Alkohol vôbec nie je zlý

Idem iba na jednoAlkohol je metla ľudstva. Všetci o ňom vieme, že škodí zdraviu – najmä jeho nadmerné užívanie. A v ňom patria Slováci medzi svetovú elitu, len 20% pod úrovňou Ruska. Má ale aj nejaké pozitíva?

Oficiálne je dokázané, že alkohol, až na veľmi malé dávky, má silné negatívne efekty na zdravie. Zhoršuje sústredenie a výkon človeka, zvyšuje jeho agresiu, je pri vzniku rôznych srdcovo-cievnych ochorení a rakoviny, a všeobecne spôsobuje pomalú otravu organizmu, tak ako všetky ostatné toxické látky. A je vysoko návykový. S tým rozdielom, že spolu s nikotínom sú to legálne látky. Lebo štát má z toho až tretinu či polovicu ročného príjmu zo všetkých daní.

Má teda alkohol vôbec nejaké pozitíva?

Samozrejme, že má. A teraz nebudem hovoriť o tých mýtoch, že dať si jeden pohárik niečoho na ráno je zdravé. To nie je alkoholom, a asi ani všetkými tými ostatnými zložkami, čo sú v tom – najmä pri víne. Na to si však môžete dať aj čerstvú hroznovú šťavu, či ešte lepšie – čerstvé hrozno – a efekt bude oveľa silnejší. A bez opice.

Mám na mysli niečo úplne iné

Prvým pozitívom, z pohľadu spoločnosti ako celku, je to, že alkohol udržuje ľudí pri práci, ktorú nenávidia. Príznaky sú celkom jasné – večer “jedno pivko” na zlepšenie nálady, a v piatok ožratie sa ako doga, pretože konečne je ten týždeň už za nami. To, že sa človek dogrcia a doserie ako posledný bezdomovec, sa dnes už toleruje. A ak niekto aj po piatkovej pitke povie, že mu na druhý deň nič nebolo, tak mu nikto neverí. Z tejto zhovadilosti sa už stala spoločenská norma. Cez víkend to pokračuje pivom doma na gauči či v záhrade. A v pondelok kolobeh začína odznova.

Je to síce tragické, ale vďaka legálnosti alkoholu máme masu ľudí, ktorí robia prácu, ktorú vraj musí niekto spraviť. Pustíme im futbal, dáme im lacný alkohol, a väčšina z nich bude takto fungovať po celý život. Tak ako už v starom Ríme existovali “chlieb a hry”. Či ako ľudia prežili socializmus. A za občasného frflania budú pokračovať vo svojej agónii ďalej. A ak náhodou začnú moc reptať, tak ich vyhodíme, alebo im zvýšime plat, podľa ich momentálnej užitočnosti. Nech si môžu dovoliť drahší alkohol, a majú pocit, že sú niekto viac. Nie sú, ale účel to splnilo. Takisto, ako opíjania sa na teambuildingu. Prácu, do ktorej by väčšina ľudí nešla, teraz vykonáva väčšina z nich takmer bez reptania. Od 9-tej do 5-tej, prípadne aj dlhšie. Hlavne že je čo piť.

A takto funguje moderná spoločnosť

Pofrfle si na zamestnávateľa (ktorý ich mimochodom živí), na politikov, na Aštara Šerana a zlú Al-kajdu, a všetko ide po starom ďalej. Tí akčnejší v krčme – pardon, po novom manažéri v naleštenom bare – si potrieskajú päsťou do stola, že aká je to nehoráznosť, a hodia do seba ďalší pohár rýchlo kvaseného europiva, či nejakej odpadovej whisky z Írska či USA. To čo tam pijú bezdomovci, u nás však predávané ako 12-ročný klenot. Nasledujú kydy o vysokom obsahu vitamínu B v pive. Ktorého vitamínu B? To je jedno, zdôvodnenie na ďalšie ožieranie sa už našlo, a šaráda pokračuje ďalej. Len aby sa predišlo odhaleniu, že dotyčný žije mizerný život. Nie kvôli tomu zlému Ficovi či ktorý panák je práve za kormidlom, ale kvôli vlastnej lenivosti a neschopnosti.

A aké je ďalšie pozitívum?

Druhé pozitívum je už praktickejšie aj z osobného hľadiska. Alkohol je výborným dezinfekčným prostriedkom. Ste mimo civilizácie, a nemáte si kde po záchode umyť ruky? Umyte si ich v pol deci až deci vodky, alebo nejakého iného silnejšieho alkoholu. Poranili ste sa na hrdzavom klinci, či na niečom veľmi špinavom? Vytrite si ranu silným alkoholom, ideálne liehom alebo čistou vodkou. Síce vám to trochu spáli ranu, ale vydezinfikuje ju úplne dokonale. To isté vám spraví lekár, keď k nemu prídete s úrazom – ale so slabším, cca. 10%-ným roztokom etanolu. Aby vám nespálil ranu, a iba ju vydezinfikoval. Keď ste však v prírode, tak vodka toto spraví tiež, aj keď so zbytočne silným efektom. Len sa musí aplikovať na ranu zvonka, a nie zvnútra cez ústa.

A ďalšie?

Ďalšie pozitíva sa už hľadajú ťažko. Musíte si vystačiť s tým, že alkohol drží dnešnú spoločnosť pokope, a že ako dezinfekčný prostriedok zachránil už mnoho životov. Inak je to len lacná, obyčajná návyková látka. Silno návyková, ale v spoločnosti tolerovaná z hore uvedených dôvodov. Bojovať proti tomu nemá zmysel – je to jednoducho príliš veľké na to, aby ste s tým sami mohli niečo spraviť. Lepšie je šíriť osvetu, a ukazovať ľuďom, ako sa im zlepší život k pozitívnemu, keď sa prestanú ožierať. A namiesto toho sa začnú venovať tomu, čo ich baví – teda tomu, na čo majú talent, a čo by robili, aj keby nemali čo do úst. Lenže na to je potrebné mať gule. Nie tie chlpaté medzi nohami, ale ti pomyselné – odvahu. A na to sa odhodlá len malá skupina obyvateľstva. Zvyčajne sú to iba miliardári a veľmi bohatí ľudia, pre ktorých by jeden deň opilosti mal katastrofálne následky. A pár exotov, ako som ja a moje okolie. Pretože ostatní sú až príliš ustráchaní na to, aby so svojim životom niečo robili. A preto zostávajú radšej pri alkohole. Problémy je totiž ľahšie zapíjať, ako riešiť.