Superfoods – co to jako žere??

Tieto himalájske bylinky liečia zápal švindľovFenoménom v posledných rokoch v tzv. zdravej strave sa stávajú tzv. superfoods – zázračné potraviny, ktoré sú plné kadečoho zdravého, liečia rakovinu a poskytujú telepatické schopnosti na požiadanie. V skutočnosti z vás ťahajú iba peniaze, prakticky za nič. A časom môžu spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie. Poďme sa teraz na to pozrieť, prečo je to nezmysel, a prečo jesť radšej normálnu stravu.

Superfoods začali, ako všetky zbytočnosti, pravdepodobne v USA. Asi kvôli tomu, že na spotrebiteľské peňaženky už nezaberalo dostatočne bio/organic/raw/tuttifrutti. Zrejme kvôli tomu, že ich konzumáciou sa nedostavovali želané účinky. Preto v krajine s najlepším marketingom sveta potrebovali prísť s niečím, čo sa bude predávať, a bude ďalej hýbať obchodom s potravinami, ideálne s vysokou ziskovosťou. Preto niekto geniálny objavil pojem superfoods, a v priebehu rokov sa na nás začali hrnúť zázračné potraviny ako brokolica, goji, acai, rakytník, himalájska soľ, bylinné extrakty z korytnačieho trusu, či môj osobný favorit a kráľ na tróne dementnosti – cukor z lotosových kvetov. Plné všemožných vitamínov a minerálov, opäť sľubujúce všetko od zníženia únavy po zmŕtvychvstanie. Pôvodom ideálne z Amazónie alebo z vrcholkov Tibetu. A opäť s tým istým problémom, ako všetky zdravé trendy – fatálnym nedostatkom dôkazov o tom, že naozaj fungujú.

Niečo nie je úplne v poriadku

Prvý príznak toho, že sa vás snaží niekto obtiahnuť o peniaze, je tvrdenie bez dôkazov. Napr. keď nejaký predajca tvrdí, že goji je plné vitamínov a minerálov, tak už zvyčajne nepovie, koľko tam toho je. Ani koľko z toho vaše telo využije. Ale cenovku uvádzať nezabúdajú. A ak náhodou aj niečo uvedú, tak to uvedú pre dávku brutálne presahujúcu jednu porciu či dennú spotrebu. Napr. minule som niekde videl propagačný článok o goji, že koľko strašne veľa obsahuje vitamínu C. To množstvo bolo úctyhodné, avšak s jedným háčikom – vypočítané z 1 kg sušeného goji. Viete, koľko by vám trvalo zjesť kilo sušeného goji? A ako by ste sa potom strašne zosrali, asi tak ako nikdy v živote? Na takýto zážitok by ste tak skoro nezabudli. Ani na ten efekt, ktorý mali všetky tie vitamíny a minerály zo superfoodu na vaše črevá. Ak by ste to teda prežili.

Ako si to overiť

Na to, aby takéto tvrdenia boli uveriteľné, by museli byť splnené tieto podmienky:

  1. kompletný rozbor všetkých vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje vo viac ako stopovom množstve, normalizovaný na 1 porciu a na 100 gramov, s percentom odporúčanej dennej dávky. Tak ako pri výživových doplnkoch, kde sa to uvádzať musí.
  2. vedecký dôkaz – nie štúdia – vykonaný na miliónoch ľudí, potvrdzujúci aspoň niektoré z tých zázračných účinkov. Takmer pri všetkých takýchto potravinách ale toto chýba. A v krajinách, kde sa vraj tieto potraviny konzumujú bežne a odkiaľ pochádzajú, je zvyčajne nižšia dĺžka dožitia ako u nás. To len tak na okraj k super potravinám, vraj zlepšujúcim zdravie.
  3. keď už tvrdia, že tieto potraviny obsahujú veľa niečoho, alebo sú bohaté na niečo, tak by mali poskytnúť porovnanie s tými akože úbohými bežnými potravinami – napr. paprika, černice, pomaranče. Použitý rozbor by mal byť z bežne dostupných potravín, predávaných na Slovensku alebo v blízkom okolí, a nie z marketingových tabuliek od výrobcov vitamínov z USA. Aby ste si to vedeli naozaj porovnať, a nie len slepo nasledovať niekoho tvrdenia.

Keď mi niekto ukáže web alebo odbornú publikáciu, kde sú splnené všetky tieto podmienky, tak sa mu hlboko pokloním, pretože si dal s tým námahu, nič neskrýva, a bude asi jediný na svete.

Skrytý efekt na vaše telo

Superfoods ale majú ešte jednu skrytú vadu. A to, že zvyčajne nepochádzajú z nášho klimatického pásma, resp. z Európy. A telo sa musí takýmto potravinám prispôsobovať, aby ich vedelo stráviť. Na úkor iných potravín, ktoré vedelo tráviť takmer dokonale, ale už ste ich prestali toľko jesť. Toto je syndróm napr. častých cestovateľov, ktorí navštevujú hromadu krajín po celom svete, a dlhodobo jedia stravu, ktorú predtým v živote nejedli. A keď sa vrátia naspäť do strednej Európy, a dajú si napr. klasické knedlo-vepřo-zelo, tak ich to od únavy zloží. A keď začnú jesť ďalšie “ťažšie” domáce jedlá, tak sa cítia stále unavene. Exprdi im poradia samozrejme nejaké šalátiky, ale to problém iba zamaskuje. Problém je v tom, že telo je preorientované na trávenie niečoho, čo u nás moc nenájdete, a neprodukuje dostatok tráviacich enzýmov, alebo produkuje také, ktoré to nevedia stráviť. A čo telo nevie stráviť, tak proti tomu bojujehlienmi, zápalmi, hnačkami, a pod..

Sám som to zažil pred niekoľkými rokmi. A mal som to šťastie, že som narazil na jednu doktorku, ktorá mi dala spraviť krvné testy (za cca. 400 eur, a nečakajte, že to bude hradiť poisťovňa), a z ktorých vyplynulo, že niektoré bežné potraviny už neviem tráviť (napr. paradajky, cícer), a iné len čiastočne (napr. paprika, pšenica). Nasledovalo niekoľko krutých mesiacov, počas ktorých som sa najprv musel vyhýbať cca. 70 potravinám, a potom ich postupne v mikrodávkach po lyžičkách pridávať naspäť do jedálnička. A samozrejme úplne obmedziť všetky tie exotické mňamky, dokým to neprejde. Po asi trištvrte roku som bol z toho von, a dnes nemám problém zjesť aj ťažké vyprážané mastné jedlo, a nie som z neho unavený. Dávam si však pozor, aby som jedol prevažne iba “naše” potraviny. A exotické potraviny len výnimočne, v rámci normy. Pretože už sa mi fakt nechce prechádzať tým istým procesom odznova.

Ďalšie skryté bonusy

Toto všetko, a ešte viac, vám môžu spôsobiť tieto zázračné superfoods. Pretože pravdepodobne neviete, čo jete, ani koľko toho je zdravé jesť. A väčšinou pochádzajú z krajín mimo EÚ, kde sú potravinové normy ešte horšie ako u nás. Áno, po vstupe do EÚ u nás padli potravinové normy takmer na úroveň odpadu, ale ešte stále sú prísnejšie, ako normy v Afrike, väčšine ázijských krajín či v USA. A napr. jedna zamestnankyňa z kontrolného úradu ÚKSUP, ktorý námatkovo kontroluje a bdie nad kvalitou potravín, povedala tento rok v interview v časopise Téma, že komplet všetky kontrolované vzorky goji obsahujú nadlimitné množstvo pesticídov či iných látok. Toľko ku kvalite týchto zázračných, “zdravých” potravín.

Je to tak zlé?

Takže ak chcete, jedzte to, ak vám to chutí. A potrebujete doplniť hladinu pesticídov v tele. Pre tých ostatných zaváži skôr názor snáď každého dietológa, že bežnému človeku stačí jesť pestrú stravu, dostupnú v bežných obchodoch. Ak teda nie ste vrcholový športovec či presypaný profesionálny kulturista, ktorí to musia dopĺňať kvantami doplnkov výživy. Tí však ničia a trápia svoje telo 100x viac ako bežný človek, takže ani nemyslite na to, že by ste tam spadali aj vy. A jedzte radšej normálnu, domácu stravu. Stále je v nej dostatok všetkého, čo telo bežného smrteľníka aj športovca potrebuje. A nepotrebujete zázračné superfoods, o ktorých často ani ich predajcovia nevedia nič z ich chemického zloženia, okrem marketingových blábolov. A ak máte pocit, že vám niečo v strave chýba, tak choďte za dietológom (ale nie za výživovým poradcom!). Ten vám zodpovedne poradí, čo s tým.