Káva – je naozaj zdravá alebo nie?

Ranná káva udržiava vôľu žiťKávu dnes aj niektorí lekári propagujú ako zdravý nápoj. Káva je vraj zdravá na srdce, na cievy, podľa niektorých aj na pleť. Je to však pravda?

Káva je potravina ako každá iná. V malých dávkach zvyčajne neškodí. Problém je však to, že sa v poslednej dobe prehlasuje za zdravú. A dokonca to robia aj niektorí lekári, proti zásadám svojej práce. A vrchol tomu dávajú všelijaké módne zdravé kávy. Z vrcholkov Himalájí, z amazonskej džungle, či po novom aj z našich Tatier. Vždy som sa divil, kde to pod tým Kriváňom máme tie kávovníkové plantáže… A ako vždy, dôkazy chýbajú, prečo by mala byť zdravšia ako všetky ostatné kávy. A ľudia na to ešte stoja fronty.

Medicína a zdravie

Podstatné je zadefinovať si najprv, čo to znamená, keď poviete, že niečo je zdravé. Medicína totižto pozná pojem zdravie, ale už nevie, čo je to zdravé. Vie vám povedať, čo pôsobí na vaše telo priaznivejšie a čo menej priaznivejšie. Prípadne čo mu škodí. Ak vám však lekár vraví, že je niečo zdravé, tak by ste mali spozornieť. Asi ide o jedného z tých zopár exemplárov, ktorí si zasa niekde niečo prečítali. Pretože na škole ani pri atestácii ich to nikto neučil. A teda vám to ani nemajú takto hovoriť.

Čo je teda to zdravé?

Napr. čo znamená, že “káva je zdravá” ? Že po nej vyzdraviete? Že po nej neochoriete? Že sa vám nezhorší váš zdravotný stav? Koľko ľudí, toľko názorov. Zatiaľ čo vieme, čo je to zdravie, tak už nevieme, čo je to “zdravé”. Pritom slovo “zdravé” je odvodené zo slova “zdravie”. Ale rovnako ako pri mýtickej zdravej strave, tak ani tu to nevieme povedať, čo to presne znamená. A čo nevieme presne zadefinovať, je zvyčajne kandidátom na blud, alebo na základ nejakej ideológie. A máme to buď preskúmať a vyjasniť si to, alebo to nechať tak.

Kto tvrdí, že káva je zdravá

Niektorí ťažkí konzumenti kávy ale budú namietať – veď aj lekári hovoria, že je to zdravé. Tak prečo by to nemalo byť zdravé? Z dvoch dôvodov. Za prvé, keď oficiálne nevedia, čo je zdravé, tak vám to ani nemajú o ničom tvrdiť. A za druhé, pretože aj keby ich to náhodou hneď dnes začali učiť na škole, tak to nesmú paušalizovať. Nesmú zovšeobecňovať niektoré prípady na všetkých, dokým sa to objektívne nepreukáže dlhodobými rozsiahlymi výskumami na miliónoch ľudí. Vo všetkých ostatných prípadoch môžu dať odporúčanie či inštrukcie len danému pacientovi. Na základe jeho stavu, diagnózy a problému, ktorý tým majú vyriešiť. Pretože čo je dobré pre jedného, to nemusí byť dobré pre druhého. A toho druhého to môže aj zabiť. To, že poniektorí z lekárov to aj napriek tomu robia, je smutné.

Ďalej tu máme milióny štúdií, potvrdzujúcich alebo vyvracajúcich hocičo, čo len chcete. Pretože však štúdia nie je vedecká práca, ale iba slohová práca, ktorú dnes môže napísať hocikto, tak im môže veriť iba viete kto.

Ako káva pomáha

A to isté platí aj pri káve, že čo je prospešné pre jedného, nemusí byť prospešné pre druhého. Konkrétne, pomáha ľuďom s nízkym krvným tlakom. Nelieči, iba pomáha. Maskovaním problému, kde kofeín vybudí nervový systém, aby pracoval rýchlejšie. A zvýšil srdcovú činnosť. Tlak sme zvýšili, príznaky odišli, môžete ísť domov. Riešenie problému ako v krajine 3. sveta.

A ako by to mohlo byť zlé?

Máme totižto aj ľudí s vysokým tlakom. A verte, že ich je dnes požehnane. Nemusia to byť len srdciari. A v takomto prípade sa má človek vyhýbať čomukoľvek s kofeínom. Čiže nielen káve, ale aj energeťákom, pravému čaju, či guarane. A aj nikotínu, pretože ten má skoro rovnaké chemické zloženie aj účinky na telo ako kofeín. Teória o akože zdravej káve nám zrazu dostáva trhliny. Niečo, čo nám môže škodiť, asi zdravé nebude, že?

Ďalšia vec je, že kofeín je oficiálne silne návyková látka, a spôsobuje závislosť. Preto ťažkí kávičkári vykrikujú až do nepríčetnosti, keď im poviete o káve hocičo zlé. Pod návykovými látkami sa totiž človek správa agresívne, a potrebuje si ich užívanie donekonečna obhajovať. Aj keď mu škodia. Na rozdiel však od iných drog, sú kofeín, nikotín a alkohol legalizovanými drogami. Pretože pomáhajú udržiavať ľudí v tom, aby aj naďalej robili to, čo nenávidia. Oficiálne sa tomu hovorí zvyšovanie produktivity práce. Alebo aj nejak takto:

Nadmerné pitie kávy

Ďalšia vec je to, čo síce všetci už dávno vieme, ale ani zďaleka sa to nedodržiava v kanceláriách po večeroch – že všetkého veľa škodí. Môžete piť aj tú akože najzdravšiu kávu na svete, ručne zberanú pannami v Himalájach, a praženú na kokosových listoch na slnku v Karibiku. Ale keď jej pijete príliš mnoho, tak si tým škodíte. A teraz je úplne jedno, či je to “neska” alebo “kvalitná brazílska káva”. A nezachránia vás ani všetky tie akože zdravé kávy. Iba nepatrne oddialia nevyhnutné. Za násobne vyššiu cenu. Takí tí kolegovia s obrovskými kruhami pod očami či skleneným pohľadom od toho pravdepodobne už nemajú ďaleko.

Slabá imunita

Nadmerné pitie kávy spôsobuje aj oslabenie organizmu. Jednak tým, že stresuje nadobličky, v ktorých sa vytvára adrenalín. Ktorý je základom toho, prečo kofeín v káve funguje. Veľké dávky kávy spôsobujú, že sa vaše telo ocitá v permanentnom, veľkom strese, ako keby vás naháňal gepard po džungli. Ktorý vás síce nenaháňa, ale vhodnou chemickou reakciou ste telo oklamali. Oslabuje sa tým imunita aj nadobličková žľaza, ktorá je čím ďalej, tým slabšia. Ktorá okrem produkcie adrenalínu stráca postupne svoju funkcionalitu. A ktorá sa obnoví až oddychom, a vysadením kofeínu či iných stimulantov.

Ak vás ani to netrápi, tak sa zamerajte na ten stres. Ten je objektívnou príčinou oslabenej imunity. A následných chorôb aj “z ofúknutia”. Ktoré sa namiesto zdravého rozumu a oddychu potom riešia na “zdravých” blogoch pojedaním šalátov. A potom u chirurga na stole.

Čerstvý prípad

Takto som pred pár dňami v BA na Obchodnej ulici videl jedného mladíka, ktorý v jej okolí dlhší čas predával jednu z tých akože zdravých káv. Na takom tom bicykli. A ako skončil po pár mesiacoch? Zostal ležať za bieleho dňa priamo na električkovej trati. Okrem neho a hŕby ľudí tam nič nebolo, ani krv. Takže asi bol už vyčerpaný, a tou “zdravou” kávou sa to asi snažil už dlhšie doháňať. Nedodržal zásadu, že díler nesmie nikdy začať brať svoj matroš. Až mu to raz prdlo, a zostal ležať na zemi. Neviem, čo mu presne bolo. Ale vďaka nemu musela stáť kolóna električiek, kým preňho neprišla záchranka. Snáď už po tomto príde k rozumu. Tak ako som prišiel k rozumu ja po zdravej strave.

Káva vs. energeťáky

Zaujímavá je však ešte jedna vec, o ktorej v spojitosti s kávou nikto nehovorí, ale s energeťákmi o tom strašia všetci. Keď pijete kávu s alkoholom, tak sa vystavujete rovnakému nebezpečenstvu, ako keď pijete energeťáky s alkoholom. Kofeín a alkohol pôsobia protichodne, a je úplne jedno, či je ten kofeín z energeťáku alebo z kávy. Pri všetkých zdrojoch kofeínu s alkoholom si rovnakou mierou koledujete o zástavu srdca a okamžitú smrť. Len pri káve to nikoho netrápi. Ako keby mala z logiky výnimku.

Takže sklamem vás, ale káva nie je zdravá

Za prvé nevieme, čo je zdravé, takže to o ničom ani nemôžeme prehlasovať. A za druhé existuje veľká skupina ľudí, pre ktorých je škodlivá – ako napr. srdciari. Viete takéto niečo povedať napr. o jablku alebo mrkve? O nich síce tiež nevieme, či sú zdravé, ale aspoň skoro nikomu neškodia. Ani keby ste ich na rozdiel od kávy naraz zjedli toľko, koľko vládzete. Ak teda nemáte cukrovku či alergie priamo na ne. Ale to už nie je problém tej potraviny, ale jej konzumenta. A aj preto nemôžeme prehlasovať o ničom, že je to zdravé. Respektíve – môžeme, veď máme slobodu prejavu. Potom sa však nedivte, že sa na vás budú pozerať ako na tých podivínov s alobalom na hlave. Každý si môže vybrať.

Takisto sa potom nedivte, že vás na každom rohu ofúkne, prípadne že ochoriete keď niekto na konci kancelárie kýchne. Telo je totižto dostatočne inteligentné na to, že keď sa nechalo niečím oklamať, tak vám to nechá s odstupom času vyžrať.

Káva nie je nutne zlá

Takže káva nie je zlá. Len nevieme, či je zdravá alebo nie. A dokým ju pijete s mierou – čiže 1-2 šálky bežnej kávy denne – a nezakázal vám ju lekár, tak nie je o nič viac ani o nič menej škodlivejšia ako energeťáky, či iné potraviny s kofeínom. Škodlivá je až nadmerná konzumácia. Ale to je už problém, ktorý je schovaný 5 centimetrov za očami.

Ak poznáte niekoho, kto to preháňa s kávou, tak mu prepošlite tento článok. Nebude sa mu to síce páčiť, ale aspoň mu to pomôže k uvedomeniu sa. A to je oveľa podstatnejšie.