Ktorý výživový doplnok je najlepší?

Keď si potrebujete kúpiť nejaký výživový doplnok, či už sú to vitamíny, minerály alebo niečo iné, tak časom vždy narazíte na otázku, ktorý z nich je pre vás najlepší. A na kopu ochotných predajcov tvrdiacich, že práve ten a ten je najlepší, a ostatné sú tak zlé, že vám vypadne oblička a susedovi chcípne pes, keď len pomyslíte na to, že kúpite iný. Preto sa teraz na ne pozrieme bližšie.

Na čo sa to používa?

V prvom rade si treba zadefinovať, na čo sa vlastne výživový doplnok používa – na doplnenie výživy. Čiže zvyčajne na to, aby ste doplnili nízky stav nejakého vitamínu či minerálu v organizme, alebo aby ste použili niečo, čo vám v danej chvíli dá nejaký benefit – napr. kofeín pre zvýšenie mentálneho výkonu. Potiaľto je to více-méně fajn. Najmä ak to neužívate len preto, že ste sa v nejakom článku na internete dočítali, že znamienko na pravej polovici zadnice znamená nedostatok vitamínu S, a ak ten nedostatok neodstránite, tak do roka a do dňa dostanete rakovinu piatej kostičky v siedmom prste zľava. Ale užívate ich preto, lebo vám to diagnostikoval a doporučil doktor či dietológ. Nie výživový poradca či iný spasiteľ.

Etika v lekárňach

Problém však nastáva, keď vstúpite do lekárne, alebo do iného obchodu, kde sa dá kúpiť daný výživový doplnok. Pretože tam väčšinou narazíte na exprdov, tváriacich sa ako odborníci, a presadzujúcich jednu konkrétnu značku. Zvyčajne tú najdrahšiu. Aj na úkor ostatného rovnakého tovaru z iných značiek, čo majú v ponuke. Aj napriek tomu, že by to mali byť podľa všetkého odborníci. Veď lekárnika nemôže robiť len tak hocikto bez príslušného vzdelania a skúšok, či?

A práve tí lekárnici sa často správajú neeticky. Keď totiž prídete do lekárne, že chcete napr. vitamín C alebo hocijaký iný výživový doplnok, a spýtate sa, že ktorý je najlepší, tak v momente z nich vypadne magické zaklínadlo “Jamieson”. Keď sa spýtate prečo, tak dostanete väčšinou tieto odpovede:

  1. lebo sú najlepší (super sofistikované odborné zdôvodnenie, hodné nobelovky),
  2. lebo ľudia hovoria, že sú najlepšie (podľa hesla “jedna pani povedala”),
  3. lebo sú nakvalitnejšie, najčistejšie, neobsahujú ťažké kovy, bla bla bla…

Ten tretí bod ma vždy zaujme. Danej lekárničky sa vždy spýtam, na základe čoho toto tvrdia. Tí konfliktnejší sa na vás osopia, že ako to, že si dovoľujete odporovať (nasleduje môj okamžitý odchod z predajne). Menej konfliktnejší vám povedia, že si tá spoločnosť na to dala spraviť vlastné testy. Hmmm, nič nezvyčajné, to má za povinnosť zo zákona každá firma, uvádzajúca doplnky na trh v EÚ. A z pohľadu experta by som namiesto “vlastné testy” skôr čakal odpoveď “nezávislé objektívne testy“. To je také, ktoré nerobila ani nezaplatila daná spoločnosť. A sú verejne dostupné na porovnanie. Občas ich robia niektoré časopisy ako napr. dTest. Ale lekárnička sa zvyčajne neunúva si takéto niečo preštudovať. Veď načo, výplata príde tak či tak.

Ťažké kovy, rakovina a jaštery z pekiel

Takisto je zaujímavý argument o neobsahovaní ťažkých kovov. To je zaručený psychologický trik, spočívajúci vo vyvolávaní falošného strachu, a tým pádom vypnutiu logiky. Keď poviete napr. “naše produkty nie sú vyrábané z morských živočíchov, a preto neobsahujú ťažké kovy”, tak tým v bežnom človeku automaticky evokujete názor, že výrobky ostatných sú zlé, lebo obsahujú ťažké kovy. A peňaženka sa hneď otvára, lebo však nebudete nakupovať to zlé, nie? Až na taký drobný detail – všetky výživové doplnky musia byť otestované na ťažké kovy, a nesmú ich vôbec obsahovať. A ak by sa tam náhodou aj vyskytli, tak v rámci systému skorého varovania v EÚ sú okamžite stiahnuté z trhu. Z čoho vyplýva, že ani ten najlacnejší výživový doplnok nesmie obsahovať žiaden ťažký kov, a ak sa tam vyskytne, tak hneď zmizne z predaja. Čiže aj s tým najlacnejším výživovým doplnkom ste zvyčajne v bezpečí. A pri značkách dlhodobo predávaných na našom trhu už nehovoriac.

Amatérske ohováranie konkurencie

Zaujímavý je aj trik s ohováraním konkurencie. Občas ho používajú v lekárňach, a dosť často ho používajú rečníci na pódiách na všakovakých seminároch o zdravej výžive či chudnúcich seansách. Keď vám zdôvodňujú, prečo je práve táto nová značka najlepšia. V poslednej dobe sa v týchto kruhoch šíri mantra “nekupujte Walmark, je najhorší”. Prípadne aj iné značky. Samozrejme bez odborného zdôvodnenia, prečo. Keď sa spýtam takýchto “odborníkov”, a práve dosť často v lekárni, že prečo to tak je, a čo je zlé na to Walmarku či inej obeti, tak z nich vypadnú niektoré z tých 3 bodov vyššie. Keď sa ich spýtam, že či si overovali zloženie produktu – ktoré musí byť kompletne uvedené na každom doplnku, a od lekárnika by ste čakali, že si ho naštudoval – tak tí dementnejší začnú útočiť, že na to nemajú čas. Tí rozumnejší zistia, že majú pred sebou rozmýšľajúceho človeka, a je lepšie zobrať tie 2 krabičky do ruky a porovnať na nich text, aby nevyzerali ako idioti. A viete, čo vo väčšine prípadov zistia? Že zloženie toho najlepšieho aj najhoršieho výrobku je úplne identické, veľakrát aj s úplne identickým alebo nepatrne rozdielnym množstvom účinných látok. Prípadne tie drahšie majú veľakrát ako bonus zbytočne pridané farbivá (napr. tehotenské a detské vitamíny) či arómy, ktoré tam pre účel výživy nemajú čo hľadať. Ale hlavne že sú najlepšie, a vy držte hubu a krok a nakupujte.

Kto to spôsobuje?

Neviem či takéto správanie vyžadujú výrobcovia daných výrobkov alebo ich distribútori. Alebo či sú niektorí naši lekárnici proste iba blbci vymytí z reklám. Každopádne takéto správanie svedčí o nízkej úrovni etiky takýchto predajcov. Ale to je akosi na Slovensku už štandard, na ktorý si bohužiaľ ľudia buď už zvykli, alebo proste nemajú chuť bojovať s nimi. Nehovorím, že doplnky firmy Jamieson či ľubovoľnej inej firmy sú zlé. Sám som ich párkrát užíval, a vo všetkých prípadoch boli svojim účinkom aspoň priemerné, v porovnaní napr. s démonizovaným Walmarkom. Zlé sú na tom ničím nepotvrdené tvrdenia predajcov, neochota odborne poradiť (celkom paradox od odborníka, že?), či absolútna absencia faktov a odbornosti u daných ľudí. Prípadne len tvrdenia, že sú najdrahší, a tým pádom musia byť najlepší. Čo je dogma zo začiatku 90-tych rokov, po páde socializmu, doteraz dobre fungujúca v rozvojových krajinách. Áno, doplnky Jamiesonu sú u nás zvyčajne najdrahšie z tých bežne predávaných doplnkov (aj keď mimo lekární zoženiete aj násobne drahšie značky). Keď však pôjdete niekedy do USA do väčšieho supermarketu, tak tam je situácia úplne opačná – táto istá značka je zvyčajne naspodku regálu medzi najlacnejšími výrobkami, a to čo stojí tu povedzme 5-10 eur za pixlu, tak to majú v USA v prepočte za menej ako euro. Podobne ako talianske cestoviny u nás vs. v Taliansku. Takže dogma “najdrahšie je najlepšie” zjavne neplatí, a orientovať sa len podľa toho je scestné. A vôbec nevypovedá o kvalitách výrobku. Ale ani o nekvalite. Cena proste hovorí len o tom, koľko si za to daný predajca pýta peňazí. Nič viac a nič menej.

Skutočné rozdiely

Jediný podstatný rozdiel, v ktorom sa môžu líšiť výživové doplnky, je obsah účinných látok, ich pomer a využiteľnosť pre organizmus. Na to však potrebujete dlhoročné vzdelanie a tonu vedomostí, aby ste to vedeli posúdiť. A takých ľudí je naozaj málo, a takmer nikdy nepracujú v lekárňach za okienkom. Väčšina lekárnikov totižto vie len základné veci – napr. že vápnik musí byť v pomere X:Y k horčíku, aby sa efektívne vstrebal, prípadne že šumivá forma doplnku je lepšie využiteľná ako tabletová, ale viac zaťažuje organizmus. A že ktoré lieky môžu vydávať len na lekársky predpis a ktoré nie. To je ich úloha. Ak však zoberiete do ruky nejaký multivitamín s 10 vitamínmi a 50 minerálmi v jednom, tak im želám veľa šťastia pri odpovedaní na vaše otázky. Pretože v tom nemajú jasno ani lekári s oveľa ťažším vzdelaním. Všetci sme iní, a jeden recept so 60 zložkami je vo všeobecnosti len experiment na človeku. Pretože každý človek má zvyčajne iný nedostatok či prebytok daného vitamínu/minerálu. Ideálny stav neexistuje. A bez každodenných krvných testov a následného namiešania prípravku na mieru to nemáte šancu dosiahnuť. Preto aj lekári vravia, že tie multivitamíny s desiatkami zložiek sú zbytočné, pretože väčšinu z toho následne vymočíte. S potenciálnym rizikom do budúcnosti, že to vo vás pri dlhodobej konzumácii zanechá zdravotné následky.

Ako teda ďalej?

Takže ak si chcete vybrať najlepší výživový doplnok, a predajca sa správa neodborne, tak buď si porovnajte tie 2 krabičky sami, alebo choďte ku niekomu inému. Lekární je dnes v každom meste hneď niekoľko. A najmä to neužívajte, keď to nemusíte užívať, čiže keď vám to neporadil naozajstný odborník. Lebo inak je úplne jedno, či je daný výživový doplnok najlepší alebo najhorší, a môže vám spraviť viac škody ako úžitku. Podstatné je to, či to naozaj potrebuje vaše telo, a ako ho vie využiť. A tam je úplne jedno, či je niečo najhoršie alebo najlepšie. Podstatné je, že nájdete odborníka, ktorý vám v danom čase vie poradiť, čo máte užívať a koľko toho máte užívať. A to je zvyčajne iba lekár alebo dietológ. Značka výživového doplnku je potom už druhoradá.