Výživové doplnky sú ako kokaín

Výživové doplnky sú hitom dnešnej doby, podobne ako pojedanie šalátov. Kto neberie výživové doplnky, ten zomrie na otravu toxínmi, a rýchliku do Košíc odpadnú puklice v najbližšej zákrute. A na podobné argumenty som sa pôvodne nechal nachytať aj ja. Málokto si však dnes uvedomuje, že tieto doplnky sú návykové ako kokaín. A zvyčajne aj rovnako zbytočné. A preto sa na ne teraz pozrieme bližšie.

Výživové doplnky sú doplnky, ktoré pôvodne vznikli za účelom doplnenia veľkých nedostatkov vo výžive. Predpisovali ich lekári, keď na základe krvných testov či iných diagnostických metód zistili, že človeku veľmi chýba niektorý vitamín či prvok. Napr. pri skorbute sa ordinujú vysoké dávky vitamínu C, a pri chudokrvnosti sa podáva železo. Potiaľto fajn, lebo to plní účel a pomáha.

Problém je však to, že časom sa začali objavovať indivíduá, ktoré potrebovali za každú cenu zarobiť. A využili to, že výživové doplnky sa dajú väčšinou predávať bez lekárskeho predpisu. A že sa dajú veľmi lacno vyrábať, a po zabalení do pekného obalu a ešte krajších rečí poriadne draho predávať. Veľmi častokrát pomocou podvodných spôsobov, ako píšem v tomto článku. A zašili sa medzi klasických výrobcov výživových doplnkov, pretože to dnes môže každý, kto vie naplniť plastovú krabičku a dať na ňu nálepku. A tak vznikla samostatná vetva exprdov, ktorí sa špecializujú na to, čo zrazu chýba vášmu doteraz relatívne zdravému telu. Samozrejme len dovtedy, dokým ste ochotní od nich nakupovať ďalšie zázraky.

A čo je na výživových doplnkoch zlé?

V prvom rade to, že dokým nie ste lekár alebo dietológ, ktorý vie kedy sa to má užívať, tak do seba cpete väčšinou niečo, čo absolútne nepotrebujete. Ja viem, ste presvedčení, že to určite potrebujete – veď ten popredný expert na zdravú výživu sa predsa nemýlil, keď vravel, že bez koenzýmu Q10 budete mať vyťahanú tvár aj s teplákami. A že bez tohto špeciálne navrhnutého vitamínového mixu určite do roka dostanete rakovinu. Lebo je tu všade okolo viac toxínov, ako naše babičky zažili v chemickej továrni na Urale, a preto všetci nevyhnutne musíme brať výživové doplnky, no nie?

Asi už začínate tušiť, kam tým mierim. Niekto, kto vás absolútne nepozná, si vymyslel nejaké príznaky, a na základe pochybných štúdií vám “doložil”, že má pravdu. Veď kto by dnes už neveril štúdiám a vedeckým dôkazom? Až na to, že štúdie nie sú vedecký dôkaz. A ešte horšie je, že ste im naleteli, a zbytočne do seba nacpali tony niečoho, o čom ste boli v dobrej viere presvedčení, že vám pomôže. A teraz ruku na srdce:

Ste aj po rokoch užívania týchto doplnkov úplne zdraví?

Čiže nemáte žiadne vážnejšie zdravotné problémy, nie ste unavení, a máte výkon špičkového atléta z olympijských hier? Či nebodaj vám to vyliečilo nejakú chorobu? Ak áno, tak gratulujem, pretože ich môžete začať postupne vysadzovať. Keď vyliečili to čo mali, tak prečo ich potom naďalej používate, keď vám to nenakázal lekár?

A sme doma, páni a dámy. Predpokladám, že ani jeden z vás sa k tomu sám od seba neodhodlá. Pretože ste po tých rokoch sypania tabliet do seba presvedčení, že toto je to jediné, čo vás drží pri živote. A že keď to prestanete brať, tak sa vám od zajtra začnú kaziť zuby, zhoršovať zrak či všetky vrany na okolí umrú z vašich prdov. A ja vám k tomu poviem jediné – nič z toho sa nestane. Pretože platí jedna vec, ktorú nájdete na každom jednom balení výživových doplnkov:

Výživové doplnky sa NESMÚ UŽÍVAŤ DLHODOBO

A ani ako náhrada pestrej stravy. Ale ako to, že nesmú? Veď ten môj expert tvrdí, že to užíva už 10 rokov, a že bez toho si nevie predstaviť svoj život! Škandalózne! Vy ma chcete zabiť??? Veď aj ten americký bestseller tvrdí, že musím brať denne dostatok vitamínu B12, aby som mala ten správny odtieň moču! Čo na tom, že na krabičke sú napísané takéto varovania?

Nie, nechcem vás zabiť. Práve naopak. Chcem, aby ste sa nezabili sami. Pretože svojvoľné užívanie vitamínových doplnkov, a o to horšie, ak boli zakúpené na nejakom seminári, vám môže vážne poškodiť zdravie. Napríklad vysoké dávky vitamínu C vám spôsobia zvýšenú kazivosť zubov. Z vysokých dávok vitamínu A môžete oslepnúť. Doplnky so železom môžu byť životne nebezpečné, ak ho nepotrebujete. A o všelijakých zmesiach 10-200 vitamínov a minerálov, špeciálne navrhnutých americkými vedcami, ktorí o vás nevedia absolútne nič, radšej pomlčím (podľa čoho to navrhovali, keď o vašom zdravotnom stave nevedia vôbec nič??). To už má horší efekt ako 20 éčok v jednom jedle. Lebo takto si ich tam dávate nie 20, ale 200. Plus kopec bordelu, ktorý musí zabezpečiť, aby to držalo pokope, nereagovalo chemicky medzi sebou, či aby vás to nezabilo, keď sa ten chemický experiment rozpustí vo vašom žalúdku či nebodaj ešte ďalej.

A takto môžem pokračovať ďalej a ďalej. Asi už začínate tušiť, ktorá bije. A že výživové doplnky nie sú úplne v poriadku.

A v čom sa to podobá na kokaín?

Že je to nepotrebná vec, že je to návykové, a že sa po tom cítite lepšie alebo máte viac energie. Čiže rovnako ako pri kokaíne. Nepotrebnosť sme si vysvetlili už vyššie. Pocity rozoberať nebudem, lebo väčšinou ide o placebo efekt, alebo o hľadanie pozitívnych efektov, aby sme si silou mocou zdôvodnili kúpu tej zázračnej krabičky za 50 eur.

Ale čo je na tom návykové?

Návykové je to, že si zvyknete sledovať si každé jedno svoje uprdnutie, následne na internete hľadať jeho dôvody a spôsoby liečby. A ani sa nenazdáte, a už máte objednané výživové doplnky presne na to. Lebo dnes sú voľne dostupné doplnky na všetko, vrátane liečby rakoviny a dlhovekosti na úrovni Matuzalema. Takto sa postupne z jedného doplnku stávajú dva, tri, päť, desať… Až nakoniec zistíte, že máte na stole v kuchyni či v práci 50 pixlí, a neviete si predstaviť jediné jedlo bez toho, aby ste aspoň z jednej nevytiahli zázračnú pilulku. Najmä keď to isté jedlo vás bez problémov živilo posledných 10-20-30 rokov.

Prvým krokom je uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku, keď toho toľko musíte dopĺňať, keď väčšine ľudstva to nechýba. Následná reakcia asi bude krutá, ale to je v poriadku – to sú iba abstinenčné príznaky. A chaos v hlave, keď sa vám začne miešať uvedomenie s tým, čomu ste posledné roky tak naivne verili. A čo poviete rodine/kamarátom/kolegom, keď to zrazu prestanete brať… Hotová pohroma. Ale iba vo vašej hlave. Okolitému svetu je to viac-menej u prdele – bude si žiť svojim tempom aj naďalej, bez ohľadu na to, či to budete brať ďalej alebo nie. Teda okrem vášho dílera – predajcu výživových doplnkov – ktorý vám asi ako jediný bude tvrdiť, že má len ten najlepší matroš, a že bez neho neprežijete.

A čo s tým?

Riešenie je veľmi jednoduché, ale nie každý je ochotný ho zvládnuť – skúste byť bez nich. Nie zo dňa na deň, aj keď to by bolo ideálne. Lepšie je napr. každý týždeň vysadiť jeden výživový doplnok. Aby ste to psychicky zvládli.

Sám to poznám, a sám som si tým prešiel. Keď som sa raz v kuchyni pozrel na stôl, a videl pred sebou celú tú hŕbu všetkých zázrakov, ktoré ma mali dať dohromady, tak mi to začalo byť divné. A potom mi došlo, že vlastne všade kam cestujem, tak vláčim so sebou plnú igelitku doplnkov. A cpem do seba aj 30 tabliet, kapsúl a práškov denne. Len aby mi nikdy nič nechýbalo. Teda okrem rozumu. Lebo ten som zjavne nemal. A o pár minút na to mi doklaplo niečo, vďaka čomu som sa toho všetkého zbavil.

Prečo to naozaj beriete

Väčšinu tých doplnkov totižto neberiete preto, lebo ich potrebujete. Ale iba preto, že sa o niečo bojíte. O svoje zdravie, peniaze, prácu… To však v žiadnom prípade nemá ospravedlňovať ich užívanie. Pretože jediný človek, ktorý vám má čo do toho kecať, je váš lekár alebo dietológ, ktorý presne pozná váš zdravotný stav. A nie predajca zázračných molekúl v tabletkách, či iných formách. Teraz je úplne jedno, či ide o špeciálne bio doplnky s bioflavonoidmi, chelátovú formu, kapsuly, prášok, roztok, želé, obohatený nápoj, či inú módnu somarinu. Ide o to, že ak ste si to naordinovali sami, tak si tým takmer naisto škodíte. A mali by ste s tým prestať čím skôr, kým sa veci ešte nezhoršia. Tak ako by mali prestať narkomani s kokaínom. A nechcú.

Čo ale potom, keď to všetko vysadím?

Keď vysadíte všetko, čo ste si sami naordinovali, tak sa nestane absolútne nič. Len budete mať zrazu viac miesta na stole, viac miesta v žalúdku na normálnu stravu, a ako bonus pár chechtákov v peňaženke navyše. Svet bude pokračovať ďalej, a vaša myseľ sa po zopár dňoch abstinenčných príznakov vráti naspäť do normálu. A vy sa potom môžete začať venovať lepším veciam v živote ako skúmaniu, prečo mi pri nanášaní mejkapu vypadol jeden vlas, či prečo mám kruhy pod očami. Napríklad skúmaniu, prečo sa toľko bojíte. A ako sa toho strachu zbaviť. Pretože ak vás práve vo vašej kúpeľni nenaháňa gepard, tak je ten strach úplne zbytočný. A čo viac – pod vplyvom strachu vypína logika, a človek začína byť extrémne ovládateľný. Preto je dobré sa toho zbaviť čím skôr, a neriešiť to tabletkami. Lebo žiadna tabletka ešte nikdy strach nevyriešila.