Prečo nepoužívať mejkap

Mejkap nezakryje všetkoVäčšina moderných žien dnes už ani nevylezie z postele bez mejkapu. Povinná ranná omietka musí byť, pretože inak tá obluda vystraší malé deti v parku, a v práci ju odchytia ako ohrozený druh do ZOO. Pritom samotný mejkap je úplne zbytočná vec, a veľakrát škodí nášmu zdraviu. Aj fyzickému, aj psychickému. Preto by ste ho nemali vôbec používať.

 

Prečo sa však používa mejkap?

Keď sa na to spýtate jeho používateliek, tak tie jednoznačne povedia – “aby som bola pekná”. Aj keď sú pekné, a veľakrát dokonca ešte krajšie aj bez neho. Lebo z nejakého dôvodu potrebujú byť ešte krajšie. Na jednej strane sú tu spoločenské tlaky zo ženských časopisov a televízie, aby žena bola ešte štíhlejšia, krajšia, schopnejšia, a do toho aby mala ešte aj telepatické schopnosti Astara Šerana. Takisto už učiteľky na základných školách vtĺkajú veľakrát mladým slečnám do hlavy, že keď budú veľké, tak sa môžu líčiť, aby boli krajšie. A korunu tomu celému snaženiu dávajú všelijaké pochybné semináre pre ženy, na ktorých ich presviedčajú, že líčenie sa je ženské, a že si tým naplno prejavia svoju ženskosť. Akurát mi stále nejde do hlavy, čo má tá centimetrová omietka na tvári spoločné so ženskosťou. A prečo má byť iba na tvári, keď ženy odlišujú od mužov iné časti tela.

Ale veď niektoré ženy ho naozaj potrebujú!

Pamätám si tiež, ako na strednej škole jedna učiteľka presviedčala moje spolužiačky, že mejkap môže byť aj dobrý. Pre tie ženy, ktoré majú všelijaké ťažké poruchy na tvári, ako napr. 10-centrimentové “znamienka” či fľaky. Paradoxne však väčšina týchto žien mejkap nenosí, lebo sa s tým už zmierili. A v prípade tých učiteliek ide len o zdôvodňovanie si vlastného presvedčenia.

Máme však aj ženy s rapavou tvárou, po ťažkom akné z puberty alebo po rôznych chorobách. V tomto prípade stačí ísť na plastiku za pár stoviek eur, ktorú takmer vždy preplatí aj zdravotná poisťovňa, ak to bolo spôsobené chorobou. A ak by aj nepreplatila, tak je to doslova 100-krát lacnejšie, ako celý život kupovať tony šminiek. O ušetrených hodinách času každý týždeň nehovoriac.

Ako to berú muži

Muži sa samozrejme na prvý pohľad otočia za upravenou ženou, a najmä za tými manekýnkami. Pri pive slintajú ako bernardín za slaninou, keď okolo prejde vyfintená slečna. Keď však dôjde na hodinu pravdy, väčšinou po 10. pive, tak vám väčšina chlapov povie, že by radšej brali prirodzene krásnu ženu. Resp. tú nenalíčenú, pretože za a) nechcú sa ráno zobúdzať vedľa Frankensteina, a za b) mužom sa oveľa viac páčia nenalíčené ženy s prirodzeným vzhľadom. Pretože drvivá väčšina žien je oveľa krajšia vo svojej prirodzenej podobe, a nie s omietkou na ksichte. Len tá daná žena je pod tlakom presvedčení a spoločenských noriem väčšinou hlboko presvedčená o opaku.

Zdravotné problémy a mejkap

O mejkape je už dávno známe, že spôsobuje zdravotné problémy. Najčastejšie spôsobuje rôzne alergické reakcie a zhoršenie akné, na ktorých zakrytie sa paradoxne používa. Najlepšie sú tie slečny, ktoré majú pleť v tak zlom stave, že aj po zakrytí mejkapom stále vyzerá ako tá hrboľatá čokoláda. Na ktorú však vôbec nemáte chuť 😀

Ďalšie problémy, ktoré líčenie spôsobuje, je znížená priedušnosť pleti, zhoršené samočistiace schopnosti pleti, a zvýšená citlivosť na slnko či dokonca aj poveternostné vplyvy. Pretože omietka blokuje prirodzené funkcie pokožky na tvári, tá na to nie je stavaná, a nefunguje ako má. Vyrábajú sa samozrejme aj drahšie omietky, ale tie iba škodia o niečo menej. Pokožka na to jednoducho nie je stavaná, a preto to tam ani nemá čo robiť. Ale aspoň sa kožné lekárky nemusia sťažovať na nedostatok práce.

Prečo sa naozaj nosí mejkap?

Prečo sa ale naozaj nosí mejkap? Naozaj je to kvôli tomu, že ženy chcú byť krajšie? Ak sú z toho už úplne zblbnuté, tak vám budú sväto-sväte tvrdiť, že áno. Tých zvyšných 99% vám dá ale po troche vypytovania sa úplne odlišnú odpoveď. Ktorá s krásou nemá nič spoločné. A má svoje korene v podvedomom strachu.

Mejkap nosia ženy kvôli tomu, že ich niekto presvedčil o tom, že nie sú dosť dobré. Áno, je to to presvedčenie, o ktorom som tu už písal miliónkrát, a ktoré je prvotnou príčinou chorôb a všakovakých stresov. Mohlo sa vyvinúť v detstve, ale aj v puberte. Čo je obdobie, kedy sú decká najviac citlivé na názor okolia, pretože sa samé ešte len hľadajú, a kedy sa vytvára druhotná falošná identita. Čiže správanie sa navonok tak, ako sa to páči mojim kamarátom, a neskôr prispôsobenie sa tomu ako svojmu štandardu a zžitie sa s tým ako so svojou identitou. Neskôr sa to prenáša aj do kancelárskeho života, keď človek tiež potrebuje zapadnúť “do party”, a už to má nacvičené, ako sa to robí. Pričom je to úplne zbytočný marazmus, od ktorého vôbec nezávisí úspech v práci ani výška výplaty. Jedine že by ste robili rektálnu alpinistiku alebo rôzne profesionálne “služby”.

Ako sa toho zbaviť

Prvým krokom k odstráneniu problému je uvedomenie. Keď si žena uvedomí, že sa každé ráno machlí plus 10x prelíčuje počas dňa len kvôli tomu, aby jej náhodou niektorá “priateľská” kolegyňa nepovedala niečo na jej vzhľad (“čo sa stalo, že si prišla nenalíčená?”, “to ako si dnes prišla?”, “čo to máš dnes za mejkap?”), tak sa naštartuje jej uzdravovací proces. Pretože bežní ľudia trávia hromadu času tým, že sa snažia zapáčiť sa ľuďom, ktorí ich odsudzujú. Odsudzujú ich však väčšinou len kvôli tomu, že sami títo “útočníci” majú veľmi slabé sebavedomie a extrémne nízku sebahodnotu. A odsudzovaním druhých sa ich snažia zhodiť “pod svoju úroveň”, aby boli akože niečo viac.

Je však iba na vás, či skočíte na túto hru alebo nie. Ak neskočíte, tak si tým výrazne uľahčíte celý život. A ak skočíte, tak sa machlite do konca života. Pracujte v práci, ktorá vás nebaví. Liečte sa dokola zo všetkých možných chorôb. Kupujte si autá a veci, ktoré nechcete. A stále drahšie a drahšie. Pretože vždy sa nájde niekto, kto je “lepší”. A vaša sebahodnota bude priamo úmerne k tomu padať strmo nadol.

Ako začať nový život

Ak máte aspoň trocha odvahy, tak môžete skúsiť ísť hneď zajtra do práce s menším množstvom mejkapu. Alebo nie úplne dokonale nalíčená. Pretože ak by ste ho vysadili úplne, tak to asi väčšina z vás nezvládne. Preto treba ísť na to postupne. A po pár týždňoch ho vysadiť úplne. Pritom celé je to len o tom, ako o tej situácii rozmýšľame. Blbé komentáre od kolegýň prejdú tak či tak do pár dní, keď si na to zvyknú. Ohovárať vás budú tak či tak – keď nie za mejkap, tak za zlú farbu kabelky či nesprávny odtieň lesku na nechtoch. A tých pár týždňov je potrebných len na to, aby ste si vytrénovali svoje “psychické svaly”, ktoré budú mať potom lepšiu schopnosť odbiť každý blbý komentár.

Ono keď si to celé uvedomíte, tak je to až komické, ako sa ženy snažia s mejkapom zakrývať svoju nízku sebahodnotu. A skrývajú sa tým za pomyselnú masku, ktorá ich má akože ochrániť. Vlastne sa snažia robiť niečo, čo častokrát aj neznášajú, len kvôli tomu, že niekto v ich okolí má k tomu blbé komentáre, a že si dotyčný nevie na niečo zvyknúť. Komentáre sú však iba komentármi. Slovami, ktoré nemajú žiadnu hodnotu. Majú iba takú silu, akú im sami dáme. Keď im dáme veľkú silu, tak amen s nami. A keď im nedáme žiadnu, tak máme pokoj. A ruka v ruke s tým ide aj viac času venovať sa veciam, na ktorých nám naozaj záleží. O lepšom zdraví nehovoriac.

Od úspešných sa treba inšpirovať

Ak stále neveríte, tak sa pozrite na facebookové stránky našich celebrít ako Rytmusa alebo Adely, ako reagujú na blbé komentáre. A že ich je tam požehnane. Buď ich majú u prdele, alebo si z nich ešte spravia srandu. Adela má pritom nos ako vyorávač zemiakov, a to jej nespraví ani mejkap. Ale nešla na plastiku, lebo to má v hlave usporiadané, a prijala, že to je ona sama. Nech je pre dnešné ženy príkladom.

Preto je aj mejkap úplne zbytočný. Je to maska, ktorou sa snažia ženy ochrániť sa pred pomyselnými útokmi. Ktoré sú tak či tak iba slovné a iba dočasné, kým si na to ich okolie nezvykne. Reálne im však nič nespravia, dokým si ich nezačnú pripúšťať. Tak prečo robiť to, čo nechceme, a prispôsobovať sa nízkej sebahodnote druhých? Pretože to je tá pravá podstata mejkapu. Odmietanie samej seba a poddanie sa slabším. Čo nemôže vo vašom živote priniesť nič pozitívne. Preto by ste s tým mali čím skôr prestať. Blbostí sa dá aj bez toho v živote ešte narobiť kopec 🙂