Sú paštéty naozaj zlé?

Medzi mentálne postihnutými ľuďmi na zdravých blogoch sa šíria hororové príbehy o tom, aké sú paštéty zlé. Čo všetko je tam pomleté, vrátane klincov z traktora a jašterích hláv. Ako by sa to nemalo dávať deťom, a ako sa vám z toho rozderavia črevá a vyvalí bok. Keď im však vo francúzskej reštaurácii podávajú paté (po francúzsky paštéta), tak už je to vrcholný gurmánsky zážitok. Je to samozrejme len ďalšia mentálna úchylka, a preto sa na ňu pozrieme z odborného hľadiska.

Zoberieme si do parády klasiku všetkých klasík – Májku. Paštéta, ktorá hviezdila už za socíku, je dnes v batohu každého druhého študenta. A pre indivíduá na akože zdravých blogoch je to synomymum najhoršej stravy na svete, lebo… mentálna porucha. Nemá zmysel to rozoberať. Jedného takého postihnutého som počul propagovať, že by sa to nemalo dávať deťom v školách, lebo je to “nutričná pohroma”. A namiesto toho by sa mali týrať (pardón, zdravo stravovať) vareným nesoleným cícerom, lebo ten je akože zdravý. Tak ako to robia v niektorých moderných akože zdravých bratislavských škôlkach. Nutričná pohroma je však ten poradca, keď mieša angličtinu so slovenčinou, a nevie ani preložiť slovo “nutričný” do slovenčiny. Od takých sa treba držať čo najďalej.

Aké je teda zloženie tejto paštéty?

Keď sa pozriete na verejne dostupné zloženie, napr. na stránkach reťazca Metro, tak nájdete presne toto:

Zloženie: slanina, bravčové mäso, bravčové kože, voda, bravčová pečeň, soliaca zmes (jedlá soľ, stabilizátor E 250), stabilizátory (E410, E407, E508), cibuľa, koreniny, koreniaci prípravok (zvýrazňovače chuti E621, E635, extrakty korenín, jedlá soľ, aróma). Celkový obsah bravčových surovín: 76 % hm. Bez alergénov.

Veľa ľuďom sa obracia žalúdok z tých bravčových koží, ale hádajte, čo jedla vaša babička spolu so slaninou? Alebo z čoho sa vyrábajú niektoré kozmetické prípravky pre jemnejšiu pleť?

Čo je na tom vraj zlé

Jediná “zlá” vec v tom zložení paštéty je hneď niekoľko éčok. Okrem faktu, že nie všetky éčka sú zlé, si treba uvedomiť jednu zásadnú vec. Ako chcete preboha, aby pomleté mäso vydržalo niekoľko mesiacov v konzumovateľnom stave bez mrazničky? Pre niektorých to asi bude objav storočia, ale mleté mäso sa v teple veľmi rýchlo kazí. Překvapeníčko, že?

A teraz k tým éčkam. Všetky okrem E250 patria do kategórie úplne neškodných, alebo prijateľných pre zdravých ľudí v obmedzenom množstve. Pod mierne škodlivé patria aj E621 (glutaman sodný) a E635 (disodné ribonukleotidy). Glutaman je aj nie je škodlivý. V Číne ho používajú masovo do všetkého, a dožívajú sa len o pár rokov menej ako my tu. U nás samozrejme zomierajú všetci na infarkt už len pri kacírskom pomyslení na to. Prípadne, ak by vám to nestačilo, tak glutaman sodný nájdete úplne bežne v každom bio obchode. Označený nie ako glutaman a tobôž nie ako éčko (to by nás odhalili!), ale ako kvasnicový extrakt, či iné povolené názvy pre jeho maskovanie. A keď sa tým napchávajú vo veľkom tí akože zdravo jediaci z bio obchodov, tak ako to môže byť zlé?

Čo sa týka E250 – tak to je už iná káva. Nachádza sa však vo všetkých mäsových výrobkoch, ktoré vyžadujú aj nevyžadujú chladenie – párky, šunky, salámy, paštéty, … Holt, niečo musíte obetovať, keď to pomleté mäso a pečienka musia vydržať jedlé niekoľko mesiacov. Keď to však nejete často, alebo nemáte nejakú formu neznášanlivosti voči tejto látke (mentálne sa nepočítajú), tak je to v poriadku. Je to povolená látka, široko používaná, a dokým ju nejete často alebo vo veľkom množstve, tak to vaše telo v pohode zvládne.

A čo je na tom dobré

Paštéty, párky a im podobné výrobky však majú jeden veľmi dobrý benefit – tým, že tam bývajú pomleté kože a šľachy, tak sú výborným zdrojom kolagénu. Ktorý by ste inak museli prijímať z drahších výživových doplnkov, ako napr. Colafit. Tým, že si z času na čas doprajete paštétu, párky alebo napr. guláš zo šľachovitého mäsa, si svoje zásoby kolagénu lacno doplníte. A najmä prirodzene. Kolagén sa používa ako kĺbové mazivo, a pri jeho nedostatku najprv vŕzgajú, a neskôr sa derú kĺby. Takisto sa v organizme využíva aj na stavbu a obnovu buniek, pretože kolagén tvorí 25-30% zo všetkých bielkovín v našom tele. Ešte stále má niekto nutkanie tvrdiť, že bravčové kože sú zlé?

Naši rodičia a starí rodičia toto samozrejme neriešili. Za socíku sa Májka jedla vo veľkom, na každom výlete, zájazde, či dokonca aj na oslavách. Zloženie tejto paštéty sa síce odvtedy mierne zmenilo, ale éčka sú viac-menej rovnaké, ak nie dokonca úplne rovnaké. A všetci stále žijeme, je nás viac a dožívame sa dlhšieho veku.

Prečo to nemáte vôbec riešiť

Keď však budete riešiť takéto somariny, tak vám garantujem jedno – časom to s vami pôjde dole vodou. Psychika je totižto veľmi silná, a keď ju používate nesprávnym spôsobom, tak sa to prejaví nielen na nej, ale aj na tele – rôznymi modernými chorobami a kvázi chorobami, ktoré sú akože neliečiteľné. V celom tomto procese je z môjho pohľadu najhoršie nie to, čo do seba dávate, ale ako o tom rozmýšľate. Keď budete myslieť na to, že to je zlé, že vám z toho vypadnú črevá, a obviňovať sa, že ste to znova spravili, tak časom dôjde k nevyhnutnému. Keď dávate telu pokyny, že sa má pokaziť, tak sa nakoniec pokazí. Bude robiť všetko pre to, aby splnilo váš rozkaz.

Hovorí sa tomu vsugerovanie si choroby, a je to už dávno dokázané lekármi aj psychológmi, že je toho schopný každý jeden človek. Takto si napríklad viete bez problémov do zopár hodín vyvolať chrípku – stačí sa silno vystresovať, aby imunita padla na minimum, a potom silno myslieť na to, že sme chorí. Pomôže aj to, keď na nás už niekto nakazený kýchne. A do zopár hodín, najviac 1 dňa, ste v tom. Radšej to neskúšajte, vyskúšali to už iní za vás, keď sa robili oficiálne výskumy v psychológii. Aj keď je toho schopný každý jeden z vás.

Takže paštéty vôbec nie sú zlé. Nie sú síce ideálne, ale nie sú ani zlé. Je to len jedna z tisícov spracovaných potravín, ktorá sa raz za čas bez problémov môže jesť. Teda ak vám to nezakázal lekár. Nie výživový poradca či iné indivíduum, ale LEKÁR. Pretože výživoví poradcovia vás svojimi nekvalifikovanými, neodbornými radami akurát tak dostanú do hrobu.

Hlavu hore!

Berte to ale aj z inej stránky. Viete, koľko tých éčok ešte v živote pojete, a nebudete o tom vedieť? Napr. v reštaurácii, na obedovom menu či na rodinnej oslave? Ak si chcete užívať dnešný kráľovský komfort, že si môžete hocikedy kúpiť hocičo a ešte to aj vydrží viac ako pár dní, tak si na to musíte jednoducho zvyknúť. Druhá vec je taká, že naše telo je oveľa, oveľa inteligentnejšie ako akýkoľvek výživový poradca. A vie sa v pohode vysporiadať aj s oveľa ťažšími vecami. Tak prečo si radšej neužívať život, tak ako to radia všetci 100-roční ľudia, a namiesto toho sa strachovať z nejakých éčok?

Všetky na našom trhu sú povolené, a pri dlhodobo predávaných výrobkoch aj prísne kontrolované. Tak, aby v potravinách bolo len povolené množstvo. A dnes, vďaka kapitalizmu a neustálemu šetreniu nákladov vo výrobe, je tých éčok v potravinách ešte menej ako je povolená norma – jednoducho preto, lebo sa tým ušetria peniaze, ktorých vo firme nikdy nie je dosť. Tak načo sa zaoberať takýmito prkotinami? Tento svet je bezpečný, a vytváraním si pomyselných nepriateľov len preto, že to nejaká baba povedala, nič dobrého nedosiahnete.

Takže nebojte sa paštét, nie je to bio odpad. A ak vám ich nezakázal lekár, a konzumujete ich len raz za čas, tak je to úplne v poriadku. My ako deti sme ich pojedli tony, a nikdy nám z nich nič nebolo. Lebo ani nemalo byť z čoho 🙂