Čo spôsobuje únavu po mäsitej strave

Hoja ďunďa hoja, krkovička voláDnes sa cíti čím ďalej tým viac ľudí unavene po mäsitej strave. A po prečítaní rôznych “zdravých” blogov začínajú obmedzovať mäso. Následné ustúpenie príznakov berú ako zlepšenie svojho stavu, aj keď sú od pravdy na míle ďaleko. Pretože nevyriešili problém, iba ho zamaskovali a odsunuli do budúcna. A okrem iného hazardujú so svojím zdravím. Čo teda spôsobuje únavu po mäsitej strave?

Na začiatok upozornenie – uistite sa, že tá únava nie je spôsobená nejakou chorobou, či zlým spánkom. Pretože únavou sa prejavuje takmer každá jedna choroba. Preto by ste to v prvom rade mali riešiť s lekárom. A až keď ten nenájde žiadnu objektívnu príčinu, tak až potom zoberte do úvahy informácie v tomto článku.

Keď vám už teda lekár potvrdil, že vám nič nie je, tak čo je teda príčinou, ktorá aj napriek tomu spôsobuje únavu po mäsitej strave? Budete prekvapení, ale mäso nie je dôvodom. Napriek tomu, ako to vyzerá, či čo ste sa dočítali na všelijakých vegánskych či iných blogoch. Pretože ak nám niečo spôsobuje problém, tak ten problém treba riešiť, a nie maskovať.

Príčinou je nedostatočná fyzická aktivita

Ako to? Mäso samo osebe vyžaduje relatívne veľké množstvo energie na strávenie. Je to spôsobené najmä vysokým obsahom kvalitných živočíšnych bielkovín, ktoré nenahradíte ničím iným ako ostatnými živočíšnymi bielkovinami. Iste, určite ste už počuli, ako to všetko ide nahradiť sójou, či iné vegánske bájky. Ja osobne však dám radšej na názor odborníka – čiže dietológa – a nie na názory rôznych ideológií. A ten vám povie, že mäso zo stravy nie je dobré vysadzovať. Čo však s tým, keď nám naše trávenie spôsobuje únavu po mäsitej strave?

Ako som už spomenul, tak problémom je nedostatočná fyzická aktivita. Presnejšie povedané – kriticky nízka fyzická aktivita, kombinovaná s extra výživným jedlom. Vďaka čomu má telo zrazu stráviť niečo, čo mu v minulosti nerobilo problémy.

Fyzická aktivita v minulosti

Keď sa pozriete na úroveň fyzickej aktivity, akú majú dnešní ľudia v porovnaní s relatívne nedávnou dobou pred 20-30 rokmi, či nebodaj pred 100 rokmi, tak je to na zaplakanie. Celý deň sedia alebo stoja na mieste, či už v kancelárii, vo fabrike, alebo doma na gauči. Medzi tým sa občas mihnú okamihy, kedy sa treba niekam presunúť – a aj to sa deje po sediačky, či už v aute, vlaku, električke či autobuse. Tých pár krokov, čo prejdú medzi tým, je takmer úplné nič. Pritom pred takými 20-30 rokmi to bolo o niečo lepšie – neboli skoro žiadne autá, a do práce sa väčšinou chodilo pešo v rámci toho istého mesta. Mimo práce sa trávil voľný čas na záhradke alebo niekde v prírode.

A keď sa pozriete na to, ako sa žilo pred 100 rokmi, a koľko fyzickej aktivity musel vyvinúť bežný človek, tak zistíte, že dnes sme všetci oproti nim obyčajní kripli. Ráno sa bežne vstávalo ešte pred východom slnka, aby sa stihla “obriadiť” hydina a domáce zvieratá. Potom sa robilo celý deň až do zotmenia na poli či v hore. S takou fyzickou záťažou, že by to nedali ani dnešní vrcholoví športovci. A večer sa opakoval ranný rituál. Makalo sa ako u muklov, a to vyžadovalo kopec energie. Preto nebol problém večer pred spaním zjesť aj slaninu s chlebom a dobre sa vyspať. A už vôbec nemuseli riešiť únavu po mäsitej strave. Pojedači iba zeleniny a korienkov boli väčšinou odsúdení k nejakej chorobe typu tuberkulóza, a veľmi krátkemu životu.

Ako je to dnes

A my dnes máme oproti tomu takmer nulovú fyzickú aktivitu. Ktorá vyžaduje možno tak 1/5 až 1/10 stravy toho, čo mali naši predkovia. Lenže za ich časov bolo jedlo nedostatkové, a dnes je prebytkové. Ľudia sa doslova prežierajú v porovnaní s tým, čo vyžaduje ich telo a jeho fyzická aktivita. A vývojovo ideme zrazu naspäť, a zrazu všetci riešime únavu po mäsitej strave.

A to je hlavný dôvod toho, prečo ľudí uspáva mäsitá strava. Keď celý deň sedia buď v kancelárii, v aute alebo na gauči doma, tak potrebujú naozaj minimálne množstvo stravy. A ak je slabá aj duševná aktivita – ktorá za normálnych okolností vyžaduje zvýšený príjem sacharidov – tak si telo vie vystačiť naozaj s minimom stravy. To je však v praxi pre bežného človeka ťažko dosiahnuteľné. Teda – ťažké na prvý pohľad. Pretože keď dôjdete napr. na obedové menu, tak aj v tej najlacnejšej vývarovni vám naložia poriadnu porciu. A čo sme boli naučení doma? Zjesť celý tanier, a nič nenechávať. Aj keď by nám stačila možno 1/2 alebo 1/3 tej porcie. Ale zjeme všetko. Niekedy aj preto, aby sa kolegovia za stolom blbo nevypytovali, prečo zrazu jeme tak málo. Riešenie je však iba tak ťažké, ako si myslíte.

Ako na únavu po mäsitej strave?

V podstate máte na výber 2 možnosti. A ani jedna z nich nie je vysadzovať mäso. Prvou možnosťou je znížiť množstvo jedla, ktoré zjete. Najmä toho mäsa, z ktorého vám bude stačiť naozaj iba polovica či tretina, ak nemáte veľkú fyzickú aktivitu počas dňa. Presné množstvo vám nepoviem, ale moc to neznižujte, aby ste si tým zasa neuškodili. Živočíšne bielkoviny nejdú ničím nahradiť na 100%. Toto riešenie však nie je ideálne.

Druhým riešením je zvýšiť fyzickú aktivitu. Čiže začať športovať, posilňovať, či robiť inú každodennú náročnú fyzickú aktivitu. Čas si na to určite nájdete, ak budete aspoň trochu chcieť. Okrem lepšieho pocitu po tréningu, či oveľa lepšieho zdravotného a psychického stavu, tým vyriešite aj problém s trávením “ťažkých jedál”. Pretože pridaním fyzickej záťaže prinútite telo, aby začalo viac pracovať, a tráviť aj to, čo dovtedy považovalo za nepotrebné. Pretože predtým si z rovnakého množstva mohlo vyberať, čo chce. A po novom musí “stráviť aj cement”. Toto je z môjho hľadiska oveľa lepšie riešenie, pretože sa neobmedzujete. A pridáte telu fyzickú aktivitu, čím ho donútite fungovať oveľa lepšie a efektívnejšie.

Trávenie s vysokou fyzickou aktivitou

Boli by ste prekvapení, čo je telo schopné stráviť napr. po takom vzpieračskom tréningu, ktorý preverí každý jeden sval na vašom tele, a prudko zvýši spotrebu stravy. Pamätám si, že hneď prvý týždeň po tom, ako som začal cvičiť vzpieračské cviky, som nemal problém stráviť hoci aj pečenú krkovičku s hranolkami a kapustou. Jedlo, z ktorého dnes polovica populácie odpadáva únavou, dostáva infarkt a rakovinu, a ktoré im trávi tak pol dňa, mi strávilo za 2-3 hodiny. A nielen to, ale aj všetko ostatné, čo som do seba dal. Preto som nemal problém zjesť hocičo, a na mojom stave sa to nijak neprejavilo. Akurát som sa cítil lepšie, a pribral som časom zopár kíl svalov. A na únavu po mäsitej strave som ani len nepomyslel.

Keď vynecháte fyzickú aktivitu…

Toto leto som však vynechal tréning na 2 mesiace, pretože cvičiť v horúčavách nie je zrovna dobrý nápad. A čo sa stalo? Zhruba po tých 2 mesiacoch sa telo dostalo naspäť do pôvodného stavu. Nebolo zvonku stimulované silovým tréningom, a teda jeho potreby boli oveľa menšie. A keď som si dal cez obed napr. vyprážaný rezeň s majonézovým šalátom, tak som bol nejakú hodinu po tom poriadne unavený. Lebo som dal telu niekoľkokrát viac jedla, ako potrebovalo, a teda muselo sa “brániť” rozkladaním zvyšku porcie ohromným výdajom energie. Nejaký týždeň po tom, ako som znova začal cvičiť, to prešlo. Telu sa zvýšila spotreba, a namiesto bojovania s predtým nadbytkom stavy to teraz kompletne strávi bez reptania. A ja sa nemusím obmedzovať, a dávať si pri každom jedle pozor na to, čo zjem.

Podobnú situáciu som zažil s jedným taxikárom pár dní dozadu. Myslel si, že som študent, keď som došiel s batohom na chrbte. Keď som mu povedal, že mám už bližšie k 40-ke ako k 30-ke, tak sa ma spýtal, ako to robím. Lebo nebol prvý, ktorý mi povedal, že vyzerám ako 20-nik. A začal o zdravej strave, a o tom, ako začal vynechávať mäso. Pretože sa v poslednom čase začínal po ňom cítiť unavený. Ako “naschvál” tá posledná doba bola zhruba rovnako dlhá, ako jeho taxikárčenie. Keď sedí celý deň na prdeli v taxíku, a mimo toho nemá žiadnu fyzickú aktivitu, tak sa ani nie je čomu diviť. Tak som mu teda v skratke vysvetlil, prečo to je, a odkázal ho na tento blog. Snáď si to raz prečíta. A už nebude musieť riešiť únavu po mäsitej strave.

Nie ste v tom sami

Takýchto príbehov nájdete dnes tisíce. Ak na človeka nelezie žiadna choroba, a spáva bez problémov, tak problém s únavou po mäsitej strave bude takmer naisto v tomto. Máme dnes rovnaké telo, aké mali naši predkovia pred 100 a viac rokmi, ale takmer nulovú aktivitu a hromadu žrádla. Ktoré do seba dávame v nezmyselne veľkých množstvách. A následné zdravotné problémy sú potom živnou pôdou pre rôzne ideológie, ako vegáni, vegetariáni, či rôzne zdravé blogy. A pre žranie šalátu. Pritom stačí pochopiť, ako telo funguje, a buď sa mu prispôsobiť, alebo mu prispôsobiť jeho okolie. Tak, aby všetko fungovalo vo vzájomnom súlade. A netreba riešiť potom ani mýtickú zdravú stravu, ani hazardovať s úplne bezmäsitou stravou. Pretože naše telo je na to dokonale stavané. Stačí ho len počúvať, pochopiť, a väčšinou sa dá do poriadku aj samé. A ono sa nám potom za to odmení dokonalým fungovaním a podporou pre všetko, čo v živote potrebujeme. A nie je to to, čo by ste radšej chceli, namiesto obmedzovania mäsa?