Wi-Fi – je škodlivé?

Bez alobalu na hlave ani na krokWi-Fi je jedným z démonov na rôznych ezoterických či “zdravých” blogoch. Napriek tomu, že je jednou z najpoužívanejších a najprínosnejších IT technológií dneška, tak sa o nej píše vo veľkom, ako spôsobuje ovládnutie mysle či rakovinu. Samozrejme, bez vedeckých dôkazov. Ako to teda naozaj je?

Wi-Fi je technológia, vďaka ktorej máme rýchly a lacný bezdrôtový internet, či už doma, v práci, alebo takmer všade v meste. Vďaka nej môžeme závisláčiť na mobiloch od rána do večera, a dokým nevyjdeme do lesa, tak ani nestratíme “životne dôležité” spojenie so svetom. Má to však jednu nevýhodu. Na bezdrôtový prenos potrebujete žiarenie. To slovo, ktoré máta nejedného priaznivca Aštara Šerana, či podivína s alobalom na hlave. Žiarenie je predsa zlé, narastie nám z neho gigantóza na vajciach, a susedov pes chcípne na rakovinu prostaty. Je to však pravda?

Keby to bola pravda

Keby to bola pravda, tak už tu dávno máme zmutovaných zombie v každom paneláku. To sa však nedeje. Je pravda, že Wi-Fi musí vyžarovať nejaké žiarenie, aby fungovalo. A je pravda, že jeho základná verzia vyžaruje na frekvencii 2,4 GHz. Avšak už vôbec nie je pravda, že to je vraj rezonančná frekvencia vody, z ktorej sme prevažne zložení aj my. Pretože voda má v závislosti od svojho zloženia rôzne rezonančné frekvencie – od 2 do 23 THz, čo je 1 000- až 10 000-krát vyššia frekvencia ako frekvencia Wi-Fi.

Jednoduché vysvetlenie

Ak to chcete vysvetliť prakticky pomocou fyziky, tak bežná mikrovlnka vyžaruje žiarenie na skoro rovnakej frekvencii, t.j. 2,45 GHz. Keby bola pravda, že to je rezonančná frekvencia vody, tak by voda na povrchu jedla pohltila všetku energiu, a neprepustila ju dnu. Mali by ste pekne chrumkavú spálenú krustu na povrchu, so studeným jedlom o milimeter hlbšie. A tak isto je to aj s Wi-Fi. Nechodia nám tu ohorení ľudia po miestnostiach. Takže ide len o ďalšiu blbosť od podivínov s alobalom na hlave.

A čo žiarenie?

Ďalšia námietka je žiarenie samotné. Veď predsa žiarenie z atómovej bomby spôsobuje rakovinu, takže automaticky musíme chcípnuť aj z Wi-Fi, nie? Opäť ide o neznalosť základov fyziky, ktoré sa učia už deti na základnej škole. A ktoré si viete dohľadať za pár sekúnd už aj na slovenskom internete. Na to, aby vám ľubovoľné žiarenie mohlo uškodiť, tak musia byť splnené 2 podmienky – musí byť dostatočne silné, a musí pôsobiť dostatočne dlhú dobu. Ak nie je splnená aspoň jedna z nich – napr. ožiaria vás na pol sekundy na röntgene – tak to neškodí. Takisto ako keď vyjdete na slnko na pár minút. Naše telo je prirodzene odolné voči mnohým veciam.

Wi-Fi vs. mobil

Keď si porovnáte také Wi-Fi napr. s mobilným telefónom, ktoré operujú na blízkych frekvenciách (0,8 – 1,7 GHz pri mobiloch vs. 2,4 – 5,0 GHz pri Wi-Fi), tak mobilný telefón je oveľa nebezpečnejší. Jednak vyžarovací výkon bežného mobilu je 1-2 watty, a vyžarovací výkon Wi-Fi je od 0,1 do 4 wattov, podľa použitého štandardu. Na prvý pohľad sú 4 watty pre Wi-Fi viac ako 2 watty pri mobile, ale je tam jeden obrovský rozdiel. Wi-Fi nemáte nalepené na hlave, keď ho používate. Je zvyčajne niekoľko metrov až niekoľko desiatok metrov od vás. A podľa zákonov fyziky sa intenzita žiarenia kvadraticky zmenšuje so vzdialenosťou od jeho zdroja.

Čiže aj keď je Wi-Fi hoci len meter od vás, tak už na vás dopadá oveľa menšie žiarenie ako z mobilu. Pri niekoľkometrovej vzdialenosti vám to môže byť už šuma fuk, či to na vás pečie celý deň alebo nie. Oveľa viac do vás pečie neďaleký mobilný vysielač, letiskový radar, televízna veža či žiarenie z vesmíru. A donedávna aj televízne a rádiové vysielanie. A dokonca ani na slnku nemôžete byť bez ochrany viac ako nejakú tú hodinu či dve, dokým sa buď nenatriete, alebo dostatočne neopálite. Takže s Wi-Fi ste úplne v pohode.

Škodlivosť Wi-Fi nebola preukázaná

Ako s každou masovo nasadenou technológiou, tak aj s Wi-Fi sa robí rozsiahly vedecký výskum o vplyve na človeka, väčšinou platený Medzinárodným telekomunikačným úradom, alebo niekedy aj telekomunikačnými spoločnosťami. A škodlivosť Wi-Fi ešte nikto nepreukázal. A vzhľadom na to, ako je navrhnuté, a ako to funguje z fyzikálneho hľadiska, sa to nikdy asi ani nepodarí preukázať. Pretože je to tak strašne slabé žiarenie, že vám absolútne nič nespraví. To vám už viac spraví holubí prd.

Napriek tomu žiarenie z mobilu je škodlivé, a to bolo dokázané hore uvedeným úradom už pred pár rokmi. Pretože vám to pečie priamo do mozgu 2 centimetre od neho. A situáciu zachraňuje len lebečná kosť. Škodlivé je v zmysle toho, že je potencionálne rakovinotvorné. Ale aj to len vtedy, keď voláte dlhý čas z mobilu, každý jeden deň. Tá dĺžka znova závisí od našej odolnosti. A pri bežnom telefonovaní – zopár krátkych telefonátov každý deň – je to úplne neškodné. A aj napriek tomu sa ľudia vykecávajú aj dlhé hodiny cez telefón. A prestanú ho používať? Ani omylom. Zato však strašia s mikrovlnkami a wifinami. Čo mi to tak pripomína…

Takže Wi-Fi nie je škodlivá

Ani keď ich máte 20 v paneláku. Dokým nechodíte s 10 Wifinami nalepenými na hlave celý deň, tak je ich vplyv na vás zanedbateľný. A netreba nosiť ani alobal na hlave, ani vypínať router pred spaním. Pretože takéto prkotiny v prvom rade netreba vôbec riešiť 🙂