Keď sa skúsite prejsť u nás po ulici, a započúvať sa do rozhovorov okoloidúcich, tak získate dojem, že sa veci iba zhoršujú. Máme horšie životné prostredie, horšie pracovné podmienky, horších politikov. Apokalypsa je za každým rohom, a vlastne môžeme byť radi, že sa pod nami hneď teraz neprepadne zem. Je to však naozaj pravda?
Na prvý pohľad sa môže zdať, že áno. Veď predsa všetci o tom hovoria, ako je tu stále horšie a horšie, tak to asi bude pravda, nie? Ak ste mucha, tak asi áno – podľa hesla „jedzte h*vná, miliardy múch sa predsa nemôžu mýliť!“. Ak ste však človek, a zdá sa vám, že sa všetky veci len zhoršujú, tak niečo nie je v poriadku. Nie okolo vás, ale niekde inde. A tým problémom je toxické myslenie. Ktoré človeka rozožiera zvnútra.
Prečo je to ale tak?
Je to preto, lebo na čo sa sústredíte, to rastie. Keď sa sústredíte na negatívne veci, tak si všímate na svete iba to negatívne. A keď sa sústredíte na pozitívne veci, tak aj na tej najhoršej situácii vždy nájdete niečo dobré. Sústredenie sa funguje ako psychický filter, ktorý si sami nasadíme, a ktorý spoľahlivo prepúšťa iba to, čo má prepúšťať. Čiže keď si nasadíme negatívny filter, tak zrazu vidíme naokolo všetko zlé, aj čo tam predtým nebolo. A všímame si všetky „neprávosti“, politikov, hádky a zlobu. A keď si nasadíme pozitívny filter, tak zrazu negativita odíde, a všímame si zrazu 10x viac pozitívnych vecí – že sa máme čoraz lepšie, že máme krajšie mestá a prírodu, alebo že dnes máme neskutočné možnosti – ako napr. možnosť odletieť na opačný koniec Európy za 20 eur. A podľa toho sa mení aj naše správanie. Človek s negatívnymi postojmi nemôže mať dobrú náladu dlhšie ako pár minút. A čo myslíte, s kým sa potom ľudia radšej rozprávajú – s niekým, kto je stále iba naštvaný a negatívny, alebo s niekým, kto je usmiaty a má dobrú náladu?
Kto za to môže?
Za našu náladu a postoje si teda môžeme iba my sami. A môžeme si takisto vyberať, čo do seba prepustíme. Tak, ako sa vieme sústrediť na to negatívne, sa vieme sústrediť aj na to pozitívne. Keď ste však posledných 20 rokov mysleli negatívne, tak to nebude úplne jednoduché. Vyrobili ste zo seba šampióna v tejto disciplíne, a preorientovať sa na inú disciplínu bude vyžadovať trocha tréningu. Nie však veľa – zvyčajne iba pár dní, dokým si nenavyknete nasadzovať pozitívny filter namiesto negatívneho. Čiže sústrediť sa na to pozitívne namiesto negatívneho. Alebo aj keď sa vám niekto pokúsi nasadiť negativitu – napr. sťažovaním sa, či iným toxickým myslením – tak chvíľku potrvá, kým si zautomatizujete zvyk nevšímať si to a nechať si svoj pozitívny filter. A výsledky sa potom dostavia naozaj rýchlo. Daná toxická osoba to po chvíli vzdá a prejde na niečo lepšie, alebo odíde. A časom na jej miesto príde niekto lepší. Kto vám nebude stále omieľať, ako sa veci zhoršujú.
Naozaj sa veci zhoršujú?
Keď si zoberiete situáciu bežného človeka z objektívneho hľadiska, tak sa máme lepšie nielen ako pred 100 rokmi, ale aj pred 10-20 rokmi. Pred 100 rokmi sa ešte cestovalo na povozoch, jedlo a teplo nebolo samozrejmosť, a zdravotnú starostlivosť mali iba vyvolení. Dnes si žijeme doslova lepšie ako králi pred tými 100 rokmi. A keď si zoberiete nedávnu minulosť, povedzme pred 20 rokmi, tak je to tiež sakra rozdiel. Mobily a internet vtedy u nás vtedy iba začínali za extrémne vysoké ceny, a na notebook či smartfón ste ako bežný človek mohli len slintať za výkladom. Smartfóny s internetom vo vrecku vtedy vlastne ani neboli…
Keď ste chceli spraviť bežný nákup do domácnosti, tak ste museli obehať 10 obchodov, lebo hypermarkety vtedy tiež ešte neboli, alebo len začínali. O pohodlnom objednávaní cez internet, lacnom cestovaní bez víz do väčšiny krajín sveta, či súkromnej televízii s výberom kedykoľvek na želanie podľa seba – YouTube – snívali vtedy ešte aj na Západe. Dokonca aj taká dnešná samozrejmosť, ako Google, vtedy ešte len začínal, a Facebook mal ešte len vzniknúť v ďalekej budúcnosti… Čo nevyzerá, že sa veci oproti minulosti zhoršujú.
Objektívny stav
Takže z objektívneho hľadiska sa máme oveľa lepšie, ako pred 20 rokmi, a dokonca aj lepšie ako pred veľkou hospodárskou krízou v roku 2009. Čiže by sme ani nemali mať dôvod sťažovať sa. Prečo sú ale ľudia stále viac a viac negativistickí, a čakajú apokalypsu za každým rohom? Áno, valí sa na nás dnes oveľa viac negativity ako pred tými 20 rokmi. Ale to neznamená, že svet je naozaj taký. Keby taký bol, tak už dávno tu všetci zomrieme. Ale napriek tomu všetci stále žijeme.
A žijeme čím ďalej, tým lepšie. Len si to nevšímame. Lebo máme nasadený negatívny filter. A televízia, noviny či politici nám s radosťou dajú za plné priehrštie toho, na čo sme sa rozhodli sústrediť. Oni za to nemôžu, že sa cítime mizerne. Je to ich práca, upozorňovať na seba, a upozorňovanie negatívnym spôsobom je najľahší spôsob, ako to spraviť. Máme ich však za to obviňovať? Je to, ako keby ste obviňovali inštalatéra za to, že vám opraví prasknuté potrubie s vodou. Čo sami uznáte, že nie je zrovna múdre. Ale v iných oblastiach tak aj napriek tomu rozmýšľame. A to nás potom ničí. Pričom tú pôvodnú príčinu – nasadenie nesprávneho filtra – sme si spôsobili iba my sami. A veľmi rýchlo to vieme dať aj sami do poriadku, výmenou za ten správny filter. Po troche cviku je to rovnako náročné, ako si vymeniť jedny slnečné okuliare za druhé.
Dôsledky na zdravie
Negatívne myslenie a postoj má vplyv aj na zdravie. Každý lepší lekár, filozof či psychológ vám povie, že na negativistu sa nalepia všetky možné choroby, a na pozitívneho človeka len občasne, ak vôbec. A ak už tú nejakú chorobu majú, tak sa človek s pozitívnym postojom vylieči oveľa rýchlejšie ako ten s negatívnym. Tým najzarytejším negativistom ostáva len sypať do seba 20 tabliet s každým jedlom, a modliť sa, aby vydržali do ďalšieho dňa. Keď budete niekedy v nemocnici, tak si to veľmi ľahko overíte aj sami – pozorujte tie najhoršie prípady, ako sa správajú a na čo sa sústredia, a hneď nájdete 100%-nú súvislosť medzi zdravotným stavom a myslením daného človeka. Ak teda nechcete prijať to, že to medicína oficiálne dokázala už veľmi dávno.
Nie všetko je však ľahké
Keď sa však rozhodnete uvažovať pozitívne, tak časom zistíte, že nie vždy to ide. Jednak to zo začiatku bude trochu trvať, kým sa ustriehnete. A okrem toho máme všetci v sebe zvyčajne kopu nevyriešeného bordelu z minulosti, ktorý funguje ako automatický spúšťač v rôznych situáciách. Takže nerobte si z toho moc ťažkú hlavu, ak vám to zo začiatku nepôjde, alebo ak vám to z času na čas „ujde“. Všetci sme ľudia, a každý z nás sa z času na čas pomýli, resp. neustriehne. Mali by sme ale len kvôli tomu s tým prestať? Podľa mňa určite nie. Lebo tá drobná námaha, ktorú z času na čas vynaložíme, sa nám z dlhodobého hľadiska vyplatí niekoľkonásobne viac – lepším zdravím, lepšími priateľmi a vzťahmi, či lepšou prácou. Veci sa totiž zhoršujú iba vtedy, keď to vzdáme.
A niekedy ani tá súčasná práca nemusí byť až taká zlá, ako sa nám zdalo predtým, ako sme vymenili filtre. Takisto veľakrát ani naši partneri či náš zdravotný stav. Prípadne sa tie veci „samé“ upravia, keď upravíme svoje filtre. Pretože veci sú zlé a dobré len na základe toho, ako ich vnímame my sami. A keď si ponecháte negatívny filter, tak ako môžete čakať, že cez neho prejde veľa pozitívneho? Takto sa pozitívne veci nedajú vnímať. Pretože vnímate len to, čo prejde cez vaše filtre. Čo v prípade negatívnych filtrov znamená, že nemôžete vnímať pozitívne absolútne nič.
Ako to teda naozaj je?
Nie všetky veci sa teda zhoršujú. Aspoň teda nie z dlhodobého hľadiska. Áno, máme lepšie a horšie obdobia, ale keď sa porovnáte sami so sebou teraz a pred 10 rokmi, tak ste teraz niekde úplne inde. Ak ste to teda všetko nevzdali, neopustili sa a neutápate sa niekde v alkohole. To by ste však z tohto článku nezvládli prečítať ani prvých 10 viet. Preto tvrdím, že ak ste to zvládli dočítať až sem, tak sa máte lepšie, ako ste sa mali pred 10 rokmi. A oveľa lepšie ako pred 20 rokmi, či počas „starých zlatých časov“. Pretože staré zlaté časy sú zlaté iba preto, lebo sú už dávno za nami.
Ak sa vám aj napriek tomu zdá, že je to horšie, tak si ešte raz prečítajte tento článok, a okamžite začnite trénovať výmenu filtrov. Pretože je to len vo vašom vlastnom záujme. A pretože objektívne, aj podľa štatistík, bežnému človeku u nás dlhodobo rastie životná úroveň. Zhoršujú sa však psychické návyky, či prestávame byť vďační za to, čo máme. A berieme vymoženosti spred 10 rokov dnes ako samozrejmosť, na ktorú si dnes ešte veľakrát aj nárokujeme.
Nároky a vďačnosť
Nárok však nemáme na nič. Ani na život. Kľudne sa vám môže stať, že teraz žijete, a ráno sa už nezobudíte. Každý deň totižto zomrie niekoľko miliónov ľudí. A nikto nevie, kedy to naňho príde. Môžete to byť pokojne zajtra aj vy. Nie že by som vám to prial – proste to zajtra môže prísť aj na vás, či chcete alebo nie. Takže keď si nevážime to, že tu môžeme žiť a zlepšovať sa, tak ako si potom môžeme vážiť všetko ostatné okolo seba? A uvažovať pozitívne, napriek tomu, že nemáme kontrolu absolútne nad ničím okrem seba?
Toto je teda dôvod, prečo sa veci akože zhoršujú. Nezhoršujú sa, máme iba zlé filtre. Ktoré si vieme podľa potreby hocikedy, rýchlo a zadarmo vymeniť. A je to len na nás, či sa chceme utápať v neprávostiach tohto sveta, alebo či si chceme užívať život a tešiť sa z neho. V tom druhom prípade však nevyhnutne musíte mať tie správne filtre, návyky a presvedčenia. A všetko z toho dokážete spraviť, keď už viete, ako na to.
Ktorú z týchto možností si vyberiete?