Antigénový sprej do nosa proti korone – WTF?!

Antigénový sprej do nosa voči korone?!Dnes ráno som pri rannom nákupe v miestnej pekárni začul reklamu na jeden z najväčších bludov za poslednú dobu. Nejaká firma v rádiu propagovala antigénový sprej do nosa. Ktorý vás má vraj ochrániť proti korone. Kam až sú schopní ľudia ísť s takýmito nezmyslami? Najmä keď je jasné, že to nemá ako zafungovať?

Antigénový sprej do nosa proti korone bude asi ďalší zázrak ako cukor z lotosových kvetov. Som vôbec zvedavý, či úrady takéto lieky povolili s takými to tvrdeniami. Pretože, ak by to aj zafungovalo, tak prečo to potom úrady nedali ako alternatívu k ešte stále nevyskúšaným vakcínam, ktorými máme byť po novom všetci napichaní, inak budeme mať obmedzenia väčšie ako za totality?

Prečo antigénový sprej do nosa nemôže zafungovať

Vráťme sa však k tomu, prečo antigénový sprej do nosa nemôže zafungovať ako 100% ochrana voči korone, či inej hávedi. Mnohých ľudí to prekvapí, ale nosné dierky nie sú jediný otvor na našom tele. Vírusy sa totižto vedia dostať dovnútra cez všetky otvory, cez pokožku, cez sliznice, oči či rany. Čo ma privádza k myšlienke, že ľudstvu chýba už len antigénový sprej do zadnice, lebo pchať si všetko možné do zadku je dnes cool a verejne prejavuje toleranciu voči určitým skupinám obyvateľstva, holdujúcimi takýmito pôžitkami. Takže sorry, jeden sprej do nosa nič nevyrieši.

Aj keby sme si však zasprejovali všetky otvory takýmito sprejmi, tak stále máme viacero potenciálnych ciest, kade môže háveď vniknúť do tela – napríklad cez oči či sliznice. Ak však niekto potrebuje všetko toto riešiť, tak je zrelý skôr na odbornú pomoc. Prípadne mu nezaškodí naštudovať si základy imunológie.

Zasprejované otvory vás neochránia

Takisto stačí trochu predstavivosti a základov fyziky, aby človek vedel, že ani zasprejované otvory nás neochránia absolútne pred ničím. Keď si dáte napríklad ten antigénový sprej do nosa, tak sa usadí akurát tak na stenách nosa, a jeho zvyšky prípadne aj na stenách hrtana, priedušiek a pľúc, podľa toho ako moc a kam až ste to nadýchali. A keď sa teraz za pár minút nadýchnete znova cez svoj poctivo zasprejovaný otvor, tak veľká časť vzduchu prejde bez filtrovania až do pľúc. Na slizniciach po ceste sa zachytí len časť bordelu, ktorý ste vdýchli.

Ak si to neviete predstaviť, tak si pozrite každý druhý film z posledných rokov, ako sa šňupe kokaín či iné moderné lahôdky. S tým, že rozmer zrniek kokaínu je viac ako tisícnásobne väčší ako rozmer molekuly vírusov. Takže keď prejde cez nos kokaín, tak oveľa ľahšie prejdú cez neho aj tisíckrát menšie vírusy. Takže ani zasprejovaný otvor tomu nepomôže. A už vôbec vás neochráni na 100%.

Dýchanie nosom ľudia nezvládajú

Takisto nemôžete čakať od ľudí, že budú celý deň dýchať nosom. Dýchať nosom by sme mali všetci, väčšinu dňa, a najmä pri športovaní, aby sme využili čo najviac z toho, ako funguje naše telo. Realita je však opačná, a väčšina ľudí dýcha ústami, aj pri tak “náročnej” činnosti ako chodenie po chodníku či nebodaj po schodoch. A poniektorí nezavrú ústa celý deň, aj keď z nich ide len vzduch.

Antigénový sprej do nosa vás neochráni

Takže, páni a dámy, opäť vás sklamem. Antigénový sprej do nosa v praxi nemá ako poskytnúť 100% ochranu voči korone, ani žiadnemu inému vírusu. A predpokladám, že výrobca to tam uviedol aspoň mikropísmom na poslednej strane príbalovej informácie, ako sa zvyčajne toto zvykne obchádzať. Po správnosti by to mal však uviesť aj predajca do reklamy, ktorou nesprávne informuje ľudí, že ide doslova o “ochranu voči koronavírusu”. Inak to má znaky zavádzania až podvodu. A na takéto výmysly môže naletieť snáď iba blbec, alebo človek v stave hlbokého strachu. Pretože strach úplne vypína logické myslenie. V oboch prípadoch to je však neetická praktika. A mali by sme od takých vecí dať ruky preč. Preto som si ani nedal prácu hľadať názov tej firmy ani toho spreja. Je to chujovina ako voda v koši.