Skutočný problém za zdravou stravou

So zdravou stravou naveky a nikdy inakZdravá strava je modlou modernej doby. Vraj lieči všetko od únavy po rakovinu, a predlžuje život na 500 rokov. Ľudia sa jej masovo oddávajú, tak ako sa falošnej viere oddávali fanatici už od staroveku. Pritom prvotný dôvod toho, prečo ľudia začínajú so zdravou stravou, je niekde inde ako v strave. A preto táto strava ani nemôže vyliečiť všetky tieto choroby, pretože tento problém nerieši. Chcete vedieť, prečo však ľudia aj napriek tomu začínajú so zdravou stravou?

S mýtickou zdravou stravou ľudia začínajú preto, lebo sa niečoho boja. A keďže je už dávno dokázané, že pri strachu vypína logická časť mozgu, tak im potom ani nedochádza, čo robia. Následne si to zdôvodňujú rôznymi spôsobmi, pretože väčšina populácie je ešte normálna, a snaží sa im dohovoriť, aby s tým radšej prestali, kým nebude neskoro. Kto chce však psa biť, palicu si nájde. A preto aj zdraví stravníci nájdu 200 dôvodov, prečo to zrazu musia robiť, aj keď to doteraz nepotrebovali. Napr. si začnú všímať každé jedno uprdnutie, znamienko na päte či nutkavo kontrolovať zloženie všetkého, čo si ešte len idú dať do úst. A hneď nájdu problém, ktorý treba riešiť. Že je to prkotina, ktorá im dovtedy nevadila, je nepodstatné – logika je vypnutá, a nasleduje pudové správanie. A útočenie na všetkých, ktorí majú čo i len odlišný názor.

Čoho sa však boja?

Báť sa dá všetkého. Naša myseľ má neskutočne silnú predstavivosť, ktorou si vie vyrobiť tak silné hororové príbehy, že ani filmové klasiky sa na to nechytajú. S jedným rozdielom – na rozdiel od tých filmových hororov, nie je nikto zvedavý na tieto vlastné horory. A tiež im nikto nie je ochotný za to zaplatiť. Čo z nich robí vo výsledku mizerných producentov. Daný prípad sa však vie časom presvedčiť, že ten horor je reálny. A báť sa dá potom naozaj všetkého. Veľakrát sa boja o zamestnanie, o svoje peniaze či majetok, prípade aby iba nezostali sami. Zoznam by bol nekonečný, a preto to tu nebudem všetko vypisovať. Podstatou je to, že sa daný neborák niečoho bojí, a od toho sa potom odvíja celá tá zvrhlosť ďalej.

Čo spôsobuje nepretržitý strach?

To už predsa všetci vieme – stres. Ktorý je aj podľa lekárov jedným z oficiálnych spúšťačov oslabovania imunity. A zrazu nastupujú choroby. Alebo – čo je ešte lepšie, keďže naša myseľ vie byť veľmi tvorivá – rôzne príznaky, pre ktoré nie je objektívne zdôvodnenie. Napríklad únava či rôzne pískanie v ušiach, aj keď lekári u daného človeka nič nenašli, a mal by byť zdravý. Následne človek prepadne dogme, že lekári nič nevedia, a začne hľadať spásu u rôznych entít – u výživových poradcov, v cirkvách či sektách. Aj keď by mal ísť v prvom rade ku psychológovi, alebo si zohnať aspoň knižky o psychológii a pokúsil sa to na sebe aplikovať.

Namiesto toho skončí so všelijakými “múdrymi” knihami o “zdravej” strave (ktorá nikdy ani neexistovala), či rôznymi spásonosnými filozofiami, ako to vidíme často u jehovistov či vegánov. Ktoré sľúbia človeku železné zdravie či raj na zemi, ak bude nasledovať ich rady. A ak ide o duchovne slabého jedinca, tak im na celej čiare prepadne, a už sa to s ním vezie. Je presvedčený, že sa cíti lepšie, aj keď nevyriešil pôvodný problém. A veľakrát začne útočiť na “neveriacich” – veď ako si tí kacíri môžu dovoliť takto žiť, keď mne je tak dobre? V tomto momente je však daný neborák v tom celom zamotaný až po uši, a potrebujete naozaj enormné množstvo trpezlivosti a energie, aby ste ho dali do poriadku. Ak vám samozrejme ten prípad za to stojí.

Dôsledky maskovania problémov

Neriešenie prvotného problému jeho maskovaním, napr. tzv. zdravou stravou, však problém nevyrieši. A ako som písal už v článku o problémoch, tak to ten problém len odsunie do budúcnosti, kde neskôr buchne ešte väčšou silou ako predtým. Pretože problémy sú tu na to, aby sme ich riešili, a nie aby sme pred nimi utekali. Maskovanie problémov, napr. aj onou zdravou stravou, sa dá najľahšie prirovnať k hnisavej rane. Všetci vieme, že ak rana hnisá, tak ju treba vydezinfikovať a obviazať/zalepiť. Dezinfekcia je však relatívne bolestivý úkon, a ľudia nemajú radi bolesť. Preto hľadajú rýchlejšie riešenia, ktoré nebolia, a ktoré navonok problém vyriešia.

V tomto prípade im niekto môže ponúknuť zalepenie rany leukoplastom. Len tak, bez ničoho, priamo cez hnisavú ranu. Na prvý pohľad sa to zdá ako geniálne riešenie, pretože za 2 sekundy problém zmizol, a daná osoba sa môže ďalej venovať svojej pôvodnej činnosti. Vyriešili sme tým však tento problém? Všetci veľmi dobre viete, že ani omylom. Len sme ho zakryli, aby v budúcnosti prepukol ešte vo väčšom merítku. A v tomto prípade sa ututlaný problém prejaví veľmi rýchlo, ako keď pretlakujete tlakový hrniec. Uplynie pár dní, a z malej hnisavej rany je zrazu veľký vred. Ktorý možno už potrebuje chirurgický zákrok či silné antibiotiká. Pretože nevyriešené, odsunuté problémy, sa s určitosťou prejavia neskôr. Posilnené časom, ktorý ste im dali na to, aby našli ešte lepšiu cestu, ako vás dobehnúť. Jediná výnimka z tohto je možno akurát tak to, ak sa vám podarí zomrieť skôr, ako sa to prejaví. V tomto prípade je to už ale aj tak zajedno.

Zdravá strava a problémy

Podobne je to aj s barličkami, ktorými si zdraví stravníci maskujú rôzne problémy, ktoré majú. Napr. dlhodobý stres človeka oslabuje, a následne prichádza únava. A keď lekár nevie nájsť objektívnu príčinu (pretože tak sa prejavuje každá 2. choroba), tak začnú hľadať rady u známych alebo na internete. A častokrát nájdu rôzne výživové doplnky, ktoré im aspoň naoko únavu odstránia. Môže ísť o vitamíny skupiny B, rôzne superfoods ako goji, ale aj o somariny typu himalájska soľ. Nič z toho im však problém nevyrieši, pretože to funguje ako onen leukoplast na hnisavú ranu. A po prvotnom nadšení časom dôjde väčšinou bolestivé vytriezvenie. Niekedy po pár týždňoch, inokedy po pár rokoch. Ľudské telo toho totižto vydrží neskutočne veľa.

A čo s tým?

Riešenie je jednoduché – postaviť sa tomu ako dospelá osoba, a vyriešiť to. Väčšina z hore uvedeného strachu pochádza z presvedčenia, že nie sme dosť dobrí. O ktorom sme sa presvedčili my sami ešte v útlom detstve, pretože to v tej dobe bolo to najlepšie, čo sme v danej situácii vedeli robiť. Je to však len ďalší z problémov, ktoré máme riešiť. A ktorý je pre väčšinu ľudí príliš ťažký vyriešiť vlastnými silami, pretože A) väčšinou ani nevedia, ako to celé vzniká, a B) nevedia, ako z toho von. Má nás to však odradzovať od riešenia tohoto problému? Ani náhodou.

Máme už všetky zdroje na to, aby sme to vedeli zvládnuť, aj keď o tom ešte nevieme. Vždy totižto máme všetky zdroje na to, aby sme vedeli vyriešiť náš problém. Náš, nie svetový problém. Pretože svetové problémy sú problémy pre ľudí na vrchole ľudstva. Ktoré sa snažia prisvojiť si “bežní” ľudia, aby ich pomyselným riešením ospravedlnili nečinnosť pri riešení tých svojich akože “malých” problémov. Na ktoré už dávno všetko potrebné majú, ale iba nevedia, ako to dať všetko dohromady. Alebo je ich sebavedomie tak nízke, že si ani neveria, že svoje problémy dokážu vyriešiť.

Začíname riešiť

Keď však už teraz viete, kde je problém, tak potom viete aj to, kde máte s jeho riešením začať. Pokojne sa môžete vykašľať na zdravú stravu, keďže je to aj tak len mýtus, ktorý vôbec nevyrieši Váš problém. Je to síce veľmi dobré placebo, či dokonca veľmi kvalitný leukoplast na hnisavú ranu, ale podstatu to nerieši. A o to tu ide. Aby ste ten problém riešili. Priamo pri jeho koreni. A aby ste ho vykorenili hneď a poriadne. Pretože čím viac problémov si vyriešite, tým lepšie sa vám bude žiť. Bude to namáhavé? Možno v niektorých prípadoch aj áno. A bude to stáť za to? To mi verte, že áno. Život bez falošného strachu je na úplne inej úrovni. Nejaký strach možno budete mať celý život, ale väčšiny z nich ide zbaviť sa veľmi rýchlo, keď už viete ich dôvod. A verte mi, že výsledok za to naozaj stojí.