Organické alebo bio? Čo je lepšie?

V posledných rokoch sa nám začína rozširovať nový ošiaľ v pokútnych bio obchodoch. Už nestačí len bio, už máme aj organické výrobky – organickú kávu, organické datle, organické kadečo. Viete, aký je rozdiel medzi bio a organickým?

Rýchla odpoveď je – žiaden. Je to len finta na blbcov, čo buď nevedia po anglicky, alebo hľadajú stále niečo lepšie. “Organické” je len nesprávne poslovenčené slovo “organic” z angličtiny. Ktoré sa daný úbožiak ani neunúval prekladať. Pretože ho asi ani v mokrom sne nenapadlo, že by to v slovenčine mohlo znamenať “bio“. Alebo jednoducho preto, že ide o pokus o ďalšie moderné slovo, a spôsob ako vyžmýkať z neznalého zákazníka iba ďalšie peniaze?

Čo znamená BIO v angličtine

Angličtina nášmu “bio” nehovorí “bio”, pretože “bio” v angličtine znamená “životopis“. A namiesto “bio” tomu na rozdiel od snáď celej Európy hovoria “organic“. Ale u nás to exprdi preložili ako “organické”, a propagujú to ako ďalší zázrak výživy. Tak to dopadá, keď mal niekto zlého učiteľa angličtiny, alebo si na hodinách angličtiny všímal skôr obsah spolužiačkinej podprsenky. To ich však neospravedlňuje, a mali by si to na výkladoch čím skôr opraviť. A preto sa majte na pozore, ak uvidíte v niektorom obchode napísané “organická potravina XY”. Pravdepodobne ide o hlupákov, ktorí si ani nevedia otvoriť slovník. A potraviny od takých ľudí by som osobne do seba radšej nedával. Keď nevedia ani toto, tak ako si vedeli overiť napr. nezávadnosť importovaných potravín, ktorých majú zvyčajne plnú predajňu – napr. tej “organickej” kávy? Keď doklady k tomu boli písané v oveľa ťažšej angličtine, a oni nezvládli správne preložiť ani jedno základné slovo?

A viete vôbec, čo v slovenčine znamená slovo “organické”?

Toto slovo sa používa v chémii, na označenie všetkých zlúčenín, ktoré obsahujú uhlík, dusík, kyslík alebo vodík. Čiže organické sú všetky živé štruktúry, ale napr. aj voda, kamene či všetky plasty. V tomto kontexte výraz “organická káva” ponúka veľa priestoru na úvahy, čo tým asi predajca myslel 😀 Schválne, skúste si zatrollovať a ísť do jednej z takýchto predajní, a spýtať sa ich, v čom je tá organická káva lepšia ako bio. Výsledky ankety napíšte dole do komentárov, nech sa všetci na tom zabavíme 🙂

Takže rozdiel medzi slovami “bio” a “organické” je nulový. A nie je lepšie ani jedno, ani druhé, keďže je to len jedna a tá istá vec. Lepšie je však slovo “organické” vôbec nepoužívať v spojení s potravinami, a používať ho len v jeho správnom význame. Inak si v rámci naoko predstieranej odbornosti už úplne pokazíme našu slovenčinu.