Detox je nezmysel

Keď vyskúšaš vegánsky detoxV dnešnej akože toxickej dobe, keď každému na dvore vyviera rádioaktívna studnička, je nevyhnutné detoxikovať sa. A ideálne celú svoju rodinu, dom aj psa. Všetko je predsa plné toxínov, tak predsa musíme stále detoxikovať, aby sme žili čo najdlhšie. A k tomu nám majú pomôcť zázračné náplaste, himalájske byliny doktora Chocholúšika, či špeciálne tvarovaný klystír. A ako vždy, ide o gigantickú somarinu, ktorá z vás vytiahne peniaze rýchlejšie ako vodný kameň vodu z práčky.

Predtým, než sa pozrieme na niektoré metódy, ktoré vás majú akože detoxikovať, tak si musíme povedať jednu zásadnú vec:

90% toxínov odchádza z tela iba črevami

Áno, páni a dámy, 90%. Spýtajte sa každého lepšieho lekára. A nie výživového poradcu alebo predajcu výživových doplnkov. Je to už dávno potvrdené vedeckými výskumami na miliónoch ľudí. A práve tento jediný poznatok vám asi nabúra ružové sny. Pretože väčšina metód detoxu, ktoré kúpite na internete či zo všakovakých seminárov, s vašim tráviacim systémom nič nemá. Sú to všelijaké pochybné bylinky či náplaste, ktoré si nalepíte na pätu, a do druhého dňa zčernajú. Čo má byť vraj dôkaz toho, koľko bordelu v sebe máte. Pritom ide iba o lacný chemický trik, keď daná náplasť je napustená niečím, čo pomalou reakciou s vašim potom za pár hodín sčerná. A prípadne ešte pridá ďalšie toxické bonusy do vášho tela, keďže ich pôvod je pochybný, a cez kožu sa vstrebá kadečo. Prípadne sú za tým iné kúzelnícke triky. Dosť chabé, že sa snažia sústrediť na tých nepodstatných 10% toxínov. Ak tam teda nejaké vôbec sú.

Keby to ale mal byť naozaj dobrý detox, tak by ste sa z neho museli poriadne posrať. A to nie len tak bežne, ale tak silno, že by ste si to zapamätali ako kľúčový životný zážitok, a pre niektorých aj silnú duchovnú skúsenosť. Do toho ale nepôjdete. Pretože na to jednoducho nemáte odvahu.

A ako sa teda robí detox?

To z lekárov nikto nevie. Vedia časom odstrániť niektoré prvky z tela, napr. ortuť či iné mňamky. Problém je však v tom, že to nemôžu urobiť naraz a rýchlo. Pretože ak aj ten toxín máte v tele, tak sa najprv musí uvoľniť, potom sa musí dostať do čriev, a potom čím skôr von. Problém je však s tým uvoľnením. Väčšina toxínov je toxických práve preto, že sú to látky, ktoré prudko reagujú s ostatným prostredím vo vašom tele. Veľakrát takmer so všetkým naokolo. A keď zreagujú, a naviažu sa napr. do kostí, tak je to paradoxne pre telo lepšie. Nepohybujú sa v ňom voľne, a nemôžu robiť toľko paseky. Ich opätovným uvoľnením pri detoxikácii však spúšťate ruletu znova. Mega reaktívna látka musí preplávať polkou tela bez toho, aby s niečím zareagovala. Je to rovnako naivné, ako očakávať, že keď v osade na východe Slovenska zaparkujete v noci otvorený luxusný Mercedes, tak že tam bude aj ráno. Nebude. Tak isto ako väčšina uvoľnených toxínov nedopláve do čriev, a tobôžto nie von cez váš anál. Skôr sa stane to, že zreagujú s niečím naokolo, a vás bude motať ako Pištu pod mostom z toluénu. Toxíny sa usadia niekde o kúsok ďalej, a ste tam kde ste boli. S tým, že ste sa iba zbytočne na pár dní potýrali.

A aké sú ďalšie nebezpečenstvá detoxu?

Najväčšie z nich je asi to, ktoré platí vždy, keď niečo užívate bez odbornej lekárskej diagnostiky a následného odporúčania od lekára – cpete do seba niečo, o čom absolútne nemáte potuchy, čo to je. A najmä vôbec neviete, čo to s vašim telom spraví. Ste si istí, že keď sa aj náhodou začnú uvoľňovať toxíny do vášho tela, tak to váš zdravotný stav zvládne? Robil si vôbec niekto tu námahu, aby vás vyšetril, a ubezpečil sa, že vám nehrozí smrť alebo vážne poškodenie zdravia? Sú tie veci, ktoré do seba cpete, schválené ako liečivá, ktoré prešli prísnymi testami na vedľajšie účinky? Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali “nie”, tak to okamžite zahoďte do koša. Zahrávate sa so svojim životom.

A prečo vlastne potrebujete detox?

To je otázka, ktorú kladiem, keď mi znova a znova niekto začne hovoriť o novej zázračnej metóde, ktorou podstúpil pred dvoma rokmi detox, a odvtedy sa vraj cíti lepšie. Lebo mal nejakú chorobu, a lekári mu to nevedeli vyliečiť. To, že lekári nemajú liečiť, berú ako pristátie ET-ho vo svojej obývačke. Daný človek nie je síce zdravý, a dokonca po zopár hnidopišských otázkach zistím, že je vlastne na tom horšie ako pred rokmi. Ale to je vedľajšie. Môj guru z amazonského pralesa predsa povedal, že ma to vylieči, tak prečo by som mal o tom vôbec rozmýšľať? Napríklad preto, že ak bol naozaj guru, tak by vás mal vyliečiť úplne. A nie len tak trochu. To je ako keby ste sa chceli ísť vysrať – len tak trochu, aby zostalo aj na zajtra. Nie poriadne, aby bol od toho konečne pokoj, ale len tak trochu. Asi ako jedna kamarátka, ktorá sa cítila tak trochu tehotná.

Prečo sa však cítite z väčšiny detoxov lepšie?

Z viacerých dôvodov – efekt placeba, nutkanie logicky si zdôvodňovať, prečo som vyhodil toľko peňazí za zbytočnosť, a hľadanie pozitív tam, kde ste ich predtým nehľadali. A okrem toho aj to, že po niektorých metódach akože detoxu ste tak v prdeli, že ste rád, že žijete. To, že sa však cítite lepšie, nie je spôsobené tým detoxom. Je to tým, že ste začali prejavovať vďačnosť za to, že ste tu. Za každú drobnosť, ktorú okolo seba máte, a predtým ste si ju nevšímali. A to z psychologického hľadiska robí veľmi veľa. Najmä keď všetky choroby majú prvotne psychický pôvod. Čo na tom, že ste do seba naliali gebuzinu z čínskej chemickej fabriky. Podstatné je, že ste začali pozitívnejšie uvažovať.

A práve to je kľúčom k vyliečeniu sa zo všetkých chorôb. Negatívne myslenie vás dostalo tam, kde ste. Máte stres? A čím asi tak mohol byť spôsobený? Pozitívnym myslením? Ani náhodou. Bol spôsobený tým, že ste sa o niečo strachovali, že ste sa podceňovali, a že ste išli proti sebe. A zo stresu prudko padá imunita, a začínajú všakovaké choroby. Neveríte? Skúste sa strachovať a negatívne myslieť niekoľko dní v kuse. Aj keď ste mali predtým dobrú imunitu, tak “zrazu” sa na vás niečo nalepí. Ten zlý zlý bacil, ktorý vás chce zabiť a zamoriť polku planéty. Nie tá zlá hlava, ktorá negatívne premýšľa a vyrába si sama ďalšie problémy vo svojom živote. Veľakrát nepodstatné. Ako keby sme tých problémov mali málo.

A práve preto zabudnite na detox

Lekári nevedia, čo to vlastne je, a vo všeobecnosti ani neexistujú liečebné metódy na detoxikáciu organizmu. Za prvé ani objektívne neviete, či ten detox naozaj potrebujete. A zadruhé nemáte ani šajnu, ako sa to vo vašom konkrétnom prípade má robiť. Určite nie však náplasťami, himalájskymi bylinkami či kadejakými gebuzinami. To určite nie je detox. Vaše telo je však dostatočne inteligentné na to, aby sa toxínov zbavilo samé bezpečnou cestou. Vo svojej DNA máte zapísané milióny rokov skúseností vašich predkov, ktorí veľakrát žili v špinavšom prostredí ako my teraz. Zdá sa vám to pritiahnuté za vlasy? Tak si nájdite vedecké výskumy za posledných 20 rokov, ktoré pomocou vrtov do arktických ľadovcov zistili, že napr. počas staroveku, v časoch rímskeho impéria, bolo znečistenie ovzdušia niekoľkonásobne väčšie ako je teraz. Alebo taký Londýn pred 100-200 rokmi, v čase priemyselnej revolúcie. Kde sa na to hrabe teraz nejaká tá Čína či India s ich smogom? A aj napriek tomu všetkému žijeme. A priemerná dĺžka dožitia sa zvyšuje. Aspoň zatiaľ. Dokým sa neprejavia efekty experimentov, ktoré dnešní ľudia v produktívnom veku robia so sebou pod vplyvom výživových poradcov či iných indivíduí. Pretože tak blbá civilizácia tu nebola už riadne dlho.