Vďačnosť

Ďakujem Rexo, že si mi zožral večeruDnes si povieme o ďalšom nástroji, ktorý slúži na zlepšenie psychickej pohody. A následne aj zdravia, ktoré už ako vieme od nej závisí. Tým nástrojom je vďačnosť.

Keď som raz ešte niekedy veľmi dávno čítal jednu knižku, tak som tam našiel radu, že by človek mal praktizovať vďačnosť. Vtedy mi to ešte nešlo do hlavy, ako niečo také môže vôbec fungovať, resp. aký to má celé zmysel. Tak som to teda začal skúšať a pozorovať výsledky. A to nielen raz, ale aj pri viacerých ďalších príležitostiach počas nasledujúcich rokov. Až sa mi potvrdilo, že je to veľmi, ale veľmi pozitívny návyk. Ktorý sa rozšíri postupne do všetkých oblastí vášho života. A keďže je pozitívny, tak aj s pozitívnym efektom.

Vďačnosť je jednoduchý návyk

Ktorý – ak už nič iné – vám aspoň z dlhodobého hľadiska zlepší náladu. Jeho princíp je veľmi jednoduchý – byť vďačný za všetko, čo máme. Za všetko, čo sa stalo. Alebo aj ako sa cítime. Dá sa praktizovať všade, kde sa len pohnete. Zo začiatku to nebude nutné, ale ak si to osvojíte, tak sa budete diviť, čo to spraví s vašim vnímaním sveta.

Začnite s úplne jednoduchými vecami

Napr. keď vám pokladníčka v hypermarkete vydá peniaze, alebo aj keď zaplatíte kartou a pobalíte si veci, tak povedzte “Vďaka. Dovi”. Takisto v reštaurácii, keď vám čašník prinesie alebo odnesie jedlo, tak povedzte “Vďaka”. Alebo “Ďakujem”. Je to jedno. Podstatné je, že sa poďakujete. Na Slovensku na to ešte ľudia nie sú zvyknutí, a občas ich to aj zaskočí, že im niekto ďakuje za to, čo boli povinní spraviť. Vylepší im to však náladu. A dobrá nálada je chytľavá. Spravte to takto zopárkrát, a po chvíli si aj na sebe všimnete, že vám je o trochu lepšie.

Ďalšia úroveň vďačnosti

Ďalšia úroveň vďačnosti je vďačnosť za to, čo máme. Za to, že máme kde bývať, máme čo jesť, máme sa do čoho obliecť, máme priateľov, či partnera/partnerku/manžela/manželku. Kľudne sa poďakujte aj za to, že máte psa. Je vám to smiešne? Výborne, zasmejte sa 🙂 Veď vám stále vravím, že si máte užívať život, tak prečo to aspoň zo srandy nespraviť? “Ďakujem ti, môj Rexo, že si tu, a že si mi zožral večeru” 😀

Pozitívny efekt

Vďačnosť zároveň vo vašom podvedomí vytvára jedno pozitívne presvedčenie. Tým, že si začnete viac všímať, čo v živote už máte, a nie to, čo ešte nemáte, tak sa začnete vo svojej mysli preorientovávať na mentalitu dostatku. Že máme toho veľa, že všetkého je dosť, a že nám nič dôležité nechýba. To neznamená, že máte ustrnúť na mieste, a nemáte chcieť v budúcnosti viac. Iba buďte vďační za to všetko, čo už máte.

A viete, aký to bude mať efekt? Menej stresu, menej napätia, menej negativity. Začnete si všímať príležitosti, ktoré ste si predtým nevšímali. A okrem iného sa vo vašej prítomnosti ľudia budú cítiť oveľa lepšie. Veď sami uznajte – budete radšej v spoločnosti niekoho, kto sa neustále sťažuje, ako niečo nemá, a ako je všetko zlé? Alebo v spoločnosti niekoho, kto sa usmieva a je spokojný? Minule jeden čitateľ blogu spomenul na Facebooku, že Zdeněk Troška povedal raz niečo v tom štýle, že radšej bude v spoločnosti hoc aj tlstého človeka, ktorý sa smeje, ako v spoločnosti chudého nasratého človeka, s ktorým nie je reč. Pouvažujte o tom.

Úroveň pre majstrov

A keď si trúfate ešte na ďalšiu úroveň – tak zopár dní až zopár týždňov po precvičovaní hore uvedeného – tak môžete vyskúšať špeciálnu bonusovú úroveň, ktorá je prichystaná pre naozajstných majstrov vďačnosti. Je extra ťažká, ale aj odmeny za ňu sú potom extra veľké. Zadanie je jednoduché – buďte vďační za úplne všetko, čo máte aj nemáte. Za všetky dobré aj zlé veci v živote. Za všetko. Bez výnimky.

A čo je na tom tak ťažké?

Najmä tá vďačnosť za “zlé veci”. Napr. že vás niekto ohovára – lebo máte príležitosť posilniť sa a byť psychicky odolnejší. Buďte vďační napr. aj za to, že sa vám v niečom nedarí – lebo je to príležitosť prísť na nové spôsoby riešenia problému, a tým pádom na váš rast. Prípadne aj za “zlého” partnera – lebo sa pravdepodobne iba máte od neho niečo naučiť. Pretože ako vraví dávna ľudová múdrosť:

Všetko zlé je na niečo dobré.

A naši predkovia veľmi dobre vedeli, o čom hovoria. Každá zlá vec je totižto zvyčajne zlá len preto, lebo ju vnímame zo zlého uhlu pohľadu. Alebo pomocou našich filtrov, kde “cez strom nevidíme les”. Všetky veci sa totižto zvyčajne dejú pre naše dobro, a z dlhodobého hľadiska pre náš prospech. Tak prečo nebyť vďační aj za tie “zlé” veci?

Toto je teda princíp praktizovania vďačnosti

Veľmi jednoduchý, za to však mocný nástroj na to, aby ste začali vnímať svet pozitívnejšie a optimistickejšie. Pretože keď si všimnete tie stovky až tisícky drobností, ktoré už máte, a budete za ne vďační, tak začnete vnímať svet úplne inak – ako svet dostatku. Budete sa menej stresovať, pretože s vnímaním väčšieho dostatku stres opadáva. A s menším stresom ide ruka v ruke aj lepšie zdravie. Ale najmä budete pôsobiť na svoje okolie usmiatejším a spokojnejším dojmom. A viete si predstaviť, ako by tu bolo dobre, keby sa všetci na seba usmievali? A to by si ani nemuseli zapáliť marišku 😀