Cyklistické helmy sú dnes považované za nevyhnutnú súčasť cyklistiky. Veď predsa chránia to najdôležitejšie, čo máme – hlavu. A dokonca ich v niektorých prípadoch tuším vyžaduje aj zákon. Sú však naozaj ochranou pre cyklistov?
Prečo sú cyklistické helmy zbytočné
Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať. Veď je to predsa relatívne tvrdý obal, ktorý chráni hlavu pred nárazom. Síce nie kompletne, a už vôbec nie tie najzraniteľnejšie a životne kritické časti hlavy, ale niečo chráni predsa. Tú najtvrdšiu časť hlavy, na ktorú by ste museli vyvinúť extrémne veľkú silu, aby ste ju vážne poškodili. Lebečná kosť je totižto jedna z najsilnejších kostí v tele. Napriek tomu je z nejakého divného dôvodu potrebné chrániť práve túto časť hlavy. Kde dokonca ani nevzniká väčšina cyklistických, ani smrteľných úrazov.
A prečo sú cyklistické helmy nebezpečné?
Na túto otázku nám odpovie jednoduchá logika, a základná predstavivosť, čo sa deje pri páde cyklistu na zem. Prípadne, ak ste už videli naživo zrážku cyklistu s autom, tak viete o čom hovorím. Vyjdeme z toho, že zo smrteľných úrazov je jednoznačne najnebezpečnejšie zlomenie si väzov. K čomu z technického hľadiska dochádza pri pádoch vtedy, keď sa hlava zakloní príliš rýchlo a v príliš veľkom uhle, či už pri dopade na zem, alebo ako dôsledok iného, veľmi silného nárazu – ako napr. zrážka s autom alebo so stenou. A teraz si predstavte modelovú situáciu, keď cyklista padne na zem, či už s prilbou alebo bez nej.
Keď spadne bez helmy, tak si síce rozbije hlavu, a vo veľmi extrémnych (rozumej filmových) situáciách mu možno aj praskne lebka, ale pri páde na zem sa mu až tak nezakloní hlava ako s prilbou. Helma síce JEMNE stlmí náraz pri dopade na zem, ale zároveň je to 5- až 15-centimetrový obal okolo hlavy, ktorý pri dopade na zem spôsobí to, že cyklista bude mať hlavu zaklonenú viac ako by ju mal bez helmy. Keď si to náhodou neviete predstaviť, tak si ľahnite na zem najprv bez helmy, a potom s helmou. Bez helmy bude vaše telo aj hlava v jednej línii, a s helmou budete musieť mať zaklonenú hlavu. A teraz si predstavte, že vás zrazí auto, a spadnete na chrbát alebo hoci aj na bok. S helmou a logicky väčším záklonom hlavy pri náraze výrazne stúpa riziko zlomenia si väzov.
Aké sú ďalšie nebezpečenstvá
Cyklistické helmy sú však nebezpečné ešte z jedného dôvodu. A to nielen pre ich nositeľa, ale aj pre jeho okolie. Keď sa skúsite dnes previezť na miestach, kde je kopec cyklistov, a porovnáte to s tým, ako sa bicyklovalo tak cca. 20-25 rokmi, keď helmy ešte u nás iba začínali, tak si všimnete, že dnešní cyklisti jazdia oveľa agresívnejšie a bezohľadnejšie. Podvedome si myslia, že keď nosia trochu polystyrénu na hlave, tak sú chránení, a o to viac buď chodia pri limite svojich schopností, alebo častokrát aj nad ním. Bez ohľadu na ostatných.
Skúste sa prejsť napr. po bratislavskej hrádzi v špičke, okolo 17-18tej hodiny keď je pekné počasie, a uvidíte, že dosť často sa tam jazdí systémom „rýchlejšiemu sa uhneme“. Čiže keď niekto chce predbehnúť a nemá kade, tak sa natlačí medzi cyklistov vo svojom smere a zároveň v protismere (na 1 meter širokej ceste), a počíta s tým, že sa mu uhnú. Však máme cyklistické helmy, a tie nás v najhoršom ochránia. Ja som sa tomu tiež buď prispôsoboval, alebo som v špičke tade vôbec nejazdil.
Ale tento rok som zvolil inú stratégiu. Keď vidím, že niekto sa chce z protismeru natlačiť tam, kam nemá, tak zdvihnem oproti nemu ruku tak, ako keby som mu išiel lisknúť, keď sa mi dostane na dosah. A popri tom sa presuniem viac do stredu cesty, aby som mu dal najavo, že nemá kade prejsť. Boli by ste prekvapení, keby ste videli tie vyvalené ksichty, ako na poslednú chvíľu zistia, že majú brzdy 🙂 Najmä však dostanú elegantné varovanie, že sa majú skľudniť.
Prečo sa predávajú cyklistické helmy
Cyklistické helmy sa predávajú spolu s vymývaním mozgov okolo nich, z toho istého dôvodu ako zdravá strava. Niekto vás niečím vystraší, vám v strachu samozrejme úplne vypne logika, a naskočíte na každú volovinu, čo vám ponúkne ako riešenie. Funguje to v predaji, v politike, v práci, a snáď všade. Pretože strach je najjednoduchšia forma ovládania ostatných. Má však na míle ďaleko od etiky. Preto vás aj predajcovia prilieb strašia tým, ako si rozbijete hlavu a hneď zomriete. A ako sa to s ich prilbami samozrejme nestane a budete spasení.
Len vám zabudnú povedať, že to nielen nechráni väzy pred zlomením, ale ešte to aj zvyšuje pravdepodobnosť ich zlomenia, ak dôjde k najhoršiemu. A to ešte nepočítam to, že vám vôbec nechránia oči, spodnú – mäkkú časť hlavy, chrbticu, ruky, nohy, ani nič od nosa nižšie. Čiže tie časti tela, ktoré sa pri páde a zrážkach s autom porania najčastejšie, najľahšie, alebo sú životne dôležité, ako napr. naše orgány. To by ste v tom polystyréne museli chodiť oblečení ako v skafandri, aby to malo uvádzané ochranné účinky.
Čo používať namiesto heliem
Namiesto cyklistických heliem je dobré nepoužívať vôbec nič, čiže jazdiť bez nich. A zároveň sa naučiť správne padať. Ja som mal šťastie, že som ešte vyrastal v nepretechnizovanom svete, kde sme denne padali z bicykla, zo stromov, z kopcov, do jám a pod. pri hraní sa na sídlisku či v lese. Vďaka tomu som sa naučil správne padať, spolu so všetkými mojimi kamarátmi. Rokmi hrania sa vonku mám podvedome vytrénované reflexy, čo mám robiť, keď náhodou spadnem (nielen z bicykla), alebo sa šmyknem. Posledný bolestivý úraz som mal snáď v 8 rokoch, keď som sa pri páde na bicykli napichol celou váhou na jedno z držadiel. Odvtedy sa mi nestalo nič horšie ako zopár škrabancov. Ani keď spadnem zo 7-metrovej výšky do lesného potoka plného konárov, ani keď sa zošmyknem zo zimného Gerlachu 😀
Sú helmy zbytočné?
Cyklistické helmy určite. Iné typy prilieb môžu byť užitočné. Napr. horolezecké prilby – čo je de facto to isté ako cyklistická prilba, len inak namaľované – sa používajú kvôli padajúcemu kameniu a ľadu, keď niekto nad vami lezie a púšťa to omylom na vás. Tomu sa nedá vyhnúť, a tam treba jednoznačne mať prilbu. Podobne aj pri iných, podobných činnostiach, alebo ak pracujete na stavbe. Tam je to jednoznačne ochranná pomôcka. Pri cyklistike, či nebodaj pri ešte väčšom blbnutí – na kolieskových korčuliach – je to skôr na obtiaž. Ničomu to nepomôže, a veľakrát to len zavadzia. Jedine že by ste chceli mať lepšie zaparenú hlavu počas leta, lebo si na nej potrebujete vypestovať ukážkovú lišaj. Dnes je už moderné kadečo.
Takže áno – cyklistické helmy sú zbytočné. Neochránia vás pred ničím, čo by pri pádoch ohrozovalo život, a v prípade niektorých cyklistov im dávajú falošný pocit neohroziteľnosti, ktorý sa prejavuje v nebezpečnejšej jazde a ohrozovaní ostatných. Je to však rovnako neetický biznis ako zdravá strava. A s logikou to inak nemá nič spoločné. Preto by ste ich ani nemali používať. Konečné rozhodnutie však nechám na vás.