Tri veci, ktoré nikdy lekárom neverte

Aj lekári sa mýliaMedicína má nezastupiteľné miesto v našom živote. Niektorí lekári si však mýlia medicínu s náboženstvom, prípadne len zjedli všetku múdrosť sveta, a častokrát aj nevedomky páchajú na pacientoch viac škody ako úžitku. A ako autority povedia pacientom to, čo im nielenže môže uškodiť, ale ich častokrát aj zabije. Preto sa teraz pozrieme na to, čo by ste lekárom nikdy nemali veriť, ak sa tomu chcete vyhnúť.

Lekári a ich úloha

V prvom rade nezaškodí zopakovať si, čo je oficiálnou úlohou medicíny, tak ako sme si to hovorili už v staršom článku, a ako to aj učia lekárov na škole. Úlohou medicíny je riešenie havarijných stavov organizmu, a predchádzanie takýmto stavom. Lekári nemajú zisťovať, čo je prvotnou príčinou choroby či úrazu, nemajú liečiť (to musí spraviť telo samé), ani nič podobné. Ich úlohou je odvrátiť havarijný stav organizmu, a postaviť pacienta naspäť na nohy. Pre mnohých ľudí je to ešte stále novinka, ale tak to je. Preto lekári nevedia vyliečiť ani obyčajnú chrípku. Majú len pacientovi pomôcť uzdraviť sa alebo odvrátiť haváriu v tele. To, že lekári majú ľudí vyliečiť, je len celospoločenské presvedčenie. Bohužiaľ úplne nesprávne. A ako všetky nesprávne presvedčenia, tak aj toto je príčinou hromady zbytočných problémov.

Niektorí lekári však častokrát aj napriek tomu robia to, čo by nemali robiť. A hovoria pacientom to, čo by nemali hovoriť, a paradoxne sú za to časom ešte cenení ako skúsené autority. Niekedy tak robia nevedomky, niekedy v čírej naivite, a inokedy zasa z nafúknutého ega. Preto sa teraz pozrieme na to, čo to je, a čo s tým.

Prvá vec – to je trvalé, to je nevyliečiteľné

Prvým obľúbeným nezmyslom u lekárov je to, keď stav pacienta prehlásia za trvalý, alebo že jeho choroba je nevyliečiteľná. Toto je absolútna ignorancia všetkých poznatkov o tom, ako funguje naše telo, a ako každá iná ignorancia, tak aj táto vyrába mnoho škôd. Zoberte si najpopulárnejší príklad dnešných dní – tých, čo prekonali ťažký priebeh korony. V médiách vám ukážu hrozné fotky zjazvených pľúc (z ktorých mnoho je z pochybných zdrojov odkiaľsi z Ázie), a hneď za tým ide mantra, že to vyvoláva trvalé poškodenie pľúc a do konca života ste v prdeli. Tak to však je, keď ľudia, vrátane lekárov, veria viac novinárom, ako poznatkom z biológie.

Zjazvené pľúca či priedušky totižto môžu byť aj dôsledkom iných chorôb. Či už rôznych vírusových ochorení, alebo dlhodobej astmy. Po republike nám behajú desaťtisíce, ak nie už státisíce ľudí s astmou (kam som pred 10 rokmi patril ešte aj ja), a nikoho v médiách ani vo vláde netrápi, že postupom rokov astmatický zápal postupne čoraz viac zjazvuje a upcháva priedušky, až sa raz pacient zadusí. Zato však alergológovia svorne tvrdia, že to je trvalé poškodenie, a že je to nevyliečiteľné. Teda do napísania prvého receptu s kortikosteroidmi, ktoré tú “nevyliečiteľnosť” posunú o niekoľko mesiacov dopredu. Ale problém neriešia, len ho zhoršujú.

A prečo nič nie je trvalé?

Z jednoduchého dôvodu. Väčšina buniek sa v našom tele vymení v priebehu niekoľkých mesiacov, s výnimkou napr. kosťových buniek. Je to niečo medzi 4-9 mesiacmi, a po tejto dobe je skoro celé vaše telo kompletne prestavané. Dokonca aj tie jazvy sú už vytvorené z iných buniek. To vysvetľuje napr. aj to, prečo väčšina jaziev po rokoch zmizne. Informácia o zjazvení sa z tkanív časom odstráni, a nové bunky formujú stále čistejšie a čistejšie tkanivo. Tak sa dá po pár mesiacoch zregenerovať z ťažko zjazvených priedušiek po astme, ako sa to podarilo mne, a podobne by to malo ísť aj po korone. Regenerácia je tak či tak základná funkcia ľudského tela, bez ktorej by prežilo maximálne len pár týždňov. Stačí ju teda podporiť, a malo by to ísť. Máme na to dokonca aj oficiálne lekárske postupy.

Takisto aj na prvý pohľad beznádejné prípady idú vyriešiť. Ak vám odtrhne ruku, tak vám lekári vedia prišiť “novú” z nejakej mŕtvoly. A ak stratíte zuby, tak v istých prípadoch vedia narásť znova. Mojej babke napríklad po 70-ke narástli 3. zuby. A lekári jej na to povedali, že nevedia ako je to možné, ale že nebola jediná, komu sa to stalo. Takže trvalé nie je nič. Ani ľudská blbosť.

A prečo nemáte veriť lekárom, že choroba či daný stav je nevyliečiteľný? Aj to sme si už hovorili v staršom článku. V skratke – vyliečiteľné sú všetky choroby, len lekári ich nevedia liečiť. Oni tak či tak vedia riešiť iba havarijné stavy organizmu. Správna odpoveď, ktorú vám majú dať, je taká, že to nevedia liečiť. A ak trvajú na tom, že sa to nedá vyliečiť, tak utekajte od nich preč. Narazili ste práve na blbca, ktorý si asi niečo potrebuje kompenzovať. Hľadajte radšej niekoho, kto to vie liečiť, alebo sa vám aspoň pokúsi pomôcť to vyliečiť.

Druhá vec – zostáva Vám toľkoto dní/rokov

Druhou populárnou vecou, ktorú zvyknú lekári oblbovať ľudí najmä v nemocniciach, je to, že im povedia, koľko im zostáva dní alebo rokov. Väčšinou sa jedná o onkológov, ktorí sa vo svojej namyslenosti hrajú na bohov. A k tomu neprospieva ani fakt, že väčšinou pacient naozaj zomrie presne na deň, tak ako mu povedal lekár. Nie je to však tým, že lekár by bol taký dobrý. Je to tým, že pacienti berú lekárov ako autoritu. Biely plášť má rovnaký podvedomý efekt autority ako policajná či vojenská uniforma. A najmä staršie ročníky, ktoré bez reptania verili čomukoľvek, čo povedala autorita, to zoberú doslova smrteľne vážne.  Ich stav sa začne zhoršovať, začnú si všímať aj to čo im predtým nebolo, a keď dôjde deň D, tak pacient zomrie. Následné pitvy však častokrát odhalia to, že príčinou smrti nebolo ochorenie pacienta, ale niečo iné. Pacient si v naivnej viere v autoritu vsugeroval smrť.

Teraz je nepodstatné, koho je to vina. Obviňovaním sa nič nerieši, iba sa tým zbytočne vyrábajú obete a negatívne emócie. Každopádne, toto by mali učiť lekárov keď preberajú na škole psychológiu, aby pacientom v žiadnom prípade nehovorili, koľko im zostáva času. Pretože inak zbytočne zomierajú ľudia. A aj preto, že to, koľko nám naozaj zostáva času, vie na 100% iba Boh. A nie samozvaný poloboh v bielom plášti.

Kto je za to zodpovedný?

Na druhej strane si je za to zodpovedný pacient aj sám. Pretože za takéto “predpovede” by mal v prvom rade poslať lekára do prdele. Tak, ako som ja po 22 rokoch oficiálnej “liečby” poslal do prdele svojho alergológa, ktorý mi v roku 2011 predpovedal 10 rokov života a smrť udusením. A ako píšem v mojej knihe, astmu aj alergie som si vyliečil zadarmo sám, za 3 týždne, smrť sa nekonala, a nemám problém bez zadýchania teraz behávať polmaratóny po lesoch či liezť na hory ako Mont-Blanc alebo Matterhorn. Podobne aj môjmu otcovi v 2015-om zistili leukémiu a nádor na pľúcach. A dali mu 2 týždne života. Po hodinovom rozhovore so mnou poslal lekárov do prdele, zahodil lieky, a po 3 mesiacoch bol z toho úplne von. Na čudovanie sa lekárov, ktorí ho poslali na smrť, odpovedal iba úsmevom.

Takže neverte lekárom, že vám zostáva iba toľko a toľko času. Aj tak to nikto nevie, a nikto aspoň s trochou zodpovednosti a etiky by vám ani nemal nič také hovoriť. A ak aj hovorí, tak ho pošlite do prdele a obráťte sa na niekoho, kto vám naozaj pomôže.

Tretia vec – jedzte zdravo

Tretia vec, ktorú by ste nemali vôbec veriť lekárom, je našťastie tá najmenej škodlivá. Sú to tie moderné veci, že by ste mali jesť zdravú stravu či dodržiavať pitný režim. To sú veci, ktoré nepatria do medicíny, a lekárov to ani neučia, pretože sú to bludy. Šírené v rámci marketingovej masáže, či skôr propagandy pre naivných ľudí. Zdravá strava totižto neexistuje. Viac v tomto článku. A pitný režim je tiež len výmysel, ako som už písal v tomto článku. Pitný režim medicína nepozná, pretože je to výmysel amerických výrobcov športových nápojov zo 70-tych rokov. So všetkými škodlivými efektami nadmerného pitia nápojov.

Podobne ako ľuďom pomaly, ale isto škodí všetká tá akože zdravá strava. Blbosť si časom vyberie svoju daň. Každopádne, u lekárov by rady typu “zdravá strava” či “pitný režim” nemali čo hľadať, a takéhoto lekára by ste mali upozorniť, že takéto veci nemajú oficiálne čo robiť. A keď sa neuvedomí, tak si nájsť nikoho iného, kto poriadne študoval na lekárskej fakulte, a nie na weboch zo zdravou stravou. Lekárov je všade dosť.

Na záver

Toto boli teda 3 veci, ktoré by ste vôbec nemali veriť lekárom. Niektorí z nich šíria tieto bludy z čírej neznalosti, niektorí len preto že sa nevedia vyjadrovať, a iní zasa z nezodpovednosti. Dokonca ak aj pacient nástojí na tom, že chce vedieť, koľko mu zostáva života, by nemalo byť dôvodom pre lekára, aby mu povedal akékoľvek číslo. Vieme čo vieme, a to čo nevieme, máme radšej uznať že nevieme ako dávať ľubovoľnú odpoveď. Pretože inak môžeme napáchať len veľké škody. O to viac, ak to hovorí lekár, ktorého mnohí berú ako absolútnu autoritu. Preto ani vy neverte lekárom, keď vám povedia jednu z tých 3 vecí vyššie. Skúste im namiesto toho dohovoriť, a keď sa neuvedomia, tak hľadajte niekoho iného. Lebo inak si tým iba nechávate škodiť.