Nebezpečné potraviny sú najčastejšie z Francúzska, nie z Poľska

Pred pár dňami som sa len tak zo zvedavosti rozhodol, že skúsim zanalyzovať, z ktorej krajiny najčastejšie pochádzajú nebezpečné potraviny v rámci EÚ. Predpokladám, že ste všetci čakali, že na prvej priečke bude Poľsko alebo Čína. Kráľom blivajzov sa však stalo Francúzsko.

 

 

Zdroj dát

Najprv k použitému zdroju dát, na základe ktorého som analyzoval nebezpečné potraviny. V Európskej únii existuje Systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (Rapid Alert System for Food and Feed, RASFF). Slúži na oznamovanie priameho alebo nepriameho rizika pre ľudské zdravie, pochádzajúceho z potraviny alebo krmiva. Umožňuje rýchle a účinné zdieľanie informácií o nebezpečných potravinách alebo krmivách medzi členmi systému: Európskou komisiou, členskými štátmi EU a EFTA (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA). A práve údaje z tohto systému RASFF som použil do analýzy.

Údaje sú zverejňované na rôznych portáloch. Ja som vybral pre účely tejto ukážky portál bezpecnostpotravin.cz, ktorý prevádzkuje Ministerstvo zemědelství ČR, a kde každý týždeň publikujú sumár zo systému RASFF do prehľadnej tabuľky. Zoznam všetkých tabuliek je na tejto adrese:

http://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/hlaseni-v-systemu-rasff.aspx

Odtiaľto si viete rozkliknúť jednotlivé sumáre za každý týždeň aj s ich detailami.

Pre analýzu som použil voľne dostupný nástroj Power BI Desktop od Microsoftu. Ak vás zaujíma presný technický postup, tak som ho popísal v tomto článku. V momente písania tohto článku to načítalo údaje za prvých 30 týždňov roku 2018.

Výsledky boli šokujúce.

A kto je teda víťaz o najväčšie blivajzy na trhu EÚ? No predsa Francúzsko, krajina slimákov a božolééé, nasledovaná našim starým známym favoritom na bezpečnosť potravín, Poľskom:

Zaujímavé je, že v rebríčku vedú najviac rozvinuté krajiny Západu, čo som nečakal ani ja sám. Dobre vedieť… Ešte zaujímavejšie je relatívne nízke číslo pri USA, ale to je pravdepodobne spôsobené tým, že veľa ich potravinárskych výrobkov je zakázané importovať do EÚ (napr. chlórom umývané kurence či rakovinotvorné látky v hovädzom mäse). Zaujímavé bude sledovať, keď sa raz otvorí spoločný trh…

Alebo, keď to chcete v peknom koláčikovom grafe, tak tu ho máte:

Keď chcete vedieť podrobnosti, napr. preto, lebo sami tomu neveríte (veď kto by to predsa povedal na to Francúzsko?!), tak prejdite na interaktívnu verziu tohto reportu:

V tomto reporte kliknite pravým tlačidlom myši na názov danej krajiny v tabuľke, a v menu vyberte “Podrobná analýza => Detaily“:

Napr. pre Francúúúúzko vám to zobrazí samé mňamky:

Takže odo dnes francúzske jedlo nekupujem…

Na tomto príklade vidíte, ako ľahko si viete zanalyzovať v dnešnej dobe verejne dostupné dáta, a vyvrátiť všelijaké mýty, ktoré sa čím ďalej tým viac šíria po internete. A pretože je dnes informačná doba, nie je od veci vedieť rýchlo spracovávať informácie, a napr. takto elegantne zistiť, odkiaľ najčastejšie pochádzajú nebezpečné potraviny. Mne osobne toto celé trvalo spraviť cca. 20 minút, od prvotného otvorenia Googlu až po vypublikovanie tohto reportu. A navyše v nástroji zadarmo, ktorý patrí medzi najpokročilejšie a najrýchlejšie analyticko-reportingové nástroje dnešnej doby – v Power BI Desktope od Microsoftu. A to je celkom rýchlo, nie?

A s ktorými krajinami ste predtým nechceli bankovať Vy? 🙂