Viac peňazí pre nás vôbec nič nevyrieši

Viac peňazí nič nevyriešiĽudia sa často snažia “riešiť” svoje problémy peniazmi. Dúfajú, že keď budú zarábať 2x viac peňazí, tak všetko bude lepšie. Zatiaľ čo tento prístup funguje skvele, keď ste hladní a ako riešenie si kúpite rožky v Tescu, tak na riešenie životných problémov je to úplná katastrofa. A pritom existuje oveľa ľahšie riešenie, ako sa naučiť zarábať viac peňazí. Len nie každému sa do toho chce.

Ako pri veľa veciach v našom živote, aj mýtus o peniazoch pochádza z nesprávnych presvedčení. Už od malička sme masírovaní presvedčením iných, poväčšinou chudobných ľudí, že keď budeme zarábať viac peňazí, tak sa všetko magicky vyrieši. Keď si budeme môcť kúpiť viac vecí, tak budeme predsa šťastnejší. Keď nebudeme musieť myslieť na to, či máme alebo nemáme peniaze, prípadne či s nimi vyjdeme do konca mesiaca, tak bude život krajší – budeme si môcť kúpiť ten najnovší model auta, telefónu, to najmodernejšie oblečenie, a cestovať po celom svete. A najmä nebudeme musieť pracovať. A tak ďalej, a tak ďalej.

Ide však o absolútny nezmysel. Opierajúci sa o presvedčenie, že keď získame niečo, tak nám bude lepšie. Nezmysel preto, lebo to, či sa cítime lepšie alebo horšie, je len výsledok toho, aké myšlienky prebiehajú v našej hlave. A žiadne množstvo peňazí trvale neovplyvní naše šťastie. Keď si kúpime nové veci, tak áno, sme šťastní – prvých pár hodín. Keď nemyslíme na peniaze, tak áno, sme šťastní – do momentu, kedy sa minú. Pretože vždy je niečo na svete, čo ide ešte kúpiť. A keby sme aj nemuseli do konca života pracovať, tak áno – budeme šťastní prvých pár dní, podobne ako na dovolenke. Skúste si však našetriť peniaze a dať si voľno od práce na 3 mesiace. Po prvom mesiaci sa sami zožeriete nudou. Preto aj miliardári stále pracujú.

Chcete dôkaz?

Ak tomu ešte stále náhodou neveríte, tak vám dám veľmi jednoduchý dôkaz. Spomeňte si na to, koľko ste zarábali peňazí, keď ste začínali pracovať. Možno to bolo 300 eur, možno 500, možno 1000, možno viac. A teraz, keď pracujete už niekoľko rokov alebo desaťročí, tak určite zarábate viac. Pozrite sa na tú sumu. Na svoju terajšiu výplatu. Koľko krát je vyššia? Cítite sa toľko krát lepšie?

Ak ešte nie ste zelenáč v práci, tak ten rozdiel bude pravdepodobne 2-násobný, ak nie 5-násobný. U niektorých aj viac. A pravdepodobne sa teraz dostaví trápny pocit. To je však v poriadku. Netreba sa za to viniť ani bičovať.

Kde je problém

Uvedomenie si problému je prvým krokom k jeho vyriešeniu. Problém je v tom, že si ľudia robia z peňazí novodobú modlu. Ku ktorej sa upínajú a slepo veria, že im tie farebné papieriky prinesú šťastie. Ide o klasický prípad toxickej viery, široko rozšírený v dnešnej spoločnosti. Pretože pokusy o infikovanie prebiehajú zo všetkých strán, už od nášho detstva.

Na peniazoch nie je nič zlé, ak sa na ne neupneme. Alebo ak ich nezneužívame, napríklad na utekanie od svojich problémov. Peniaze sú jedným z prostriedkov civilizovanej spoločnosti pre to, aby sme vedeli urýchliť a zjednodušiť výmenu tovarov a služieb. Je to obyčajný prostriedok výmeny. Nič viac, nič menej.

Je pravda, že peniaze nám dávajú slobodu. Respektíve, presnejšie povedané, pocit slobody. Pretože sloboda začína a končí v prvom rade v hlave.

Je pravda, že peniaze mnoho vecí zjednodušujú. Ak ich máme, tak vďaka nim máme prístup k lepším veciam, lepšiemu jedlu, k lepším službám, a máme viac možností. Dokým ich používame ako prostriedok výmeny a neupíname sa na to, čo nám táto výmena prinesie, tak je to v poriadku.

Problém je v tom, keď sa tým snažíme si niečo kompenzovať či zakrývať. Svoj pocit prázdnoty, strachu, nízkej sebahodnoty a malého sebavedomia, problémy z detstva či svoje súčasné problémy. Tieto veci nevyrieši žiadne množstvo peňazí. Pretože peniaze sú len prostriedkom výmeny. A v týchto prípadoch nejde o výmenu, ale o zmenu. Zmenu v nás, vo vnútri samých seba. A preto je aj jedno, koľko peňazí človek má. Pretože svoj pocit prázdnoty nezaplníme žiadnym množstvom peňazí. Svoju nízku sebahodnotu nezvýšime žiadnym množstvom peňazí. A svoje hlavné problémy v živote tiež nevyriešime žiadnym množstvom peňazí. Pretože tieto veci musíme riešiť sami v sebe.

Čo sa naozaj stane, keď budete mať viac peňazí?

Zaujímavé je sledovať, ako sa ľudia správajú, keď dostanú viac peňazí. Veľa ľudí totižto vôbec nemyslí na dôsledky. Keď sa napríklad človek náhle dostane k vyššej sume peňazí ako tej, na akú je navyknutý, tak sa prejaví jeho charakter a presvedčenia. Peniaze sú vlastne nádherný nástroj na zosilnenie našich presvedčení. Čím viac peňazí niekto dostane, tým hlasnejšie budú jeho presvedčenia kričať. Ak má človek nízku sebahodnotu, tak začne nakupovať luxusný tovar a identifikovať sa s ním. Ak sa bojí o peniaze, tak ich buď hneď minie, alebo odloží. Pričom pod odloženie patrí nielen banka či matrac, ale aj “investovanie” do podielových fondov a iných nezmyslov. Pretože každý väčší podnikateľ vám povie, že investovanie vyzerá úplne inak.

Najzaujímavejší je však výsledok, ktorý sa tým dosiahne. Ak sme brali peniaze ako modlu, tak po ich minutí nastane ťažká depresia. Poznám veľmi veľa ľudí, ktorí sa dlhé roky snažili zarábať viac, a keď sa dostali ku svojmu vytúženému cieľu, tak zistili, že sú na tom ešte horšie ako predtým. Pretože presvedčenia sa riešia v hlave, a vyživujú peniazmi. Ak to človek nezačne hneď riešiť, tak častokrát upadne nielen do depresie, ale aj do celoživotnej letargie. Veď sa predsa toľko snažil, dosiahol ten “úspech”, a nielen že sa nič nezmenilo, ale ono sa to ešte aj zhoršilo. Opäť, pozornosť je obrátená na falošnú modlu peňazí a nie na nás. Výsledkom je absolútna demotivácia a zárodok presvedčenia “ak sa budem snažiť, tak aj tak tým nič nedosiahnem”. Ktoré je rovnako ako všetky ostatné toxické presvedčenia, úplne zbytočné.

Riešenie problému a ako mať viac peňazí

Riešením je neupínať sa na peniaze a zamerať sa na to, na čom nám v skutočnosti záleží. Neutekať od svojich problémov a riešiť ich, lebo inak nás vždy dobehnú. A nežrať šalát.

Vyžaduje to však duševnú prácu. Hľadanie a nachádzanie samých seba, počúvanie svojho vnútorného hlasu, a robenie toho, čo je správne. Čo my považujeme za správne, a nie všetci ostatní okolo nás. Pretože keď si priebežne riešime svoje vnútorné problémy, robíme správne veci a snažíme sa byť tými najlepšími ľuďmi ako len vieme, tak peniaze si k nám cestu nájdu aj samé. S tým rozdielom, že keď sa k ním dostaneme, tak nebudeme mať chuť kupovať luxusné veci či strachovať sa o to, že o ne prídeme.

Pretože sme naozaj vyriešili problém, a nesnažíme sa ho zakrývať peniazmi. Odmena za to je obrovská. A tým nemyslím teraz len to, že si budete môcť dovoliť si viac kúpiť. V dnešnom svete si už aj z bežnej výplaty toho viete kúpiť dosť veľa. Myslím tým pokoj na duši. Pocit naplnenia, zadosťučinenia či naozajstného šťastia. Ktoré nepotrebuje byť vyživované peniazmi, ale pramení priamo z nás. Dlhodobo. Keď sa raz dostanete na takúto úroveň, tak pochopíte, o čo ide. A najmä už nebudete chcieť zarábať viac peňazí len v domnení toho, že sa potom všetko magicky vyrieši. Pretože život toho skrýva pre vás oveľa, oveľa viac.