Prečo nenadávať na svojho zamestnávateľa

Dnes je moderné okrem iného nadávať na svojho zamestnávateľa. Nič to síce nerieši, ale aj tak to dosť často ľudia robia. Je to ale pre nás naozaj dobré?

Ja som tiež nebol iný, a ani mne sa to nevyhlo. Keď som ešte v dávnych dobách bol klasickým zamestnancom, tak po čase vždy nadšenie z novej práce opadlo, a nahradilo ho sťažovanie sa. Ako sa veci neriešia, akých mám zlých kolegov, ako by to a to mohlo ísť spraviť lepšie, a podobne. Dnes už viem, že sťažovanie je negatívny návyk, ktorý človeka časom privedie do hrobu. Prečo by ste sa však aj napriek tomu nemali sťažovať na svojho zamestnávateľa?

Dôvody

Prvý dôvod je ten, že de facto je to on, kto živí vás a vašu rodinu. Nemusí vám byť po vôli, ale ak neviete podnikať, tak zamestnanie je jediná možnosť, ako zarobiť peniaze. Z ktorých potom platíte všetko vo svojom živote. A je to zároveň najjednoduchšia možnosť, ako zarobiť peniaze. Tým pádom je aj najhoršie platená, pretože ju robí veľa ľudí. To je však daň za to, že okrem svojej práce nemusíte nič riešiť. Nemusíte vedieť, ako funguje predaj a marketing, ktoré do firmy prinášajú peniaze, aby vedela vyrábať a zaplatiť zamestnancov. Nemusíte vedieť takmer nič z práva, a ak aj niečo náhodou porušíte, tak takmer vždy to za vás schytá váš zamestnávateľ. Vedeli ste, že na Slovensku máme vyše 1,8 milióna zákonov a iných právnych predpisov, ktoré musíte vedieť a dodržiavať?

Ďalšie výhody

Takisto si nemusíte robiť starosti s ďalšími milión vecami, ako napr. kedy a čo štátu vykazovať cez 500 formulárov o všeličom možnom, či stále sledovať, čo sa zmenilo, a aké máte po novom povinnosti. Jednoducho iba dôjdete ráno do práce, spravíte si svoju prácu, a po 8 či 10 hodinách idete domov. Jasné, sú aj tam nejaké problémy, ale práve na to vás má váš zamestnávateľ – aby ste mu ich pomáhali riešiť. Pretože on ich musí riešiť 1000-krát viac.

Tiež si nemusíte robiť starosti s tým, či budete mať peniaze na ďalší mesiac. Ak vaša firma nemá problémy, tak vám proste pristanú na účte každý mesiac. A občas k tomu aj odmeny. Aj keď ste boli chorí. Aj keď ste boli pol mesiaca na dovolenke. Čo napr. takí živnostníci nemajú – keď nepracujú, nedostanú nič.

Takže si svojho zamestnávateľa vážte

Nemusí ísť o tutovku, ako môžu mať vaši známi. Ale nezabúdajte, že keď sa vám aj niekto chváli s tým, ako má v práci niečo super, tak sa už zvyčajne nechváli s tým, čo tam až tak dobré nie je. Takže aj keď sa niekto chváli, že pracuje v lepšej firme ako vy, tak môže byť na tom po započítaní všetkých benefitov oveľa horšie ako vy. Všade je totiž niečo lepšie aj niečo horšie.

Ak vám aj tak zamestnanie nie je po vôli, tak vydržte. Ísť podnikať je pre zamestnanca to isté, ako keby ste 10-ročnému dieťaťu povedali, že má zdvihnúť 300-kilovú činku. Malíčkom na nohe. Je to obrovská výzva. Preto sa aj väčšina ľudí vracia z podnikania naspäť do zamestnania. Je to oveľa, oveľa ľahšie ako podnikať. Peniaze sú z toho síce oveľa menšie ako z podnikania, ale je to tak ako všetko v živote – ťažšie veci stoja za viac, ľahšie veci stoja za menej až za nič. Preto si aj veľmi dobre rozmyslite, či naozaj chcete ísť podnikať. Je to liga majstrov.

Na záver

Pre toto všetko si svojho zamestnávateľa vážte. Odbremeňuje vás od kopy vecí, ktoré by ste za iných okolností museli riešiť sami, a bolo by to nad vaše možnosti. A stará sa o to, aby vám každý mesiac pristála vaša výplata na účte.  Váš šéf môže byť idiot, váš kolega ešte väčší. Ale dokým nenazbierate odvahu a vedomosti na podnikanie, tak buďte za to vďační. Lebo veľa iných možností nemáte. Alebo choďte do inej firmy – už len na Slovensku sú ich státisíce. Len sa nesťažujte, ako je to zlé. Jednak preto, že sťažovanie sa vás raz privedie do hrobu. A aj preto, lebo samotné sťažovanie sa nikdy nič nevyriešilo. Namiesto toho sa snažte byť najlepším človekom, akí len viete byť. Pretože len tak sa viete rozvíjať. A keď raz už dostatočne vyrastiete, tak možno aj to súčasné zamestnanie nebude až také zlé 😉