Musíte stále robiť poriadok a upratovať?

Váš stôl nemusí vyzerať takto - nemusíte stále upratovať a robiť poriadokUpratovanie nikto nemá rád. Nikomu sa nechce stále robiť poriadok a upratovať. Čo však, ak máte doma alebo v práci neporiadok, a musíte často upratovať? Dá sa to vôbec nejako zredukovať, alebo aspoň ísť na to lepšie?

Upratovanie je samo o sebe fajn. Pomáha nám si robiť poriadok vo veciach, a vďaka nemu máme potom viac priestoru, a vieme kde čo je. Čo nám vo výsledku šetrí kopec času a frustrácie. A veľakrát nás ušetrí aj od drobných úrazov.

Prečo musíte často upratovať

Problém však je, keď ho musíme robiť často. Vtedy je to už signál toho, že niečo nerobíme úplne správne. A že to máme zlepšiť. Tak isto ako je to so všetkými vecami, ktoré sa nám nepáčia, ale “ako naschvál” sa nám stále opakujú znova a znova, až dokým ich nevyriešime.

Ak máte doma bordel vo veciach, alebo v práci vyzerá váš stôl ako hora papierov, z ktorej sem-tam vykukne nejaké pero, hrnček či mŕtvola, tak je na čase to samozrejme začať upratovať. Ako to však spraviť tak, aby sme to už potom nemuseli robiť až tak často?

Ako to vyriešiť

Odpoveďou sú znova návyky. Aby ste nemuseli tak často robiť poriadok a upratovať, tak budete potrebovať tieto tri:

  1. zorganizovať si svoj priestor,
  2. odkladať veci hneď po ich použití,
  3. pravidelne sa zbavovať nepotrebných vecí.

Všetky tri návyky sa vzájomne prelínajú a doplňujú, a zachvíľu uvidíte aj ako. Preto je vhodné ich začať trénovať spoločne. Po ich zvládnutí už nebudete musieť toľko upratovať, resp. budete musieť upratovať naozaj len raz za čas.

Prvý návyk – v práci

Prvým návykom je teda naučiť sa zorganizovať si priestor. V práci je dobré rozvrhnúť si miesto na pracovnom stole a šuflíky pod ním tak, že na jedno miesto pôjde iba jeden typ vecí. A prípadne si vytvoriť úložné priestory alebo miesta, aby vám pomohli udržiavať veci pokope. Napr. na jednom mieste na stole budú iba papiere, na druhom mieste budete mať hrnček na perá a ceruzky, a na treťom mieste budú napr. lístočky s poznámkami, čo treba spraviť. Takisto si šuflíky môžete rozvrhnúť tak, že v jednom budú iba písacie potreby, v druhom iba aktuálne nepoužívané dokumenty, a v treťom osobné veci. To si už najlepšie budete vedieť navrhnúť vy sami, pretože sami viete najlepšie, čo všetko používate v práci.

Po pár minútach zamyslenia dôjdete na celkom obstojný systém, ako si veci zorganizovať. Podstatné je mať ale len jedno jediné miesto na jeden typ vecí. Do toho miesta môžete potom dávať aj viacero typov vecí, to je v poriadku. Nedávajte však ten istý typ vecí – napr. perá – na viaceré miesta. Jeden typ veci musí ísť vždy na to isté miesto. Inak si začnete vyrábať bordel.

Prvý návyk – doma

Podobné je to aj doma. Ak mávate doma bordel, alebo len jednoducho musíte často upratovať, tak si podobne ako v práci stanovte, kam sa bude odkladať konkrétny typ vecí. Napr. oblečenie dávate do skrine, a v rámci skrine si vyhraďte jedno miesto na nohavice, jedno miesto na košele, jedno miesto na kabáty, atď.. Dokonca aj spodnú bielizeň si roztrieďte na jednotlivé druhy, a tie ukladajte každý len na jedno miesto. A podobne to spravíte s ostatnými vecami v byte. Napr. ak stále hľadáte kľúče, tak si jednoducho vyhraďte na ne jedno miesto, a tam ich vždy dávajte, keď dôjdete domov.

A ak to miesto nemáte, tak si ho spravte – napr. kúpte si vešiačik na kľúče, alebo si zatlčte 3 klince z boku botníka, alebo si dajte na botník nejakú malú mištičku a dávajte tie kľúče tam. Hrnce v kuchynskej linke si zorganizujte podľa typu alebo spôsobu použitia. A takisto aj veci v chladničke, komore či v pivnici. Tým si nielen zorganizujete svoj domov, ale si aj uvoľníte ohromné množstvo priestoru vo svojej pamäti, a nemusíte si toho toľko pamätať, kde ste čo dali. A keď nabudúce budete danú vec potrebovať, tak okamžite budete vedieť, kam siahnuť.

Druhý návyk

Druhým návykom je návyk odkladať veci hneď po ich použití. Nie o chvíľu, hneď či neskôr, ale okamžite. Pretože to “o chvíľu” či “neskôr” znamená väčšinou nikdy. Počas dňa máte zvyčajne veľa povinností, a takisto aj po príchode domov. A keď neodložíte danú vec hneď po jej použití, tak trikrát hádajte, čo sa stane? Jednak o chvíľu budete založení vecami, a keď tú vec budete potrebovať znova, tak ju budete musieť hľadať. Čo vždy nejaký čas trvá. A často aj veľmi dlho. Pričom ak by ste už mali zorganizované svoje veci, ako som písal v predchádzajúcom bode, tak vám to odloženie zaberie iba pár sekúnd navyše. A ušetrí množstvo času a nervov pri následnom hľadaní, pretože by ste už vedeli, kde to je. Bez toho vám zostáva sa iba diviť, prečo stále nestíhate

Vysvetlíme si to na príklade kľúčov. V prechádzajúcom bode sme si povedali, že by ste mali mať pre ne vyhradené miesto, povedzme tie klince na botníku. Tento ďalší návyk spočíva v tom, že tie kľúče po zamknutí dverí nehodíte niekam na stôl v kuchyni alebo obývačke, ale hneď po zamknutí ich zavesíte na ten klinec. Časom sa vám z toho vytvorí automatický návyk, a budete to robiť automaticky bez toho, aby ste na to mysleli. Tak ako keď napr. máte smäd, a hneď sa idete napiť. Keď potom budete odchádzať z domu, tak tie kľúče potom nemusíte hľadať po celom byte. Nájdete ich okamžite na svojom mieste aj po slepiačky. A takto to je rovnako aj so všetkými ostatnými vecami, čo máte okolo seba doma alebo v práci. Keď má každá vec svoje miesto, a odkladáte ju tam hneď po použití, tak si nebudete vytvárať toľko neporiadku, a logicky nebudete musieť ani toľko robiť poriadok a upratovať.

Tretí návyk

Tretí návyk je návyk zbavovať sa pravidelne tých vecí, ktoré už nepoužívate. Logicky platí to, že čím máte menej vecí, tým menší neporiadok s nimi viete spraviť. A tým menej častejšie treba robiť poriadok a upratovať. Okrem toho to má aj ďalšie výhody, o ktorých som už písal v tomto článku. Veľmi odporúčam si ho prečítať. Zbavovanie sa starých vecí síce bude pre väčšinu z vás asi miernou traumou, ale výsledok za to stojí. Menej vecí v dome znamená viac priestoru pre nás či pre nové veci, ktoré k nám majú ešte len prísť. A stačí to robiť iba 1-2x ročne.

Už nebudete musieť toľko upratovať

Tieto tri návyky vám z dlhodobého hľadiska ušetria nielen množstvo času, ale aj upratovania a iných nepopulárnych činností. Poriadok proste musí byť. A ak nie je, tak musíme dokolečka stále iba robiť poriadok a upratovať. Je to podobné, ako keď škrečok beží dokolečka na škrečkobehu – síce toho enormne veľa nabehá, ale nič nespraví. Tak prečo by sme to mali robiť aj my? Máme na viac ako škrečky, a večné robenie stále tých vecí dookola robiť nemusíme, ak na to pôjdeme s rozumom. A čím menej vecí budeme musieť robiť, tým viac času nám zostane na seba či na našich blízkych. Tak prečo večne dokola upratovať, keď sa toho vhodnými návykmi vieme ušetriť, a robiť namiesto toho príjemnejšie veci? Najmä keď to celé nie je veľká veda? Preto si osvojte tieto návyky čím skôr. A potom uvidíte, že aj svokra bude prekvapená, ako ste to zvládla 😀