Ako najrýchlejšie vyriešiť problém

Problémy idú vyriešiť aj veľmi rýchlo - ako najrýchlejšie vyriešiť problémProblémy nikdy nie sú príjemné. Sú tu však pre nás, aby sme rástli a rozvíjali sa. A sú dokonca jediným zdrojom nášho rastu. Vyriešiť problém však veľakrát býva zbytočne ťažké, ak nevieme ako na to. Preto sa teraz pozrieme na najefektívnejšiu techniku, ako vyriešiť problém.

Na začiatok si však ujasnite, či je to váš problém – tak ako píšem o tom v tomto článku. Väčšina problémov je totižto problém niekoho iného, ktorý väčšinou nemusíte riešiť. Dokonca ani v zamestnaní. Preto si vždy najprv položte otázku, či je to naozaj váš problém. A ak nie je, tak ho neriešte. Tak si ušetríte polku života. My sa v tomto článku budeme zaoberať tou situáciou, keď je to naozaj váš problém.

Ako bleskovo vyriešiť problém

Najrýchlejšou technikou, ako vyriešiť problém, je spýtať sa niekoho, kto už taký problém riešil. Väčšinu problémov, ktoré riešite, totižto už niekto predtým úspešne vyriešil. A naozaj nových problémov existuje veľmi malé množstvo. Dokonca aj keby ste leteli na Mesiac, tak už existuje hneď niekoľko tímov vo svete, ktoré to zvládli. Takže čím menší problém to je, tým prudko rastie šanca, že nájdete niekoho vo svojom okolí, kto to už zvládol. Môžu to byť vaši kolegovia, vaši kamaráti, niekto z vašej rodiny, alebo niekto na sociálnych sieťach v jednej zo skupín, kde už ste. Takisto, na každú tému existuje už aj v našich končinách hneď niekoľko blogov, a ich autori vám veľakrát budú ochotní pomôcť. Veľa riešení nájdete aj v knihách, venujúcich sa danej oblasti. Alebo jednoducho použite Google a dajte sa prekvapiť.

Príklady

Ak napríklad chcete vyriešiť problém v práci, tak sa spýtajte kolegov alebo šéfa, či niekto niečo podobné už riešil. Ak sa chcete naučiť variť, tak sa spýtajte rodičov alebo kamarátov, ako na to. Ak sa chcete vyzdravieť, tak sa spýtajte lekára alebo niekoho, kto sa z toho už dostal. Niekedy vám síce títo ľudia nepomôžu priamo vyriešiť problém, ale existuje veľmi veľká šanca, že vás pošlú za niekým ďalším, kto už vie, ako ďalej. Informácií o kadečom majú dnes ľudia veľakrát aj prebytok. Takže aj keď to sami nevedia, tak postupne vás nasmerujú tam, kam máte ísť. A na zopár krokov sa tam zvyčajne aj dostanete.

Ale ja na to chcem dôjsť sám!

Častokrát však na riešenie problému chcú ľudia dôjsť sami. Či už kvôli dobrému pocitu, alebo kvôli tomu, že sú navyknutí všetko robiť sami. To síce nie je úplne zlý prístup, ale pamätajte, že všetci máme iba 24 hodín každý jeden deň. A vymýšľať koleso odznova, len aby nám znova vyšlo len koleso, je tak trochu mimo. Preto ak trpíte týmto zlozvykom, tak sa skúste odosobniť, a namiesto toho sa spýtajte niekoho, kto už asi niečo podobné riešil. Takmer vždy si tým ušetríte kopec času, námahy a veľakrát aj peňazí.

Najväčšia prekážka

Jednou z najväčších prekážok v použití tejto techniky je to, že ľudia sa častokrát jednoducho boja alebo hanbia opýtať sa. A to vôbec nie je prirodzená reakcia. Vypestovali ju v nás v škole, kde nás 8-20 rokov cvičili v tom, aby sme sa nepýtali. Kto sa v škole opýtal, bol za bifľoša, kocku alebo za debila. A takýto zvyk je naozaj silná košeľa. Čo však neznamená, že sa toho neviete zbaviť. Na pomoc si skúste spomenúť, že boli časy, kedy vám to nerobilo vôbec žiadny problém. Že kedy to bolo? Keď ste mali tak 3-6 rokov. Akonáhle sa totižto dieťa naučí hovoriť, a ešte nie je zruinované školským systémom, tak nemá problém sa opýtať hocikoho hocikedy na hocijakú otázku – dokonca ani na tú nevhodnú. Kto z vás videl aspoň raz dieťa, ktoré sa dokolečka pýtalo “A prečo?” 😀

Takže viete to, len ste si to pod strachom zo zosmiešnenia zablokovali. Vtedy ste sa báli posmechu od 8-ročných spolužiakov. Teraz ste už dospelí, a myslím že posmech od 8-ročných decák vás už nerozhodí. Takže? 😀 A práve uvedomenie si toho, kde a za akých podmienok sme si vytvorili daný návyk či presvedčenie (v tomto prípade napr. “keď sa opýtam, tak ma vysmejú”), nás veľmi rýchlo dokáže presvedčiť o zbytočnosti takéhoto správania, a vieme ho zvyčajne aj okamžite napraviť. Takže ak by ste aj napriek tomuto mali problém s opýtaním sa, tak si skúste ešte spomenúť, kedy kto a za akých okolností vás v minulosti vysmial alebo vyhrešil, keď ste sa niečo spýtali. Potom by to už malo spoľahlivo prejsť.

Prečo to použiť čím skôr

Toto je teda najrýchlejšia technika, ako vyriešiť problém. Pretože keď už niekto pozná riešenie, tak vám tým vlastne ukazuje priamu cestu k cieľu. Ak s tou technikou nebudete mať problém, tak budete prekvapení, ako rýchlo zrazu budete vedieť riešiť problémy. Niektoré síce pôjdu ťažšie a iné ľahšie. Vo všetkých prípadoch sa však aj napriek tomu budete musieť na nich namakať. Bez námahy totiž nič nie je. Myslite však na to, že problémy sú tu pre nás. A sú tu pre to, aby sme sa na nich niečo naučili, alebo aby sme sa v niečom zlepšili. Preto sa nenechajte odstrašiť žiadnym z nich, a smelo sa do nich zakusnite. Pretože čím rýchlejšie viete vyriešiť problém, tým rýchlejšie sa vám uľaví. A tým viac času budete mať na príjemnejšie veci 🙂