Sú výrobky Fair Trade naozaj lepšie?

Je fair trade naozaj skutočný?Na rôznych zdravých blogoch sa v posledných rokoch rozmohol fenomén potravín “Fair Trade”. Nový hit internetu po legendách ako bio potraviny, superfoods či himalájska soľ, sľubuje šťastných roľníkov a vyriešenie chudoby vo svete. A vraj férovosť pre všetkých. Podobne ako komunizmus. A častokrát je predávaný spolu so “zdravými” potravinami. Čo to však naozaj je?

Potraviny či výrobky Fair Trade sľubujú férové podmienky pre malých roľníkov, tak aby vraj mali z čoho žiť, a aby boli spokojní. Vraj tým, že ich zlé nadnárodné korporácie nebudú zdierať, a dostanú “férovú” odmenu. Niečo podobné, ako hlásal marxizmus. Napriek tomu, že to vyzerá ako šľachetná myšlienka, tak to je v skutočnosti ďaleko od šľachetnosti. A teraz si povieme, prečo.

Čo je to férové?

Začneme pri otázke, že čo je to “férové”. Je to slovo, ktoré pochádza z anglického “fair”, ktoré znamená “príjemný” alebo “primeraný”. Toto slovo samotné má v angličtine viacero významov, ale v tom spojení s obchodom sú z toho použiteľné asi iba tieto dva. A od toho sa odrazíme ďalej. Spojenie “Fair Trade” potom znamená niečo ako “primerané obchodovanie”. A tým argumentujú aj ony organizácie, ktoré takéto potraviny potom certifikujú – že vraj roľníci dostanú primeranú odmenu.

Záludnosť situácie

V tomto bode by ste však mali spozornieť hneď z viacerých dôvodov. Prvým je to, že by ste mali byť zvedaví, že kto určil, čo sú to “primerané” odmeny. Vo väčšine sveta totižto máme kapitalizmus, a ten neurčuje, koľko je to primerane. Určuje to iba režim, ktorý sme tu trpeli cez 40 rokov. A ktorý sa snažil diktovať človeku, koľko má zarábať, ako má žiť, čo môže robiť a hovoriť, aký je jeho osud, a tak podobne. Niečo ako novodobejšia forma otroctva. Takže keď sa aj niekto pokúša určiť, aká je minimálna cena akéhokoľvek tovaru, tak ide automaticky o nejakú z foriem diktatúry. Vo vyspelom svete však takéto veci nie sú. Pretože cenu vo funkčných ekonomikách vždy určuje ponuka, dopyt a obchodné zručnosti.

Druhý dôvod je to, ako funguje svet obchodu. Máme ponuku a dopyt, a ak sa stretnú, tak väčšinou z toho vzíde dohoda kupujúceho a predávajúceho. Keď ste niekedy podnikali, alebo aspoň predávali, tak viete, že dohodnutá cena závisí od vyjednávacích zručností oboch strán. A kto je lepší, ten vyhráva. Princíp, ktorý bez problémov akceptujeme pri športe. Ale pri obchode zrazu potrebujeme “Fair Trade”. Pretože tam sú vraj zlé veľké korporácie, ktoré zdierajú malých úbohých roľníkov. Obrázok ako vystrihnutý z Marxovej knižky.

Je Fair Trade naozaj férový?

Nič o tom, že roľníci nemajú vyjednávacie zručnosti, ktoré zabezpečia, že namiesto X peňazí zarobíte 3x toľko za ten istý tovar. Iba strašenie o bezmocnosti obetí, a vyvolávanie pocitu viny vo vás. Na čo kopec ľudí hneď naletí, a v pocite vyhnutiu sa nemorálnosti otvárajú ihneď peňaženky. To, že ich smartfón bol vyrobený v Ázii, a že americkí výrobcovia vedú siahodlhé ultra tvrdé vyjednávania s ázijskými výrobcami za každý cent, aby mohli mať marže na oveľa drahších produktoch cez 50% ako napr. pri iPhone, ich už netrápi. Pritom tieto vyjednávania majú dosah na milióny pracujúcich, a ich mzdu.

Tretí dôvod je ten, že som nikde zatiaľ nevidel, že by tieto organizácie zverejňovali, ako majú zabezpečiť a dodržiavať onen “Fair Trade”. Čiže aké sú výkupné ceny bežných komodít vs. tie ich “férové”. A keď už viete z predchádzajúceho odseku, ako funguje obchod, tak by logika vravela, že by mali roľníkom poskytovať vzdelávanie – v obchodných, vyjednávacích a organizačných zručnostiach. Pretože to priamo ovplyvní predajné ceny aj ich situáciu bez diktovania. To som však pri žiadnej z tých organizácií nevidel. Iba kopec rečí o certifikácii. Čiže vykazovaní na papieri, že to tak je. A keďže papier znesie všetko, tak sa na to osobne vôbec nespolieham.

Takže sú to de facto iba obyčajné potraviny s prehlásením, že sú “Fair Trade”. Za násobne vyššiu cenu ako tie “obyčajné” potraviny bez toho prehlásenia. Ako je však možné, že tak inteligentné bytosti, ako sú ľudia, naletia na takýto lacný trik?

Prečo to kupujú?

Dôvodom nelogického správania je znova psychológia. Tentokrát neeticky používaná psychológia na vyvolanie viny kupujúcich, že sú zlí, ak dopustia, že chudáci roľníci majú také zlé podmienky. A že budú dobrí, keď nakúpia práve od nich, a de facto peniazmi si kúpia morálku. To, že máme aj tu na Slovensku státisíce ľudí, ktorí majú hrozné podmienky, ich netrápi. Ale výrobca pomarančov na druhej strane planéty už áno. Pretože vyvolanie viny je iba vyvolanie skrytej formy strachu. A strach okamžite vypína logiku, a spôsobuje pudové konanie. Tak ako sme si tu o tom už veľakrát povedali. A aj preto sú ľudia ochotní naletieť na tento trik. Je to smutné, ale je to tak.

A toto nie je jediný prípad toho, ako vo vás môžu rôzni ľudia vyvolať pocit viny. To sa dá spraviť na tisíc spôsobov, a kopec ľudí to robí aj vo svojich vzťahoch. Vina, ak ju ten druhý prijme, je spoľahlivým nástrojom na ovládanie od toho, kto sa ju snaží vyvolať. Aj ju prijmete, tak ste práve spadli do osídiel svojho “pána”. Ale ak ju neprijmete, tak nad vami nemá žiadnu moc. Jednoduché, ale takmer vždy prehliadané.

Uvidia z toho niečo tí roľníci?

Preto osobne vôbec neverím, že “Fair Trade” je vec hodná našich peňaženiek. Je to založené na podvedomom vyvolávaní viny v kupujúcich, bez akejkoľvek transparentnosti od organizácií, ktoré to deklarujú. A asi nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že z tej extra sumy daní roľníci neuvidia nič alebo skoro nič. Lebo niečo treba minúť aj na chod takýchto organizácií. Ktoré všetky do jednej sídlia v západnom svete, kde sú platy niekoľkonásobne vyššie ako u nás. A na to musíte predať toho veľmi, ale naozaj veľmi veľa, aby to bola bezvýznamná položka v tej extra prirážke, ktorú platíte za “férovosť”. Vzhľadom na to, koľko žalostne málo toho je v obchodoch, asi nebudem ďaleko od pravdy, že všetka tá prirážka je spotrebovaná na chod daných organizácií. Kde jedna osoba z nej dostane mesačne zaplatené viac, ako ten chudák roľník za niekoľko rokov práce.

Len na vyjasnenie – teraz neurážam ani neznevažujem roľníkov. Sú to pre mňa ľudia ako ktokoľvek iný. Poukazujem na to, že isté organizácie z nich robia chudákov-trpiteľov, na ktorých sa páchajú neprávosti sveta, a že musíte zaplatiť, inak nebudete dobre spať. Čím z vás de facto robia zlého kapitalistu, ktorý je zrazu dobrý, keď pustí nejaký ten peniaz. Nepripadá vám to presne ako časy nedávno minulé?

Ako k tomu pristupujem ja

Takže ja osobne takéto veci nekupujem. A odmietam to podporovať. Pretože sme dospelí ľudia, a naša životná situácia závisí čisto iba od toho, ako na sebe makáme, a čo sme pre to ochotní spraviť. Keď sa to vedeli bez podpory naučiť malí slovenskí roľníci, ktorí teraz väčšinu bio úrody predajú do Nemecka a okolitých krajín za násobne vyššie ceny, ako by to predali tu, tak sa to vedia naučiť aj roľníci kdesi v Ázii. Ktorá má mimochodom najdlhšiu tradíciu vyjednávania a obchodu v celých dejinách, a sú v tom 10x lepší ako my. A nie je to ani náš problém, takže ho nemáme ani čo riešiť. Dokonca aj Biblia vraví, že “nedávaj chudobnému rybu, ale nauč ho chytať ryby”. Čo viac k tomu ešte dodať?