si tak vyprahnutý, že musí dôjsť prezidentMáme tu leto, a s ním pekné teplé počasie. A zástupy ľudí pobehujúcimi s fľaškami vody v ruke, aby náhodou z tých extrémnych teplôt nevyschli už za pochodu. Veď je predsa leto, tak musíme všetci piť veľa vody, nie? Jedine že by to tak nebolo.

Prednedávnom som čítal veľmi dobrý článok od špičkového českého chirurga o tom, ako sa ľudia zbytočne prelievajú vodou. Pretože im niekto narozprával, že je potrebné piť veľa vody. Niekedy to dokonca boli lekári, ktorí o tom tiež čítali niekde na internete, a v rozpore so zásadami svojej práce tú blbosť šíria ďalej. Celé to potom dochádza do absurdít, ako:

  • ľudia s fľaškami a hadičkami na krku, usrkávajúci si každú chvíľu vodu alebo nejakú iontovú gebuzinu,
  • močenie 10-15x denne, lebo je to vraj zdravé, a detoxikujúce, bla bla bla,
  • neustále nutkavé kontrolovanie moču na ten správny odtieň bledo žltej, počet bubliniek v záchode a ich konzistenciu, a dávanie toho celého do súvisu s jemnou pleťou a zdravými obličkami.

Nič z toho samozrejme nie je normálne, a všetky tieto návyky a odporúčania pochádzajú od rôznych exprdov, ako všetky ostatné bludy. Zdrojom sú opäť všelijaké pochybné štúdie či americké bestsellery, ktoré s absolútnou neomylnosťou vravia, že musíte piť veľa veľa veeeeeeeľa vody, inak zomriete už hneď po pôrode na vyschnutie mozgu alebo otravu zo všetkých tých 300 toxínov, ktoré denne prijmete cez análny otvor. Jedno väčšia somarina ako druhé. A niekedy aj životu nebezpečné. Všetkého veľa totiž škodí. Naši predkovia 2 generácie dozadu – čiže dnešní dôchodcovia – to absolútne neriešili, a dožívajú sa bez problémov aj 80-100 rokov. A neriešili to ani dnešní rekordéri, dožívajúci sa aj 120 rokov. Riešia to iba blbci na internete.

Koľko vody teda potrebujete vypiť?

Vraj učia lekárov, že ideálny priemerný človek by mal vypiť okolo 2 litrov vody denne. Reálne ich však žiadne presné čísla neučia. Učia ich, že človek má piť, keď má smäd. Problém s presnými číslami je ten, že tým ideálnym priemerným človekom nie ste, ani keby ste sa akokoľvek podceňovali. Každý sme totiž iný, a spotreba vody v organizme závisí od obrovského množstva vecí, ako napr. strava, počasie, fyzická kondícia, vek, fyzická a psychická námaha, zdravotný stav, či aktuálne prebiehajúce choroby. A na to vám už nikto nevie povedať presne, koľko musíte vypiť. Pretože za A) vás nepozná, a za B) je to premenlivé každý jeden deň. Takže ak vám niekto povie, že musíte piť veľa, a nenaordinoval vám to lekár, lebo máte nejakú chorobu, pri ktorej to pomáha (napr. ochorenia močových ciest), tak sa majte na pozore.

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že pijete dosť vody, keď nemáte dlho smäd. Niektorí lekári uvádzajú, že je v poriadku, ak chodíte max. 3- až 5-krát denne na záchod, moč nemá tmavú farbu, a nesmädí vás. Ak má moč tmavú farbu, alebo vás silno smädí, tak vypite 2-3 dcl vody, a skontrolujte pri ďalšej návšteve záchodu. Ak má moč veľmi svetlú až žiadnu farbu, tak pijete už príliš veľa vody. Výnimky z toho sú popísané nižšie.

Aké sú riziká nadmerného pitia vody?

Nadmerné pitie vody spôsobuje vyplavovanie minerálov a niektorých vitamínov z tela. A rozhodenie rovnováhy elektrolytov v organizme, ktoré v krajnom prípade môže skončiť až zástavou srdca a okamžitou smrťou. Je známych veľmi veľa prípadov, napr. na súťažiach v pití vody, kedy ľudia zrazu odpadli a umreli, lebo vypili v krátkom čase naraz okolo 10 litrov vody. Prípadne aj niektorí športovci, ktorí to prehnali s vodou. V takýchto prípadoch vám už nepomôže ani záchranka, lebo takéto veci nevedia riešiť. Smrteľná dávka vody je totižto okolo tých 10 litrov vody v krátkom čase, u niekoho viac, u niekoho menej. Takže bacha na to.

Druhým negatívom nadmerného pitia vody je to, že sa tým narúšajú baroreceptory, ktoré vytvárajú pocit smädu, keď je krv zahustená, a receptory v hltane a ústnej dutine, ktoré informujú o suchosti v dutine ústnej. Ak sú narušené, tak vyvolávajú falošný pocit suchosti v ústach.

Ďalšie negatívum nadmerného pitia vody je to, že telo si na to navykne, a potom vyžaduje svoj nový prídel vody cez falošný smäd. Lekári to klasifikujú ako jednu z foriem závislosti, takzvanú polydipsiu, akvaholizmus, teda posadnutosť dodržiavaním pitného režimu. Tá vedie až k psychickým poruchám. Najznámejší český plastický chirurg Jan Měšťák v hore uvedenom článku presne popisuje prejavy tejto posadnutnosti, citujem: “Už po hodine bez príjmu tekutín má taký človek pocit, že omdlie. Má stály pocit smädu a sucha v ústach. Keď sa napije, dostaví sa upokojenie, akási psychická úľava. Mnohí sú na tom časom až tak, že potrebu trochu sa napiť pociťujú po niekoľkých minútach. Ide o typický pohyb, keď sa plastovou fľašou len tak dotknú úst a trochu odpijú. A majú pocit, že im je lepšie.”

Čo na to svetoví spíkri?

K riešeniu tejto situácie neprispievajú ani rôzni spíkri na rôznych konferenciách akože o zdraví, väčšinou pochádzajúci z prostredia multi level marketingu. Napr. preto, že sa im tam prestalo dariť, tak prešli na inú oblasť, prečítaním 2-3 lacných amerických knižiek. Napr. jeden zo slovenských spíkrov prednedávnom odporúčal vypiť 1 a pol litra vody hneď po zobudení (!), predtým ako niečo zjete. Vraj aby sa z vás vyplavili všetky toxíny, ktoré sa vo vás nahromadili počas spánku. Až na taký detail – 90% toxínov sa z tela nevyplavuje cez moč, ale cez stolicu. To by ste si museli do tej vody kvapnúť väčšiu dávku preháňadla, aby to malo aspoň teoretickú šancu na úspech.

Dopadne to skôr ale tak, že sa poriadne poseriete, a toxíny, ak vôbec nejaké boli, zostanú tam kde boli. Pretože väčšina z nich sa usádza v kostiach a orgánoch, a prelievaním sa vodou ich odtiaľ nedostanete. To vám ale spíker nepovie, pretože vám dá zvyčajne už na začiatku podpísať papier, že sa zbavuje zodpovednosti, a že to všetko robíte iba na vlastné riziko. A to vám seriózni ľudia nerobia. Keby ste sa spýtali lekára, čo sa stane po vypití viac ako 1 litra vody naraz, tak vám povie, že vám hrozí opuch mozgu. A že je zbytočné vypiť viac ako pol litra vody naraz, lebo telo na to reaguje ako na ohrozenie, a všetku vodu nad mieru začne okamžite vypúšťať cez obličky von. Veľakrát aj o trochu viac, ako ste práve vypili.

Ďalšie bludy som videl aj v niektorých knihách napr. od Briana Tracyho či Tonyho Robbinsa, v štýle že musíte vypiť aspoň 5-6 litrov vody denne, aby nenastala apokalypsa. A to sú predsa svetové autority na osobný rozvoj, ktorí tým zarobili milióny, tak predsa musíme robiť to čo hovoria, nie?

Nie, nemusíme. To, že sú autoritami na osobnostný rozvoj, neznamená že sú autoritami aj na zdravie. To ako keby ste očakávali od elektrikára, že bude dobrý gynekológ. Schválne, ktorá žena si dá vyšetriť svoj poklad u elektrikára? 😀 Na zdravie sú autoritami lekári a vedci, a nie americkí spíkri a autori bestsellerov. Americkí autori sú totiž známi tým, že pomaly každý deň nájdu revolučný objav, vďaka ktorému vo vás vyvolajú strach o svoje zdravie, a predajú vám potom aj hrdzavú pílu, aby sa vám akože nič nestalo. Ľudské telo sa však nemení každý deň, dokonca ani každý mesiac. Základné funkcie sa menia veľmi jemne počas tisícročí, ak nie viac. A ak sa mení obsah vašej peňaženky pri každom takomto objave, tak ste im naleteli na plnej čiare. Štve vás to? Fajn, to je prvý krok na ceste k odvykaniu.

Kedy teda človek potrebuje zvýšené množstvo vody?

Keď zistí, že jej má málo, a že ju treba doplniť, na základe rady od odborníka. A iba na základe rady od odborníka. Príkladmi sú vysoké potenie počas niekoľkých hodín, napr. pri extrémne namáhavom športovom výkone, po dlhšom pobyte v saune alebo po dlhšom pobyte vo veľmi horúcom prostredí. Ďalším príkladom je napr. ak rozprávate celý deň bez prestávky – napr. lektori, celodenní spíkri či prednášatelia. Tí vyhovoria za celý deň okolo 1-2 litrov vody navyše oproti bežnému človeku. A zvýšené množstvo vody je potrebné aj pri niektorých chorobách, ako napr. zápaly močových ciest, pretože umožňujú rýchlejšie vyplavovanie baktérií z postihnutých oblastí.

Zvýšené množstvo vody je potrebné aj v prípadoch, ak užívate diuretiká (močopudné prípravky), či látky majúce takýto efekt (väčšie množstvo kofeínu, a pod.). To sú asi tak vo všeobecnosti všetky prípady, kedy potrebujete piť viac vody ako obvykle. Vo všetkých prípadoch však platí jedno varovanieak nie ste si istí, tak sa poraďte s lekárom. A nie s múdrymi americkými knižkami či v rôznych “zdravých” diskusiách na internete. A najmä nepite veľa vody len kvôli tomu, že ste o tom niekde čítali, alebo že to robia všetci naokolo. Pravidlo uvedené vyššie by vám v tom malo pomôcť zorientovať sa.

A koľko vody pijem ja?

Závisí to od toho, čo práve v daný deň robím. Už zopár rokov to presne nesledujem, takže nasledujúce čísla sú iba odhadom:

  • ak už niekoľko dní nešportujem, a v daný deň ani nepracujem a nerobím žiadnu namáhavú fyzickú aktivitu, tak vypijem okolo 1-2 litrov vody denne,
  • ak športujem, alebo sú 35-stupňové horúčavy, tak vypijem o nejaké 3-4 poháre vody denne viac, čiže dokopy najviac 2-3 litre denne,
  • ak vykonávam extrémne náročnú fyzickú aktivitu (napr. drepovanie so 100kg činkou v 30-stupňových horúčavách), alebo som na slnku v tropickej krajine počas najteplejšej časti leta (napr. celodenná prechádzka na slnku v Hong Kongu začiatkom augusta v takmer 40-stupňových horúčavách pri takmer 100% vlhkosti vzduchu), prípadne ak prednášam celý deň, tak vypijem podľa potreby niekoľko litrov vody navyše, celkovo okolo 3-4 litrov vody za deň. Boli časy, keď som vypil aj 6 litrov vody denne, ale našťastie sú už preč.

Vo všetkých prípadoch sa však orientujem podľa zlatého pravidla vyššie – pijem len keď mám silnejší smäd, alebo keď na záchode zistím, že mám tmavý moč. Nie preto, že robím aktivitu XY alebo že je teplo. A už vôbec nie preto, aby som splnil normu. Pretože zdravé telo má funkčné mechanizmy na to, aby vás upozornilo, keď niečo nie je v poriadku. A v prípade vody na to máme pocit smädu. A vy by ste sa mali vo vašom najlepšom záujme tiež orientovať podľa nich, prípadne podľa rád lekárov či dietológov. Vaše telo je totižto tisíckrát inteligentnejšie ako autori bestsellerov, či rôzne múdre články a diskusie na internete. Najmä tie, ktoré vám predpisujú, že musíte vypiť X mililitrov vody na kilogram váhy, či iné nezmysly. A verte mi, že je to tak. Hovorím to z vlastnej skúsenosti. Zdravou stravou a rôznymi múdrymi radami exprdov som sa pred pár rokmi skoro dostal do hrobu. A trvalo mi takmer 3 roky, kým som sa z toho dostal. Preto to nerobte ani vy. Tento život je príliš krásny na to, aby ste sa zabili prelievaním sa vodou.