Diéty nefungujú. Funguje niečo iné.

Diéty nefungujúMáme tu znova január, a s ním hordy diétychtivých ľudí. Ktorí počuli, že práve tá a tá diéta im vyrieši všetky problémy, vylieči rakovinu a oživí susedovho psa, a splní všetky sny. Poniektorí dokonca ani nie sú “januároví”, ale ťahajú to s diétami už mesiace či roky, a prebrali do už do svojej identity s nálepkami ako vegán, makrobiotik či kadečo iné. Na jednej strane nedajú dopustiť na svoju diétu, pretože už pri prvej “dávke” si zrazu všimnú 200 zlepšení. Na druhej strane si nevšímajú však to, že v skutočnosti diéty nefungujú, a ich efekt sa dá priradiť niečomu úplne inému. A na to sa teraz pozrieme.

Čo sú to diéty?

Na začiatok nezaškodí si najprv zadefinovať, čo je to diéta. Diéta je dočasný stravovací režim. Kľúčové slová v tejto vete sú “dočasný” a “režim”. Slovo “režim” hovorí o opakovanej pravidelnej činnosti. Čiže v nejakých pravidelných intervaloch sa opakuje to, čo predpisuje diéta. Napríklad jedenie 5x denne, 1x denne, pri východe Slnka, pri obetovaní temnému pánovi, a podobne. Opakuje sa to, čo je nadiktované diétou – jesť toto, nejesť toho, jesť to takto, nejesť to takto, s týmto, bez toho, predtým, potom, a podobne. Človek je tvor tvorivý, a preto nové pravidlá, príkazy, zákazy a ich kombinácie vytvárajú milióny rôznych diét.

Diéta je dočasný stravovací režim

Druhým kľúčovým slovom, a zároveň tým najhlavnejším, je slovo “dočasný”. Všetky diéty, ak sa už praktizujú, by mali byť dočasné. Pod prísľubom, že za ten čas by sa tým malo niečo zmeniť. Čiže napríklad z brucha by mala odpadnúť pneumatika, požieraním trávy a mrkvičiek by mal človek prísť takmer okamžite k vegánskemu osvieteniu, a podobne. Namiesto toho sa počas tej “dočasnej” doby stane z diéty návyk. A pri rôznych extrémoch ako vegánstvo človek častokrát spadne do danej ideológie a začne všetkých naokolo obracať na svoju novú “vieru”. Najťažšie prípady hystericky útočiť na všetkých, čo si myslia niečo iné. Či už sú to internetové hysterky či zdravobijci.

Iste, diéty vo veľmi špecifických prípadoch majú svoje použitie. Takmer nikdy však neslúžia na riešenie problémov. Vrátane toho, keď vám diétu predpíše lekár. Ktorý tiež nie je v posledných rokoch zárukou toho, že vie čo robí – viď diletantov čo predpisujú zdravú stravu či pitný režim. Diéty sa v medicíne používajú na odvrátenie nebezpečenstva, a získanie času, počas ktorého sa v spojitosti s liekami či inými metódami lekár pokúša vyriešiť daný zdravotný problém. Samé osebe však diéty nefungujú.

Tak napríklad funguje vysadenie cukrov pri cukrovke – nerieši problém (liečba choroby), ale len odvracia život ohrozujúci stav. Takisto aj diéta s nízkym cholesterolom, či s rôznymi výživovými doplnkami stravy predpísaná lekárom. Žiadna z nich nič nelieči, a ak vám náhodou lekár povie že áno, tak od neho rýchlo utekajte preč a nájdite si iného. Neovláda totiž základy medicíny. Diéta sama o sebe nelieči, je to iba dočasné opatrenie. A keď sa za ten čas nič iné nezmení či nevyrieši, tak sa neriešený problém vráti naspäť. A zvyčajne udrie ešte silnejšie.

Mnohé diéty nefungujú

Problém je však to, že diéty od lekárov sú v obrovskej menšine v porovnaní s populárnymi diétami, ktoré nájdete v televízii, novinách, časopisoch, po kadejakých stránkach na internete, či od rôznych výživových poradcov. Takmer všetky z nich spadajú pod hazard so zdravím. S vašim zdravím. Potvrdenie o ich účinnosti pochádza častokrát z pochybných zdrojov, bez riadnej diagnostiky, so sedliackymi znalosťami o tele a metabolizme. Ruku na srdce – koľkokrát ste už videli diéty na chudnutie, ktoré sa väčšinou zakladajú na vyhladovaní organizmu? Nejedz toľko, nejedz nič, jedz delenú stravu, nejedz toto a tamto, nejedz po 18tej. A to sú ešte len tie zjavnejšie prípady.

Horšie prípady sú také, že podľa príznakov vám niekto predpíše, čo a ako často máte brať. Tak často zneužívaná technika rôznymi obchodmi a webmi na predaj výživových doplnkov a zázrakov z amazonskej džungle. Máte únavu? Dajte si takéto vitamíny. Idete však na iný web a tam na tú únavu fungujú vraj iné vitamíny. A na treťom minerály. A na štvrtom chelátová forma zo Švajčiarska. Či fínske divoké čučoriedky. Potvrdené predsa najnovšou slohovou prácou – pardon, štúdiou. S vašou diagnostikou si však nikto z nich nedal námahu. Tá únava mohla byť spôsobená napríklad tým, že spíte 5 hodín denne, alebo že vás nebaví práca. Čo sú veci, ktoré sa dajú vyriešiť za pár dní a zvyčajne aj zadarmo. A nie požieraním tabletiek. A už vôbec nie ich dlhodobým užívaním.

Preto ani diéty nefungujú v dlhodobom horizonte. A ak sa vôbec používajú, tak by to malo byť len po riadnej diagnostike, s príslušným vzdelaním, priebežným monitorovaním a len dočasne. Všetko ostatné je hazard. Preto sa napríklad po chudnúcej diéte vráti pneumatika na brucho naspäť, a dokonca o trochu väčšia ako predtým. Telo bolo nedostatkom počas niekoľkých týždňov práve vytrénované v tom, že má všetko využívať efektívnejšie a ukladať do zásoby. Takže stačí vysadiť diétu, začať jesť ako predtým, a pneumatika je častokrát za pár dní naspäť. Riešil sa následok, nie príčina problému. A aj napriek tomu masy opakovane padajú naivne naspäť do tohto sebaklamu.

Prečo to vyzerá, že diéty fungujú?

Dobre, ale prečo si potom toľko ľudí pochvaľuje svoje diéty, a častokrát na ne nedajú dopustiť ani slovo? Veď preto predsa musia fungovať, no nie? Aký iný dôkaz ešte chcete, keď mi to práve povedalo týchto 10 ľudí, častokrát mojich známych, ktorým to funguje tiež?

Tu sa na 99% prejavil efekt placeba, o ktorom píšem vo svojej knihe. Vzniká tak, že človek sa dostatočným opakovaním presvedčil o tom, že táto tabletka/vec/metóda/pomôcka/strava funguje. Ak totižto človek nemá vo svojom podvedomí vybudovanú obranu, tak stačí proti nemu použiť pôvodne nacistickú stratégiu s heslom “stokrát opakovaná lož je pravda”. Funguje na princípe, ktorý dokázala psychológia už v 19. storočí či dokonca aj starovekí myslitelia. Človeku stačí niečo opakovať dostatočne veľa krát, a ak nemá vybudovanú obranu, tak mu to presiakne do podvedomia ako pravidlo, a neskôr ako presvedčenie.

Ako to vzniká

To, že sa to vedome snaží vyblokovať či tváriť sa, že to nepočuje, je nepodstatné. Podvedomie spracováva vnemy z uší neprestajne 24 hodín denne, a vedomie na tom nezmení nič. A keď v podvedomí nie je niečo, čo to dokáže odfiltrovať – čo pri väčšine populácie nie je, práve naopak – tak každé dostatočne dlho opakované tvrdenie prejde do podvedomia ako presvedčenie. A mozog sa podľa neho začne okamžite správať. Jeden z prejavov je vonkajší, napríklad v tom, že daný človek vám o tej diéte zrazu narozpráva neskutočne veľa, ako to zafungovalo, a aké je to zázračné. Aj dlho po tom, čo mu už tá diéta nefunguje.

Druhý z prejavov je vnútorný, prejavujúci sa ako placebo. To presvedčenie v podvedomí sa totižto začne aplikovať aj na vnútorné procesy v tele, cez neurologicko-hormonálno-chemicko-elektrické procesy. To je efekt, ktorý učia všetkých medikov. Preto aj pilulka s cukrom má takmer rovnaké účinky ako chemický liek. Za chemické lieky sú však lepšie provízie nielen pre doktorov, takže efekt placeba sa veľmi rýchlo preskakuje. O to viac sa však, niekedy aj z čistej naivity, používa pri rôznych doplnkoch stravy či diétach. Vo všetkých prípadoch sú tieto diéty navrhnuté nielen tak, aby ste niečo kúpili, ale aby ste kúpili presne tento a tento nový zázrak len a len od nás. Kupujte, lebo nebude, a zajtra zomriete 😀

Krutá pravda – diéty nefungujú

Na efekte placeba sú teda zvyčajne založené tie “výsledky” diét, na ktoré ich praktikanti v naivnej viere nedajú dopustiť (viera = pevne zakorenené presvedčenie). Ktoré samozrejme rovnako magicky zmiznú po vysadení diéty. A aj preto sa ľudia zvyknú k diétam vracať. Je to ľahšie ako riešiť problém pri jeho koreni. Tak sa celý život vracajú späť a naspäť. Asi sme už všetci počuli o jojo efekte, že? Na jednej strane sú niektoré z tých výsledkov objektívne dobré – napr. keď schudne človek zo 150 kg na 70 kg, tak to má na jeho zdravie aj pocity veľmi priaznivý efekt. Ak si to však medzičasom nedá v hlave do poriadku a vráti sa naspäť k prežieraniu ako prasa, tak sa to všetko sadlo aj zdravotné problémy vrátia naspäť aj s pár kilami navyše. S extra bonusom v podobe depky.

Takže diéty nefungujú. Ak tak aj vyzerajú, tak je to len výsledkom placeba. Výsledky by sa mohli prisudzovať diétam iba vtedy, keby zostali dlhodobo aj po vysadení diéty. Vtedy by to bolo objektívne. Z podstaty diéty sa tak ale nikdy nemôže stať. Navyše, diéta by mala byť len doplnkový nástroj riešenia problému, v rukách naozajstného odborníka. Čo je v dnešnej dobe dosť zriedkavé. Takže pozor na to. Diétami si veľmi rýchlo môžete zničiť zdravie, tak ako sa to stalo aj mne. Radšej sa snažte riešiť problémy pri ich koreni. Takáto “námaha” sa vám z dlhodobého hľadiska vyplatí oveľa viac.