Odborník, údržbár-gynekológ, kandidát vied

Pane, nebojte sa, som odborníkVo svete zdravia sa pohybujú rôzne indivíduá, majúce zázračné schopnosti, ale zároveň aj nulovú kvalifikáciu a mizivé skúsenosti. Typickým príkladom sú výživoví poradcovia, ale občas sa nájde aj nejaký ten vegán, amazonský šaman či iný kvázi odborník. A ľudia im zverujú svoje zdravie a občas aj život do rúk. Pozrieme sa preto na to, aké im z toho vyplývajú riziká.

Najväčším rizikom je to, čo platí aj v ostatných oblastiach života – idete k niekomu, kto má v danej oblasti nulovú kvalifikáciu a skúsenosti blízke bodu mrazu. Zato však tvrdí, že je odborník na všetko od záchodovej trubky cez liečbu rakoviny až po vesmírny výskum.  Taký ten typický údržbár-gynekológ, majster sveta v golfe, vo voľnom čase herec na voľnej nohe a kamarát prezidenta. Čiže vie všetko aj nič. A tým pádom nemá za sebou ani žiadne výsledky. Ale ľudia sa mu aj tak zverujú so svojimi zdravotnými či inými problémami, lebo vraví, že to vraj vie vyriešiť.

Typický príklad

Na to mám jeden skvelý príklad, keď sa ma niekto pýta, či má ísť k výživovému poradcovi, keď má zdravotné problémy. Čo znie ako odborné povolanie, ale zvyčajne je pravdou opak. Keď sa ma niekto opýta, či má ísť k alebo nasledovať rady tohto človeka, tak sa ho spýtam:

Keby ste boli žena, tak by ste išli so svojím pokladom medzi nohami za údržbárom? Aj keby tvrdil, že to vie dať do poriadku, lebo také už robil? Tak prečo potom chodíte so zdravotnými problémami za výživovými poradcami, a nie za lekármi?

Po pár minútach trápneho ticha to danej osobe dôjde. A začne si uvedomovať, čo robí.

Ako vyzerá odborník?

V prvom rade si prečítajte článok o tom, ako spoznať naozajstného experta, resp. ako spoznať exprda. Tým okamžite vylúčite väčšinu odborníkov na jadrové ponorky. A výživových poradcov, či iných šamanov.

V druhom rade si začnite preverovať toho človeka. Má oficiálne vzdelanie a povolenie na to, čo robí? Napr. ak vás má niekto liečiť, tak má lekárske vzdelanie a štátne skúšky na to, aby bol doktor? Ani by ste neverili, koľko výživových poradcov nám tu vzniklo len kvôli tomu, že daná osoba vyštudovala medicínu, ale už nezvládla atestáciu. Prípadne že vyštudovali za telocvikára, a už v strede štúdia boli experti na onú mýtickú zdravú stravu. O ich praxi radšej pomlčím. Odborník to ale určite nebude.

Výnimka

Z tohto pravidla však platí výnimka, ak to nie je v rozpore so zákonmi. Daná osoba nemusí mať oficiálne vzdelanie a skúšky, ak má za sebou výsledky. Ideálne stovky, až tisícky ľudí, ktorým pomohla. A nie len v riešení jedného problému, ale aj v riešení viacerých problémov z tej istej oblasti. Príkladom sú “experti” na chudnutie, ktorí majú “výsledky” len preto, že ľuďom naordinovali požieranie šalátov. Či iné obmedzovania jedla, vedúce k podvýžive, a tým pádom automaticky aj k chudnutiu. To dokáže každý, aj susedova koza a dedov pes. Dokázali ale udržať výsledky, keď daná obeť prešla naspäť na normálnu stravu? Dokázali pomôcť chudej osobe, aby pribrala? Dokázali pomôcť osobe s poruchami trávenia, aby sa ich zbavila? V 99,9% prípadov zistíte, že väčšina “expertov” má “výsledky” len v tom chudnutí. Pretože ľudí svojími šalátikmi či inými blbosťami iba primitívne vyhladovali. Ak by však mali kvalifikáciu ako dietológ, či boli veľmi dobrými psychológmi, tak by vedeli riešiť aj tie ďalšie problémy. Aj bez pojedania šalátov.

Multitalenty

No a potom sú tu multitalenty, ktoré občas aj môžu byť talentami, ak je tá správna konštelácia hviezd. Väčšinou po ich hĺbkovom preverení však zistíte, že je to ten typ, čo niečo niekde počul, a hneď je v tom expert. Alebo že niečo na sebe odskúšal, a teda musí to platiť aj na zvyšných 7 miliárd ľudí. Minule som videl takého jedného výživového poradcu, ktorý ešte rok predtým bol tvorcom a predajcom “zdravej kávy”. Už len to samotné bol pochybný produkt, lebo zaprvé vôbec nevieme čo je zdravé, a zadruhé kávu nemôžu piť napr. srdciari. On však bol presvedčený o jej zdravosti, a skúšal ju predávať. Moc mu to však nešlo.

Po roku na to už skúšal byť výživovým poradcom, a vo svojich článkoch hádzal jednu perlu za druhou. Načítanú z lacných amerických knižiek a štúdií na internete, s nulovou praxou. A keď som videl jeho nedávne fotky, tak chudák chlapec zjavne ani sebe nevedel pomôcť. Takýto prípad nemá čo robiť výživového poradcu, ale má ísť k psychológovi. Som si istý, že po vyriešení jeho problémov nájdu oblasť, v ktorej bude ľudstvu užitočný.

Stále rovnaký scenár

A to je len jeden z príkladov, ktorých už aj tu na Slovensku nájdete na každom kroku. Chlapci a slečny, vydávajúci sa za expertov na všetko zdravé, aj keď vôbec nevieme, čo je zdravé. Takmer všetci do radu tvrdiaci, že cukor je jed, tuky vás zabijú a šalát vás spasí. S miernymi odlišnosťami, ako napr. špeciálne byliny z vrcholkov Tibetu, či najnovší superfood alebo zdravý cukor z lotosových kvetov. Aby niečim zaujali a aby vám mali čo predať. S nulovým záujmom o vaše zdravie. Pretože keby ste boli naozaj zdraví, tak vám už nemajú čo predať. To však odborník nerieši.

Preto si dávajte pozor na všetkých výživových poradcov a iných šarlatánov, ktorí buď nemajú na to vzdelanie a povolenie, alebo ani výsledky v riešení širokej škály problémov z tejto oblasti. Pretože potom ide len o ďalšieho údržbára-gynekológa, kandidáta vied, odborníka na všetko a nič. A takémuto človeku sa do rúk radšej nezverujte. Oblúkom sa mu vyhnite. O vaše telo bude lepšie postarané v iných rukách.