Vitamíny sú dôležitou súčasťou stravy. Nie však nevyhnutne tie v tabletkách. Ak vám ich nepredpísal doktor alebo dietológ, tak ste pravdepodobne naleteli na niektorý z lacných trikov, ktorý na vás vyskúšali predajcovia vitamínov. A pcháte do seba to, o čom nič neviete. Čo môže škodiť vášmu telu ešte viac, ako keby ste ich nebrali.
Revolúcia v medicíne
Vynález “syntetických” vitamínov v minulom storočí spôsobil revolúciu v liečení niektorých chorôb, kde pôvodne “neliečiteľné” choroby ako napr. skorbut, išli zrazu vyliečiť za pár korún. Potiaľto všetko fajn.
Ošiaľ začína
Problém však vznikol vtedy, keď sa do toho začali miešať všakovakí kvázi experti na zdravú stravu, tzv. exprdi. A zo dňa na deň objavili, že v našej strave sú tony chemikálií, že tam nie sú žiadne vitamíny, a že je vlastne zázrak, že ešte žijeme. Samozrejme, väčšinou bez dôkazov, lebo to niekde počuli, alebo si to proste jednoducho vymysleli. A do toho ešte občas prihodia aj tie žvásty ekoteroristov, ako je Zem strašne znečistená, a ako všetci potrebujeme detoxikovať svoj anál výťažkom z tropických bylín 3x denne, aby sme nezomreli na otravu ich drístami. A najmä potrebujeme brať vitamíny, minerály, stopové prvky, omega mastné kyseliny, tropické byliny, superfoods, a kadečo ďalšie. Pretože naše potraviny majú vraj výživovú hodnotu igelitu. Samozrejme, treba brať vitamíny ideálne v doplnkoch čo ponúkajú títo predajcovia vitamínov, lebo všetky ostatné sú zlé, plné ťažkých kovov, v zlom pomere a pod.
Ja ti ukážem dôkaz!
Existuje však skupina predajcov, najmä na všakovakých seminároch, ktorí na to idú rafinovanejšie. Po obligátnom strašení o znečistenom prostredí a podobne, vytiahnu dôkazy. A to nie hocijaké, ale rovno vedecké dôkazy! Vedecké ale iba v ich hlave. Začiatočníci vytiahnu na vás všakovaké štúdie. Od úplne neznámeho amerického doktora, tváriace sa vedecky, ale väčšinou spadajúce medzi pochybné štúdie. Pretože štúdie ani zďaleka nie sú vedecký dôkaz. Pokročilejší predajcovia vytiahnu na vás však ťažký kaliber, ktorému sa bez hlbších znalostí len ťažko odoláva. A okamžite prepadáte panike a otvárate peňaženku, aby sa vám do 5 minút nerozsypalo vaše telo, a zároveň aby vám v najbližšej zákrute nevypadla oblička.
Ten ťažký kaliber je zvyčajne táto tabuľka:
Neviem, odkiaľ pochádza, ale nájdete ju dnes snáď už na každom “zdravom” webe. A aj ja som ju videl už na niekoľkých “zdravých” seminároch. Pre neznalého človeka je to jasný vedecký dôkaz. Aj ja som mu pôvodne naletel a kupoval vitamíny o dušu. Veď je to predsa vedecký rozbor! Alebo žeby nie? Takto presne vyzerá dobre zamaskovaný podvod. A dôjdete naňho až vtedy, keď si overíte ten zdroj, ktorý je uvedený pod tabuľkou.
Odhaľujeme podvod
Prvý problém je v tom, že analýzu robilo sanatórium. Nie laboratórium, ktoré na to má poriadne vybavenie, a zvyčajne robí rozbory potravín či doplnkov stravy predtým, ako sa môžu uvádzať na trh. Ale sanatórium. Čiže liečebný ústav. Dokonca ten riadok so zdrojom je zle preložený. Schwarzwald je pohorie v Nemecku, a Obertal je obec, kde sa dané sanatórium aj obec nachádzajú. Každopádne tu vidíte, aké bludy sú ľudia schopní vyprodukovať a zamaskovať ako vedecký dôkaz, keď poriadne ani nevedia daný jazyk. A navyše, toto sanatórium pred pár rokmi skrachovalo, takže asi nebude patriť medzi špičku vo svojom odbore.
Druhý problém je objektivita tohto rozboru. Ponechajme stranou, že ide o štúdie, čiže slohové práce s nulovou vedeckou hodnotou. Teraz je zaujímavejší ten názov už neexistujúcej firmy Geigy, ktorá túto celú šaškáreň financovala. Áno, táto firma zaplatila všetky tieto tri “analýzy”. A viete čím sa zaoberala? Predajom vitamínov 🙂 Myslíte si, že by zaplatili kopec peňazí na to, aby zistili niečo iné, ako je v tejto tabuľke? Ani náhodou. Naopak, po publikovaní týchto výsledkov sa im zvýšil predaj vitamínov 5-násobne.
A bol to taký úspech, že sa dnes táto technika učí v každom lepšom marketingovom či predajnom kurze. Pretože aj naši predajcovia vitamínov majú odskúšané, že keď ukážu potenciálnym zákazníkom túto tabuľku, tak sa okamžite zvýši predaj akéhokoľvek doplnku stravy 4- až 5-násobne. Lebo ľudia si nič neoverujú, a slepo dôverujú akejkoľvek dôležito podanej kravine. Toto však ani omylom nie je objektívny dôkaz. Na to by muselo robiť tento rozbor nezávislé laboratórium, organizačne aj finančne, voči akémukoľvek výrobcovi alebo predajcovi vitamínov. Čo znamená, že by to musel zaplatiť nejaký dobrodinec s prebytočnými peniazmi, alebo štát. Nič také vám však predajcovia vitamínov na prednáške neukážu.
Tretí problém je v metodike, resp. v nezverejnenej metodike, čo a ako sa analyzovalo. Odkiaľ pochádzalo to ovocie a zelenina? Ako bolo pestované? V ktorom ročnom období bolo zberané? Bolo zberané ráno alebo večer? Ako a čím bolo ošetrované? Rástlo v zemi, alebo hydropóniou? Bolo v skleníku, v hale, alebo vonku na slnku? Na akom type pôdy, ak vôbec nejakom, bolo pestované? Koľko hodín po zbere plodín bol vykonaný rozbor živín? Pochádzali všetky vzorky z toho istého miesta? Boli všetky vzorky vo všetkých 3 rokoch pestované rovnako? Každý zeleninár vám totižto povie, že odpoveď na každú takúto otázku silno ovplyvňuje obsah živín v danej plodine.
Otázok je veľa, a odpovedí žiadna
A dokým vám niekto podrobne nezodpovedá všetky tieto otázky, tak tomu jednoducho neverte. Pretože rozbor v prvom roku mohol byť kľudne robený z ovocia a zeleniny, pestovaných v pôde, a rozbor v poslednom roku mohol byť robený z plodín pestovaných hydropóniou. O ktorých sa vie, že obsahujú oveľa menej živín ako tie normálne pestované plodiny. To však absolútne nedokazuje, že sa znížilo množstvo vitamínov v potravinách. Iba šlendriánsku metodiku, účelne nastavenú tak, aby nám vyšlo to čo presne potrebujeme.
Ako je to naozaj s obsahom vitamínov u nás
Ak chcete naozajstný vedecký dôkaz, tak odporúčam obrátiť sa na Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky, skrátene ÚKSÚP. Je to štátna inštitúcia, ktorá robí už od dôb socializmu rozbory všemožných potravín, a aj kontroly potravín na našom trhu. Majú rozsiahle údaje o tom, čo sa nachádzalo v potravinách predávaných u nás počas niekoľkých posledných desaťročí. Pravdepodobne to len nikto nespracoval do takej prehľadnej tabuľky, ako vidíte vyššie. Niet sa čomu čudovať – je to obrovské množstvo práce, nie sú z toho žiadne peniaze, a pracovníci toho oddelenia majú práce nad hlavu. Čo však viem neoficiálne priamo od jeho bývalého generálneho riaditeľa, tak obsah vitamínov v slovenskom ovocí a zelenine je dlhodobo viac-menej rovnaký. Žiadna tragédia s poklesom vitamínov o 80% sa nekoná. A v tej tabuľke vyššie dokonca nájdete 2 či 3 riadky, kde sa obsah látok medzi 2. a 3. rokom zvýšil 🙂
Prudký pokles sa koná iba vtedy, ak kupujete lacné šmejdy z Afriky, alebo hydropónne pestované obludy zo Španielska, z obrovských hál vysoko v horách bez prístupu slnka. Naše ovocie a zelenina je však normálne. Takisto ako napr. české či maďarské. Poľské by som už nekupoval, pretože Poľsko je po Francúzsku na 2. pozícii v rebríčku najzávadnejších potravín v EÚ. Ale to už je iný príbeh. Takisto ako 17-krát striekané bio jablká z Rakúska a Talianska. Normálne predávané ovocie a zelenina zo Slovenska sú však v poriadku. To vám však žiadni predajcovia vitamínov nepovedia.
Čo robiť vo svojom vlastnom záujme
Takže, ak na vás niekto nabudúce vytiahne takúto tabuľku, tak jej jednoducho neverte. A požadujte výsledky z rozborov vykonaných z ovocia a zeleniny, pestovaných na Slovensku. Spolu so zverejnením detailnej metodiky. Ak to tá osoba nemá, alebo to jednoducho odmietne, tak ho rovno berte ako podvodníka. Nemusí to byť nutne vedomý podvodník, ale iba blbeček čo slepo dôveruje štúdiám na internete. Z vášho pohľadu je to však podvodník, lebo vám najprv prezentuje neoverené a hlavne nepravdivé informácie, a následne sa vám snaží na základe toho predať svoje revolučné vitamíny.
Alebo to kúpte a užívajte. Len sa potom nedivte, keď vám začnú odchádzať niektoré orgány v tele. Lekári už bijú na poplach. Lebo nadbytočný obsah vitamínov a minerálov v tele je oveľa nebezpečnejší, ako ich nízky obsah. Nadbytok aj nedostatok však vie potvrdiť iba opakovaný detailný rozbor krvi. A ten dokým nemáte, tak radšej svojvoľne nič neberte. A už vonkoncom nie bez konzultácie s lekárom alebo dietológom. Predajcovia vitamínov v tomto prípade sú asi tí poslední, ktorí vám v tom odborne pomôžu.